Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα Ηχογράφησης με Laptop Dell i7 και Cubase


theonik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οπότε σιγά σιγά μπαίνουμε στο hardware. Βήμα πρώτο: Δοκιμή της κάρτας ήχου αλλού. Βήμα δεύτερο: λαπτοπ. Κορυφαία υποψήφια: Ram.

 

Δυστυχώς ένα από τα βασικότερα προβλήματα με τα laptop είναι ότι δεν μπορείς εύκολα να τα λύσεις. Μπορείς να κάνεις ένα Ram Test

 

MemTest86 - Offical Site of the x86 Memory Testing Tool

 

... αλλά να σου πω την αλήθεια δεν τα εμπιστεύομαι. Δεν πάει μήνας που σε ένα PC με ψυχολογικά προβλήματα ;D ;D ;D , τα τεστ μου έβγαζαν τη RAM χλιδάτη, όμως με το που άλλαξα ντιμάκια το PC συνήλθε, διάβαζε τα μαθήματά του, πέρασε πανεπιστήμιο κλπ  ;D ;D ;D

 

  Αν αποφασίσεις να αλλάξεις Dimm, και έχεις κάνα πρόχειρο, αυτό είναι το καλύτερο τεστ.

 

Μάνο, αν δεις το αναφέρω και σε προηγούμενο post, σε κατώτερων δυνατοτήτων υπολογιστή (i3 αντί i7 και 3GB μνήμης αντί 8GB) δεν έχω κανένα πρόβλημα με την ίδια κάρτα ήχου, το ίδιο πρόγραμμα Cubase κλπ.

 

Απλά το Laptop είναι εντός εγγύησης και άντε βρες άκρη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν είναι θέμα μεγέθους μνήμης, είναι θέμα βλάβης της μνήμης. Πράγμα που συμβαίνει συχνά, ακόμα και σε καινούργια μηχανήματα.

 

Είναι απλό: Θα αποκλείσεις πρώτα το software. Κάνε format, βάλε άλλο DAW, γράψε ακόμα και με την onboard κάρτα ήχου, για τυχόν πρόβλημα με τους drivers της RME. Αν όμως τα κάνεις αυτά και το πρόβλημα παραμένει, τότε υπάρχει θέμα με το hardware  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι θέμα μεγέθους μνήμης, είναι θέμα βλάβης της μνήμης. Πράγμα που συμβαίνει συχνά, ακόμα και σε καινούργια μηχανήματα.

 

Είναι απλό: Θα αποκλείσεις πρώτα το software. Κάνε format, βάλε άλλο DAW, γράψε ακόμα και με την onboard κάρτα ήχου, για τυχόν πρόβλημα με τους drivers της RME. Αν όμως τα κάνεις αυτά και το πρόβλημα παραμένει, τότε υπάρχει θέμα με το hardware  ;)

 

Ακριβώς έτσι είναι. Θα δοκιμάσω και το Reaper αλλά ξέρω τλκ ποιός πιθανότατα είναι ο ασθενής...Dell των 900 ευρώ και υποτίθεται καλή σειρά.

 

Σε κάθε περίπτωση σε ευχαριστώ και θα επανέλθω αν έχω νεότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγγυηση εχει το μηχανημα;

 

Καλημέρα,

 

Ναι έχει εγγύηση. Απλά στην Dell διαγνωστικά θα κάνουν τα οποία και κατά 99% θα τα περασει!

 

Θα το στείλω πάντως!

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου