Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα Ηχογράφησης με Laptop Dell i7 και Cubase


theonik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα τα δοκιμάσω όλα αυτά. Πώς ενημερώνω το chipset του laptop? Τα άλλα μπορώ άνετα να τα κάνω αλλά η ενημέρωση του chipset ώς μπορεί να γίνει?

 

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου!

 

Edit: Ίσως από εδώ? https://downloadcenter.intel.com/

 

Να μπεις καλύτερα στη σελιδα του κατασκευαστή του λαπτοπ σου, στο product support, προφανως θα βρεις το μοντέλο σου απο τις σχετικές φορμες, θα διαλέξεις το λειτουργικο σου, θα κατεβασεις και θα εγκαταστήσεις τους απαραίτητους drivers.

 

Μπορει ο κατασκευαστής να παρέχει πρόγραμμα ανιχνευσης και αυτόματης εγκατάστασης ενημερωμένων drivers για όλα τα μέρη του υπολογιστή σου και ετσι να το κατεβάσεις, να το εγκαταστήσεις, να ανιχνεύσει και να ενημερώσει αυτόματα όπου χρειάζεται.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • 5 μήνες αργότερα...

Καλημέρα σε όλους  ;D

 

Επανέρχομαι στο θέμα λόγω τεράστιας απογοήτευσης και απόγνωσης  :(

 

Μετά από καθαρή επανεγκατάσταση των windows 10 (μόνο τα windows) και των τελευταίων drivers της RME 802 επαναεπιχείρησα να δοκιμάσω εγγραφή στο Cubase.

 

Δυστυχώς, μου εμφάνισε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Σας υπενθυμίζω ότι όταν κάνω εγγραφή (μονοκάναλη / πολυκάναλη δεν παίζει ρόλο) και γράψω πχ 30 λεπτά (πάλι η διάρκεια δεν πάιζει ρόλο) συνεχόμενης μουσικής και πατήσω stop ώστε να σταματήσει η εγγραφή, τότε το Cubase κολλάει για 5-10 δευτερόλεπτα και τελικά αποθηκεύει πχ τα 15 ή τα 20 λεπτά. Κινεί δηλαδή τον κέρσορα πίσω. Οι χρόνοι που σας αναφέρω είναι τυχαίοι.

 

Φυσικά χώρος στον δίσκο υπάρχει για δεκάδες ώρες εγγραφής αφού είναι σχεδόν άδειος...επιπλέον το project το έχω ρυθμίσει σε μήκος 7 ωρών...

 

Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω, καθώς έχω αγοράσει πολύ πρόσφατα τον υπολογιστή (Dell i7, 8GB RAM, 1TB HD) και χρησιμοποιώ μια από τις πιο σταθερές κάρτες που υπάρχουν (κανένα πρόβλημα σε άλλο PC) ενώ το Cubase 5 που έω είναι αγορασμένο και φυσικά δεν μου δημιουργεί κανένα πρόβλημα σε άλλο PC. Τι θα πρέπει πια να κοιτάξω στο PC?  ???  ???  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψυχραιμία. Πρώτα από όλα, βάλε αυτό το θαυμάσιο πρόγραμμα, και κάνε μια δοκιμαστική ηχογράφηση να δούμε αν φταίει το Cubase.

 

 

REAPER | Download

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψυχραιμία. Πρώτα από όλα, βάλε αυτό το θαυμάσιο πρόγραμμα, και κάνε μια δοκιμαστική ηχογράφηση να δούμε αν φταίει το Cubase.

 

 

REAPER | Download

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Θα το δοκιμάσω φυσικά!

 

Αλλά μου κάνει εντύπωση να φταίει το Cubase το οποίο σε κανένα άλλο PC δεν μου δημιουργεί θέμα. Και σημειώνω ότι είναι αυθεντικό και χωρίς κανένα plug in μη αυθεντικό. Κοινώς, δεδομένου ότι το εχω πληρώσει για να το πάρω θα ήθελα να δουλεύει  ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Cubase εννοείται ότι έκανες τα τελευταία updates, έτσι;

 

Cubase Studio 5 : Cubase Studio 5 Updates and Downloads | http://www.steinberg.net/

 

Ναι, εννοείται. Ούτως ή άλλως για το 5 δεν έχει βγάλει και άλλο update.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ένα σχετικό πρόβλημα που διαβάζω λέει.

 

- Do not use the Steinberg Audio Power Scheme in Windows 8

 

- Deactivate the ASIO Guard in Cubase

 

- Use the "High Performance" scheme in the windows Control Panel/power options

 

- Now edit this power scheme/ advanced settings:

 

Hard Disk: Never (set it to zero)

USB settings: Disabled

 

Εδώ η συζήτηση.

 

https://japan.steinberg.net/forums/viewtopic.php?t=34042

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, εννοείται. Ούτως ή άλλως για το 5 δεν έχει βγάλει και άλλο update.  ;)

 

Ωραία. Κάνε τις ρυθμίσεις που προτείνει ο panorios, ειδικά το power scheme, και κάνε καπάκι τη δοκιμή με το reaper. Αν δεις πρόβλημα τα ξαναλέμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν το reaper σου παρουσιάζει πρόβλημα βάλε να τρέχει το βράδυ ένα διαγνωστικό στην ram ,θα είχες και αλλού προβλήματα με χαλασμένο τσιπάκι αλλά καλό θα είναι να το αποκλείσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου