Προς το περιεχόμενο

Που μπορεί να δοκιμάσει κάποιος μία hagstrom ss;


anaks

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Που μπορεί να δοκιμάσει κάποιος μία hagstrom super swede;

Δε βρήκα κανένα κατάστημα στην Ελλάδα όσο έψαξα από internet.

Ξέρει κανείς κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που μπορεί να δοκιμάσει κάποιος μία hagstrom super swede;

Δε βρήκα κανένα κατάστημα στην Ελλάδα όσο έψαξα από internet.

Ξέρει κανείς κάτι;

 

Μπορείς να πάρεις από Θωμά και αν δεν σου κάνει την επιστρέφεις. :wink:

Από Ελλάδα δυστιχώς δεν ξέρω και εγώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά σκέφτομαι να πάρω από θωμά.

Έχω το εξής δίλλημα όμως:

Super Swede ή Swede;

Μια που θα πάρω lp κιθάρα σκέφτηκα να πάρω swede μιας και έχει lp ταστιέρα.

Οι διαφορές των 2 είναι οι εξής:

 

Of course in the vintage models both the scale and the "Zero Fret" in addition to a coil tap separated these two instruments. Here the differences are more blurred. No zero fret to start with. The Super Swede has a 25.5" scale The Swede has a 24.75" scale. The Super Swede boasts a "Mini-Toggle Coil Tap Switch" next to the other controls by the pickguard to switch from humbucking to single coil mode The Swede claims a "3-Way Tone Filter Toggle with Center bypass" on the right horn to achieve additional tone variation. Finally, the Super Swede has a carved maple top with flamed maple veneer while the Swede has a carved mahogany top.

 

Να πω ότι παίζω κλασσική κιθάρα και κλασσική μουσική περισσότερο. Με ηλεκτρική είχα ασχοληθεί πιο παλιά και από τότε έμεινα στην φθηνή πρώτη ηλ. Κιθάρα που πήρα για να μάθω.

Μου ήλθε λοιπόν πάλι η όρεξη να ξεθάψω τις τεχνικές της ηλεκτρικής και φυσικά το συγκεκριμένο όργανο δεν με ικανοποιεί.

Έκανα μια βόλτα και δοκίμασα κάποιες κιθάρες και γούσταρα πολύ το lp στυλ.

Μετά από ιντερνετικό ψάξιμο και διάβασμα κατέληξα στις συγκεκριμένες lp.

Ποια η άποψη σας για τις διαφορές των δύο μοντέλων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά σκέφτομαι να πάρω από θωμά.

Έχω το εξής δίλλημα όμως:

Super Swede ή Swede;

Μια που θα πάρω lp κιθάρα σκέφτηκα να πάρω swede μιας και έχει lp ταστιέρα

 

Εγώ πάντως θα σου πρότεινα swede. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το εξής δίλλημα όμως:

Super Swede ή Swede;

 

SUPER SWEDE χαλαρα.

Πολυ πιο ευελικτη & με πιο γεματο ηχο,αλλα και twang.Πως να το κανουμε...το...μακρυτερο :oops: ειναι και καλυτερο... :lol: ειδικα σε κιθαρες τυπου Les Paul που "υποφερουν" απο ελειψη twang...και σκασιματος :wink:

 

μια και θα ειναι η μοναδικη σου κιθαρα,καλυτερα να παρεις κατι versatile :wink:

 

θα τη συνηθισεις ευκολα την 25 1/2 σκαλα οπως αλλωστε ο μισος πλανητης που παιζει με Fender :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το εξής δίλλημα όμως:

Super Swede ή Swede;

 

SUPER SWEDE χαλαρα.

Πολυ πιο ευελικτη & με πιο γεματο ηχο' date='αλλα και twang.Πως να το κανουμε...το...μακρυτερο :oops: ειναι και καλυτερο... :lol: ειδικα σε κιθαρες τυπου Les Paul που "υποφερουν" απο ελειψη twang...και σκασιματος :wink:

 

μια και θα ειναι η μοναδικη σου κιθαρα,καλυτερα να παρεις κατι versatile :wink:

 

θα τη συνηθισεις ευκολα την 25 1/2 σκαλα οπως αλλωστε ο μισος πλανητης που παιζει με Fender :lol:[/quote']

 

Αν το σκεφτείς έτσι φυσικά και έχεις δίκιο. Έγω απλά είχα στο μυαλό μου μόνο την Les Paul. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

& με πιο γεματο ηχο' date='αλλα και twang.

Πως να το κανουμε...το...μακρυτερο :oops: ειναι και καλυτερο... :lol: ειδικα σε κιθαρες τυπου Les Paul που "υποφερουν" απο ελειψη twang...και σκασιματος :wink:

[/quote']

 

ο γεμάτος ήχος είναι λόγω μπράτσου;

Twang και "...στακάτο" έχει μόνο λόγω Coil Tap Switch ή παίζει ρόλο και το μπράτσο σε αυτό;

 

 

μια και θα ειναι η μοναδικη σου κιθαρα' date='καλυτερα να παρεις κατι versatile :wink:

[/quote']

 

Όντως θα είναι η μοναδική μου ηλεκτρική κιθάρα...

 

 

Η swede έχει και αυτό το 3-Way Tone Filter Toggle with Center bypass, ξέρει κανείς πόσο σημαντικό είναι αυτό που προσφέρει;

 

δοκιμάζοντας πάντως και strat και lp, το μπράτσο της lp στην αρχή μου φάνηκε περίεργο, μετά από 5 λεπτά παίξιμο όμως έλεγα: "ωχ... τι ωραίο μπράτσο είναι αυτό;" ΓιΆ αυτό σκέφτομαι swede. Αν όμως υπερτερεί σημαντικά στη λαμπρότητα του ήχου η ss τότε εννοείται ότι θα το συνηθίσω το μπράτσο της.

 

 

 

Thanks παιδιά!!! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου