Προς το περιεχόμενο

Guests σε live.Ναι η Οχι;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ είσαι λάθος και το βλέπεις λίγο εγωιστικά.

 

Eγωιστικο θα ηταν να μη καταδεχομαι να φυγω μπροστα απο το μικροφωνο ουτε για 5 λεπτα σε τριωρο live...ενω κανεις αλλος δε θα ειχε προβλημα να το κανει!

 

Όταν τύχει λοιπόν και τα υπόλοιπα μέλη φέρνουν φίλους τους συνέχεια και σου παίρνουν τη θέση τότε ίσως γίνει πιο κατανοητή η αντίρρησή τους

 

Eιναι κατι που το περιμενω πως και πως και τους προτρεπω προς αυτη την κατευθυνση.(καποιοι bandmates θελουν αλλα δυστυχως δε βρισκουν guests!!!!) ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ θα χαρω πολυ να γινει κατι τετοιο...ειναι hook...ειναι fresh air για το live μας κατι τετοιο και πραγματικα δε θα με πειραξει καθολου! (3 φορες εχει γινει για ενα κομματι...τη μια ανεβηκε μπασιστας την αλλη κιθαριστας για να πουμε μαζι κομματι και την αλλη ΟΛΗ η υπολοιπη μπαντα αλλαξε)Τα σχολια απο το κοινο μετα το live ηταν πολυ θετικα...Η μονη φαση που ΙΣΩΣ με πειραζε θα ηταν να ανεβει καποιος να πει κομματι δικο μου και οχι διασκευη αλλα....τωρα που το ξανασκεφτομαι...μαλλον θα γουσταρα αν καποιος το εκανε αυτο γιατι αυτο θα σημαινε οτι εχει "ασχοληθει" και εχει αφιερωσει χρονο σε δικο μου κομματι!!!

 

αντίρρησή τους

 

Δεν ειναι αντιρρηση τους ειναι αντιρρηση του ενος.Οι αλλοι γουσταρουν και το βλεπουμε με τον ιδιο τροπο.Ισως TH MPANTA δε τη βλεπουμε ολοι με τον ιδιο τροπο.Καποιοι ισως τη βλεπουν πιο χαλαρα και καποιοι ισως πιο σοβαρα...αλλα αυτη ειναι μια κουβεντα πρεπει γινει μεταξυ μας...

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Νομίζω ότι ο τίτλος του thread είναι κάπως ανακριβής δεδομένων αυτών που μας εξηγεί ο OP. Συνεπώς δεν είναι "Guests σε live" αλλά "τζαμαρίσματα σε live" γιατί το guest προϋποθέτει ας πούμε ότι αυτός που ανεβαίνει να παίξει/τραγουδήσει είναι γνωστός στο κοινό ή να είναι "κάποιος" τέλος πάντων. Τζαμαρίσματα λοιπόν με φίλους και γνωστούς, ναι ή όχι;

 

Δεν υπάρχει κανόνας εδώ. Κάθε μπάντα, με σεβασμό κατ' αρχήν στο κοινό της, αποφασίζει πώς θα χειριστεί τέτοιες περιπτώσεις. Καλό θα είναι πάντως, όλα τα μέλη να είναι σύμφωνα γιατί, όπως ανέφεραν και οι συνάδελφοι παραπάνω, δεν αρέσει σε όλους το τζαμ με "ξένους".

 

Επίσης δεν είναι όλα τα λάιβ ίδια οπότε δεν είναι πάντα πρόσφορο το έδαφος για τέτοιες καταστάσεις. Οπότε πάλι καλό θα είναι να έχει συμφωνηθεί από πριν αν θα γίνει ή δε θα γίνει τζαμάρισμα, ποιοι και πόσοι θα ανέβουν, τι κομμάτια θα παιχτούν κλπ. Δεν είναι ανάγκη να ακολουθηθεί κατά γράμμα το πρόγραμμα αλλά είναι απολύτως αναγκαίο να μη βρεθεί το λάιβ στην απόλυτα αμήχανη φάση του να έχει ανέβει κάποιος να παίξει και να γίνεται εκείνη τη στιγμή η συνεννόηση του τι και πώς του στυλ "όχι αυτό ρε παιδιά δεν το ξέρω καλά, να παίξουμε το άλλο" και "γιατί το άλλο και όχι το παραάλλο" κλπ.

 

Προσωπικά έχω βρεθεί σε διάφορα τζαμς και ως φιλοξενούμενος και ως οικοδεσπότης. Τα περισσότερα από αυτά ήταν πολύ καλά και για την μπάντα και για το κοινό. Κάποια δεν έκατσαν. Αυτό είναι και το ρίσκο της υπόθεσης γιατί είναι σίγουρο ότι αν μια μπάντα το κάνει συχνά, κάποιες φορές δε θα βγαίνει καλό.

 

Ρεζουμέ: Αν συμφωνεί η μπάντα, αν το σηκώνει το live, το μαγαζί και το κοινό, αν ξέρουμε τι και πώς, αν έχουμε δεχτεί και την πιθανότητα της κακής έκβασης, τότε ναι. Αλλιώς όχι καλύτερα.

 

Υ.Γ. Τα παραπάνω με δεδομένο το ύφος της μπάντας που αναφέρει ο OP. Γιατί σε ένα blues live ξέρω γω που ό,τι παιχτεί στο τζαμ θα είναι δωδεκάμετρα και παραλλαγές τους, εκεί δεν πολυέχει νόημα η προηγούμενη συνεννόηση για κομμάτια, απλά λες στον άλλο επί τόπου τον τόνο και τζαμάρει.

 

 

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγωιστικο θα ηταν να μη καταδεχομαι να φυγω μπροστα απο το μικροφωνο ουτε για 5 λεπτα σε τριωρο live...ενω κανεις αλλος δε θα ειχε προβλημα να το κανει!

 

Προφανώς δεν καταλαβαίνεις ή δεν θέλεις να καταλάβεις το πρόβλημα.

Το έχεις παρακάνει ίσως με τους guests και κάποιος αντιδράει.

Και κατά τη γνώμη μου δίκαια.

Μπορεί να ενοχλεί και τους άλλους το θέμα αλλά συνήθως οι μπασίστες και οι ντράμερ δεν τραβάνε τα κολλήματα των frontmen, οι οποίοι τελικά παίρνουν και την πρωτοβουλία να μιλήσουν.

Για μένα τέλος μπαίνει και θέμα σεβασμού των άλλων.

 

Σε κάθε περίπτωση, και παράλληλα με το θέμα, σε εμένα προσωπικά μια μπάντα που ανεβάζει guests κάθε φορά, δεν λειτουργεί επαγγελματικά.

Δημιουργεί γενικώς μια αίσθηση προχειρότητας.

Είστε μπάντα δεν είστε jam night.

Πρώτον, το κομμάτι με τον guest σίγουρα δεν είναι επαρκώς προετοιμασμένο. Δεύτερον, το να αλλάζεις κόσμο στη σκηνή δίνει την εντύπωση περισσότερο πρόβας παρά gig και χαλάει τη ροή του προγράμματος. Τρίτον, εγώ πλήρωσα να δω εσένα, όχι τους φίλους σου.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι ο τίτλος του thread είναι κάπως ανακριβής δεδομένων αυτών που μας εξηγεί ο OP. Συνεπώς δεν είναι "Guests σε live" αλλά "τζαμαρίσματα σε live" γιατί το guest προϋποθέτει ας πούμε ότι αυτός που ανεβαίνει να παίξει/τραγουδήσει είναι γνωστός στο κοινό ή να είναι "κάποιος" τέλος πάντων. Τζαμαρίσματα λοιπόν με φίλους και γνωστούς, ναι ή όχι;

 

Φιλε Jazzjoker εγω το "guest" το μεταφραζω αυτολεξει.Δηλαδη "επισκεπτης-καλεσμενος".Επομενως δεν προκυπτει απο καπου οτι πρεπει να ειναι και γνωστος η καποιος.Συνηθως οι guests ειναι οσο γνωστοι οσο και η μπαντα που παιζει!Δυσκολα θα με ανεβασει η θα ανεβει στη σκηνη μαζι μου ο Hetfield αλλα ευκολα θα το κανει με τον Οzzy!O καθενας με τον περιγυρο του...

 

Καλό θα είναι πάντως, όλα τα μέλη να είναι σύμφωνα γιατί, όπως ανέφεραν και οι συνάδελφοι παραπάνω, δεν αρέσει σε όλους το τζαμ με "ξένους".

 

Μεχρι εχτες ηταν!

 

Επίσης δεν είναι όλα τα λάιβ ίδια οπότε δεν είναι πάντα πρόσφορο το έδαφος για τέτοιες καταστάσεις.

 

Συμφωνω 100%

 

καλό θα είναι να έχει συμφωνηθεί από πριν αν θα γίνει ή δε θα γίνει τζαμάρισμα, ποιοι και πόσοι θα ανέβουν, τι κομμάτια θα παιχτούν κλπ. Δεν είναι ανάγκη να ακολουθηθεί κατά γράμμα το πρόγραμμα αλλά είναι απολύτως αναγκαίο να μη βρεθεί το λάιβ στην απόλυτα αμήχανη φάση του να έχει ανέβει κάποιος να παίξει και να γίνεται εκείνη τη στιγμή η συνεννόηση του τι και πώς του στυλ "όχι αυτό ρε παιδιά δεν το ξέρω καλά, να παίξουμε το άλλο" και "γιατί το άλλο και όχι το παραάλλο" κλπ.

 

Και τις 3 φορες που εγινε αυτο ολοι ειχαν ενημερωθει και δεν υπηρχε κανενα προβλημα τα κομματια ειχαν χιλιοπροβαριστει και βγηκαν αψογα.Δεν ειχαμε τετοια θεματα.

 

Προσωπικά έχω βρεθεί σε διάφορα τζαμς και ως φιλοξενούμενος και ως οικοδεσπότης. Τα περισσότερα από αυτά ήταν πολύ καλά και για την μπάντα και για το κοινό. Κάποια δεν έκατσαν. Αυτό είναι και το ρίσκο της υπόθεσης γιατί είναι σίγουρο ότι αν μια μπάντα το κάνει συχνά, κάποιες φορές δε θα βγαίνει καλό.

 

Αυτο μπορει να συμβει οταν μιλαμε για τζαμαρισμα και μαλιστα χωρις προβα...εδω ομως μιλαμε για χιλιοπροβαρισμενο ΚΟΜΜΑΤΙ οχι τζαμαρισμα.

 

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Jazzjoker εγω το "guest" το μεταφραζω αυτολεξει.

 

Κακώς γιατί εδώ η έννοιά του δεν είναι η κυριολεκτική. Αλλά οκ, λεπτομέρεια.

 

τα κομματια ειχαν χιλιοπροβαριστει

 

Αν τα κομμάτια δεν έχουν προβαριστεί με τον εκάστοτε συμμετέχοντα, τότε όσες πρόβες και να τα έχεις κάνει, ο αστάθμητος παράγοντας παραμένει. Εκτός κι αν εννοείς ότι είχαν χιλιοπροβαριστεί και τελειοποιηθεί με τον συμμετέχοντα οπότε πάσο.

 

Κατά τ' άλλα φαίνεται να συμφωνούμε αν και εσύ μιλάς ειδικά ενώ εγώ απαντώ στον τίτλο σου γενικά. Επειδή η ειδική περίπτωση στην οποία αναφέρεσαι λοιπόν έχει διασκορπιστεί σε πολλά posts, θες να κάνεις ένα συγκεντρωτικό ποστ και να αναφέρεις συγκεκριμένα τι συνέβη και ποιο είναι το πρόβλημα που προέκυψε; Γιατί έχει μπερδευτεί λίγο το πράγμα.

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε RayDTutto

 

Προφανώς δεν καταλαβαίνεις ή δεν θέλεις να καταλάβεις το πρόβλημα.

 

Ευχαριστω αλλα  παντα επιδιωκω να καταλάβω...

 

Το έχεις παρακάνει ίσως με τους guests και κάποιος αντιδράει.

Θα το καταλαβαινα αυτο αν δεν ηταν μεχρι χτες ολα οκ και υπηρχε αντιδραση η οτιδηποτε...εδω ξαλαλεω οτι στο προηγουμενο gig επαιζε να ανεβει το παιδι του τραγουδιστη στη σκηνη για ενα κομματι...και γενικα η εντυπωση ηταν "κανενα προβλημα...ειμαστε χαλαροι"

 

Και κατά τη γνώμη μου δίκαια.

Σεβαστο

 

Μπορεί να ενοχλεί και τους άλλους το θέμα.

 

το "μπορει" που λες ειναι αυθερετο απο τη στιγμη που εχει συζητηθει το θεμα και οι αλλοι γουσταρουν!

 

αλλά συνήθως οι μπασίστες και οι ντράμερ δεν τραβάνε τα κολλήματα των frontmen και αυτοί παίρνουν την πρωτοβουλία

 

Πανω κατω αυτο λεω κ εγω...  ;)

 

Για μένα τέλος μπαίνει και θέμα σεβασμού των άλλων.

Oποτε σαφως και δεν παιζει θεμα σεβασμου αφου προειπα οτι ακομα και ενας να εχει αντιρρηση τοτε δεν θα υπαρχει guest...ασχετα αν ειναι ο τραγουδιστης η ο μπασιστας η ο οποιοσδηποτε.Και ετσι θα γινει.

 

Σε κάθε περίπτωση, και παράλληλα με το θέμα, σε εμένα προσωπικά μια μπάντα που ανεβάζει guests κάθε φορά, δεν λειτουργεί επαγγελματικά.

 

Μα φυσικα...δεν ειμαστε επαγγελματιες...το εξηγησα νωριτερα.

 

Δημιουργεί γενικώς μια αίσθηση προχειρότητας.

Είστε μπάντα δεν είστε jam night.

 

Συμφωνω...ειμαστε μια μπαντα που παιζει 3 ωρες και πρεπει πλεον να βρει τροπους να κανει πιο catchy το gig...Εχε υπ οψη σου οτι υπαρχει και η κατηγορια των ατομων που ακολουθουν στα live η που μας εχουν ξαναδει 2 και 3 φορεςκαι  ακουνε καθε φορα για 3 ωρες τα ιδια και τα ιδια...

 

Πρώτον, το κομμάτι με τον guest σίγουρα δεν είναι επαρκώς προετοιμασμένο.

 

Αυτο απο που προκυπτει;Μιλαμε για προβαρισμενο κομματι και οχι τζαμαρισμα της στιγμης...

 

Δεύτερον, το να αλλάζεις κόσμο στη σκηνή δίνει την εντύπωση περισσότερο πρόβας παρά gig και χαλάει τη ροή του προγράμματος.

 

Σε καποιους αρεσει σε καποιους οχι σεβαστοι και οι δυο...οτι γινεται γινεται με την προοπτικη να δειξεις κατι καινουριο...παντα με σεβασμο στον ακροατη και να περασεις κ εσυ καλα και ο αλλος...μιλαμε για rock και hard rock διασκευες και αντιστοιχο κοινο με μια μπυρα στο χερι ολοι...δε μιλαμε για μεγαρο μουσικης...

 

Τρίτον, εγώ πλήρωσα να δω εσένα, όχι τους φίλους σου.

 

Τοτε εστιασε σε  μενα που παιζω 2 ωρες και 55 λεπτα και οχι στον φιλο μου που θα παιξει 5 λεπτα....πρεπει κ εσυ να περασεις καλα αλλα πρεπει κ εγω λιγακι....στην τελικη εγω ειμαι πελατης αν δε μου αρεσει αυτο που βλεπω δεν θα ξαναπαω...Υπαρχει και η αποψη αυτη που λες οτι "εγω πληρωσα να δω εσας οχι το φιλο σας" αλλα....οταν πχ οι Metallica ανεβασαν τον Lemmy ζητησαν απο τον κοσμο εξτρα χρηματα;

 

Ολα αυτα με ολο το σεβασμο στις αποψεις σου και χωρις διαθεση για αντιπαραθεση....

 

 

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή καταλαβαίνω πως ο τραγουδιστής/κιθαρίστας ξενέρωσε όταν ζητήθηκε ν'αντικατασταθεί αυτός από guest για ένα κομμάτι, είναι κατά τ'άλλα οκ αν ο guest είναι σε άλλο πόστο ή δεν θέλει καθόλου γενικώς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ολα αυτα με ολο το σεβασμο στις αποψεις σου και χωρις διαθεση για αντιπαραθεση....

 

Καμία διάθεση για αντιπαράθεση. Ίσα ίσα.

 

Γι'αυτό, και επειδή από τις απαντήσεις σου καταλαβαίνω ότι δεν θέλεις τις απόψεις μας όπως έγραψες στην αρχή αλλά θέλεις να σου δώσουμε δίκιο, θα μείνω σε αυτά που έχω γράψει, συμφωνώντας και με τον JJ.

Καλή συνέχεια.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Jazzjoker

 

Εκτός κι αν εννοείς ότι είχαν χιλιοπροβαριστεί και τελειοποιηθεί με τον συμμετέχοντα οπότε πάσο.

 

Aυτο εννοω!  ;)

 

Επειδή η ειδική περίπτωση στην οποία αναφέρεσαι λοιπόν έχει διασκορπιστεί σε πολλά posts, θες να κάνεις ένα συγκεντρωτικό ποστ και να αναφέρεις συγκεκριμένα τι συνέβη και ποιο είναι το πρόβλημα που προέκυψε; Γιατί έχει μπερδευτεί λίγο το πράγμα.

 

ειναι ξεκαθαρο!Εχω φερει 3 φορες guests (για τους λογους που προανεφερα) και ολοι εχουν αντιμετωπιστει με ενθουσιασμο απο τα αλλα μελη και γενικα υπαρχει η αντυπωση οτι "μια χαρα ιδεα...τσουλαει" "καλη φαση...ξεκουραζομαστε και λιγο πινουμε και καμια μπυρα γιατι το 3 ωρο ειναι ζορικο" και γενικα ολα καλα...και εχτες εν οψη live την Τεταρτη προεκυψε ενσταση...οτι τελικα "δε μου αρεσει να γινεται αυτο"

 

Κατα τη γνωμη μου τη ροη του προγραμματος τη χαλαει πχ το10-15 λεπτο διαλλειμα παρα το να ανεβασεις 1 guest για ενα κομματι 5 λεπτα...(καθε φορα στο διαλλειμα μετα απο 1,5-2 ωρες οι μισοι φευγουν και οι υπολοιποι ειναι σε mood για φευγιο!!!Δε μαζευεται ευκολα ο αλλος αν σταματησεις...και δε μιλαμε για να βγεις να παιξεις encore μετα 2-3 κομματια  μιλαμε να βγεις να παιξεις αλλη μια μιαμιση ωρα παλι...παει πεταξε το πουλακι)

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε RayDTutto

 

Γι'αυτό, και επειδή από τις απαντήσεις σου καταλαβαίνω ότι δεν θέλεις τις απόψεις μας όπως έγραψες στην αρχή αλλά θέλεις να σου δώσουμε δίκιο, θα μείνω σε αυτά που έχω γράψει, συμφωνώντας και με τον JJ.

Καλή συνέχεια.

 

Προφανως και δεν θελω να μου δωσει καποιος δικιο.Απαντησεις ψαχνω οχι δικιο.Δε διεκδικω το αλαθητο.Αποψεις ζηταω και οπου μπορω απανταω.(ισως αυτο εκλαμβανεται σαν "δεν θελεις τις αποψεις μας".Σεβαστα αυτα που εχεις γραψει φιλε.Με τον JJ συμφωνω και γω!!!

 

Ευχαριστω που συμμετειχες στην κουβεντα

Καλη συνεχεια και σε σενα.

 

φιλε X-Minor

 

Επειδή καταλαβαίνω πως ο τραγουδιστής/κιθαρίστας ξενέρωσε όταν ζητήθηκε ν'αντικατασταθεί αυτός από guest για ένα κομμάτι,

 

Το κομματι ειναι ενα απο τα "δικα μου"...δε χρειαζεται καν να κατεβει απο τη σκηνη...

 

είναι κατά τ'άλλα οκ αν ο guest είναι σε άλλο πόστο ή δεν θέλει καθόλου γενικώς;

 

Μεχρι προχτες η μεχρι χτες;  :)

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου