Προς το περιεχόμενο

Upgrading Monitors? "This is the question!"


Προτεινόμενες αναρτήσεις

επειδή τα tascam (αν τα έχεις σωστά στημένα) είναι υποδειγματικά "ισορροπημένα" στο φάσμα (για την τιμή τους), με "καθαρές" και ελεγχόμενες νότες μέχρι την οκτάβα που μπορούν (κυρίως λόγω μεγέθους) να κατέβουν...

 

Θα συμφωνησω. Ηταν περιπτωση ηχειου που εδινε πολυ παραπανω απο οσο κοστιζε. Οταν τα αγορασα τα προτιμησα απο ακριβοτερα και μεγαλυτερα ηχεια λογω χροιων και ισορροποιας. To αστειο ειναι οτι μου τα ειχε προτεινει φιλος και στην αρχη τα ειχα απορριψει λογω μεγεθους! Τα ρυθμιστικα στο πισω μερος κανουν δουλεια, το λεω γιατι τα εχω τοποθετησει κοντα σε τοιχο και οταν τα ρυθμισα μου ελυσαν τα προβληματα που ειχα.

 

Εγω θα τα αλλαζα με αρκετα ακριβοτερα (και κατα προτιμηση μεγαλυτερα) ηχεια που θα αγοραζα μετα απο ακροαση και θα εδινα τα Tascam μονο αφου ειχα ζησει αρκετους μηνες με τα νεα ηχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμ, νομιζω οτι μετα τα λεγόμενα σας, θα δωσω στα Tascam αλλη μια ευκαιρια, τελειωνοντας της ακουστικη ρυθμιση στο χωρο μου...(που ειναι αληθεια οτι εχει παιξει μεγαλο ρολο στην απογοητευση μου...)

 

Εχεις μεγαλο δικιο npap, πως μετα απο αυτα θα αξιζει να αλλαξεις κατηγορια οχι μονο σε κατασκευαστη, αλλα και σε τυπο ή μεγεθος κτλ.

 

Παράλληλα με αυτο, θα ψαξω να ακουσω οσο περισσοτερα μπορω σε μαγαζια και με αυτα που μου προτεινετε (ετσι κι αλλιως δεν θα τεσταριστουν στον χωρο μου στην αρχη, και ρυθμισμενος να ειναι), και θα αποκτησω υποκειμενικά αντικειμενική ;D αποψη σε συγκεκριμενα ηχεια.

 

Thanx guys, οταν θα εχω νεα απο την ακουστικη ρυθμιση, θα ποσταρω και τις εντυπωσεις μου ;)

 

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Παράλληλα με αυτο, θα ψαξω να ακουσω οσο περισσοτερα μπορω σε μαγαζια και με αυτα που μου προτεινετε (ετσι κι αλλιως δεν θα τεσταριστουν στον χωρο μου στην αρχη, και ρυθμισμενος να ειναι), και θα αποκτησω υποκειμενικά αντικειμενική ;D αποψη σε συγκεκριμενα ηχεια...

 

Το ιδανικο θα ηταν να τα ακουγες ολα στο χωρο σου αλλα το σημαντικο ειναι η Α-Β συγκριση. Εμενα ετσι με κερδισαν τα Tascam και τα προτιμησα απο ηχεια σχεδον διπλασιας τιμης. Τα ακουσα διπλα σε αλλα ηχεια στο χωρο του αντιπροσωπου.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ιδανικο θα ηταν να τα ακουγες ολα στο χωρο σου αλλα το σημαντικο ειναι η Α-Β συγκριση. Εμενα ετσι με κερδισαν τα Tascam και τα προτιμησα απο ηχεια σχεδον διπλασιας τιμης. Τα ακουσα διπλα σε αλλα ηχεια στο χωρο του αντιπροσωπου.

 

Έτσι κι εγώ.

Έτυχα βέβαια και σε σωστό επαγγελματία.

Μου έβαλε τα Tascam σε Α/Β με Genelec.

Όχι βέβαια πώς τα Genelec δεν ήταν πολύ ελαφρώς καλύτερα.

Αλλά ήταν ακριβώς αυτό - πολύ ελαφρώς καλύτερα. Και βαρέως πιο ακριβά.

 

Προς τον OP.

Μην σε πιάνει GAS με τα μόνιτορς.

Σωστά ακούς και τους σοφότερους που μιλήσανε παραπάνω.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς τον OP.

Μην σε πιάνει GAS με τα μόνιτορς.

Σωστά ακούς και τους σοφότερους που μιλήσανε παραπάνω.

 

Thanx Ray ;)

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ιδανικο θα ηταν να τα ακουγες ολα στο χωρο σου αλλα το σημαντικο ειναι η Α-Β συγκριση. Εμενα ετσι με κερδισαν τα Tascam και τα προτιμησα απο ηχεια σχεδον διπλασιας τιμης. Τα ακουσα διπλα σε αλλα ηχεια στο χωρο του αντιπροσωπου.

 

 

 

Τα εχω αρκετο καιρο, αλλα νομιζω τωρα θα κανω σωστη δουλεια με την ακουστικη (εχω ριξει καμποσο διαβασμα  8) ), και θα το ψαξω αρκετα πριν την τελευταια κινηση (καθως δεν ειναι και... πουκαμισα να τα αλλαζεις  ::) )

 

Thanx Κωστα

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου