Προς το περιεχόμενο

υψος/κλιση μαγνητων και ήχος


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα! Θα μοιραστω μαζι σας την απορια μου.

Πως αλλαζει ο ηχος αν βαλουμε ενα μαγνητη σε κλιση?

 

media.nl?id=335&c=3496541&h=f97051b3f7a679c1ab5d

 

Δεν εννοω πιο ψηλα προς τις κατω χορδες ή προς τις πανω-τοτε φανταζομαι θα αλλαζει η ενταση εκει που θα ειναι πιο ψηλα-

Εννοω οπως φαινεται η εικονα να εχουμε τον μαγνητη σε κλιση ετσι ωστε το πανω μερος ή το κατω να ειναι πιο ψηλα, δηλαδη ας πουμε τον εναν απο τους ''δυο'' πιο ψηλα.

Δεν ξερω αν εγινα αντιληπτος  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είχα μια charvel san dimas από μια ανταλλαγή, που ο bridge (JB) είχε κλίση προς τη γέφυρα. Ήταν βιδωμένος στο σώμα και η κλίση του ήταν μόνιμη αν και ήταν αρκετά ελαστικός οπότε μπορούσα να του αλλάξω την κλίση προσωρινά με μία χάρτινη σφήνα. Έχω να πω πως νομίζω πως άκουγα έντονη διαφορά στον ήχο και δεν μιλάω μόνο για το output. Νομίζω πως με κλίση ο ήχος ήταν πιο τραχύς, για να μη σου πω ακουγόταν και λίγο παράφωνος. Δεν ασχολήθηκα ιδιαίτερα με την κιθάρα, σύντομα την έδωσα, αλλά αυτό το χαρακτηριστικό το θυμάμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο πιο κοντα στη γεφυρα ειναι οι πολοι τοσο πιο πολλα πριμα θα εχεις.

Βαζοντας τον μαγνητη με κλιση εχεις πιο πολλα πριμα στις χορδες που βρισκονται πανω απο πολους που ειναι πιο κοντα στη γεφυρα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δωσω μια τελευταια ευκαιρια στο θεμα μου  ;D

Εννοουσα να ειναι πιο ψηλα το ολο μερος του μαγνητη που ειναι κοντα στο μπρατσο ή αντιστοιχα στη γεφυρα.

Οπως εδω πχ 59_335_neck_angle.jpg  που το πανω μερος του neck μαγνητη ειναι πιο ψηλα-πιο κοντα στις χορδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πανω μερος του neck μαγνητη ειναι πιο ψηλα-πιο κοντα στις χορδες.

 

ο μαγνητης πρεπει να ειναι ΠΑΝΤΑ εντελως ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ με τις χορδες αλλοιως ειναι απλα ΛΑΘΟΣ τοποθετημενος,σε set neck κιθαρες με μεγαλη γωνια αναγκαστικα τον βαζεις σε κλιση σε σχεση με το σωμα  για να ειναι παραλληλα με τις χορδες

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο πιο ψηλά ειναι το μέρος που ειναι οι βίδες του νεκ μαγνήτη και αντίστοιχα χαμηλά το απέναντι,  τόσο ο μαγνήτης πιάνει πιο πολύ τις χαμηλές συχνότητες των χορδών η να το πω καλύτερα λιγότερες αρμονικες´ από τις χορδές φαντάσου το ένα τύλιγμα του διπλού μαγνήτη κοντά και το άλλο μακρύτερα ειναι σαν να γίνεται σε μικρό ποσοστό ο διπλός μονοπήνιος

Για να ξεπεράσει αυτό το θέμα η Ibanez ( την παλιά καλή εποχή των super 58, super 70 made in Japan) είχε τρεις βίδες για τη ρύθμιση του ύψους του μαγνήτη, η Τρίτη αυτή βίδα ρύθμιζε τα πηνία να ειναι σε ίσο ύψος από τις χορδές

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβα, και εσεις τι εννοω ευτυχως!!

Οποτε αν δεν ειναι οι 2 μεγαλες πλευρες του μαγνητη στην ιδια αποσταση απο τις χορδες χανει καπως ο ηχος/χανονται καποιες συχνοτητες η κατι τετοιο υποθετω

Και ναι - πρεπει να ειμαι λιγοτερο ψειρας και να παιζω μουσικη περισσοτερο  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bασικα η αφορμη για αυτο ηταν που απο το thomann κανανε λαθος κι αντι για flat top humbucker frames μου στειλανε curved top humbucker frames............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου