Προς το περιεχόμενο

Spirit - Taurus VS Led Zeppelin - Stairway To Heaven


Waterfall-K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 122
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Tο είπα, επειδή ίσως θεώρησες πως φλαμάρω και ότι αναφέθηκα τυχαία στους κλεφταράδες Purple.

Aν έχεις κι άλλες απορίες σχετικά, δες το παρακάτω!

Πρόκειται για μια ακόμη συναρπαστική λίστα από αυτές που συναρπάζουν τον περήφανο Waterfall.

Music Thieving bastards: στο Νο2 oi Deep Purple.

Είναι μία ακόμη λίστα βασισμένη σε υποκειμενικά κριτήρια. Το γιατί οι DP ειναι στο νο2 δεν το καταλαβαίνω αλλά anyway.

 

Εγώ θα σταθώ εδώ

Deep Purple didn't really try to keep any of this stuff a secret

 

Και εδώ

And yet they never faced accusations of plagiarism once in their entire career.

 

Μπορείς να το εξηγήσεις αυτό το τελευταίο?  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο είπα, επειδή ίσως θεώρησες πως φλαμάρω και ότι αναφέθηκα τυχαία στους κλεφταράδες Purple.

Tamtam παιδι μου, στα εχω πει ξανα σε αλλα θρεντ. Να μη στα ξαναπω ε? Τα θυμασαι φανταζομαι, μη στα ξαναλεω και κλειδωθει κι αυτο το θρεντ και κατηγορηθω ξανα για αγενεια. Η περιπτωση σου ειναι μοναδικη στον πλανητη. Καπου καπου εχει πλακα να βλεπεις την προσπαθεια καποιου 5χρονου να "την πει" στον δασκαλο του στο σχολειο, αλλα η επαναληψη του ιδιου γεγονοτος ξανα και ξανα κατανταει αηδια. yawn.gif

Aντε παιδακι μου διαβασε κανα Ciao και ασε τους "κλεφταραδες Deep Purple" να τους κρινουν αυτοι που ξερουν, που μου ακουσες ενα "Best Of" τους και μου εκφερεις και γνωμη. Άιντε, που μας πασαρεις και λιστες απ'το...cracked.com ??? για να επιχειρηματολογησεις. eyeroll.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Χωρίς να γνωρίζω τα του Αγγλικού (και Αμερικανικού Δικαίου) με ρίζες το Αγγλικό Κοινοδίκαιο «common law», στα «Ηπειρωτικά» , κυρίως Γερμανικά και Γαλλικά πρότυπα, στα οποία στρέφεται και το Ελληνικό Δίκαιο, μια τέτοια υπόθεση (με τον τρόπο που διάβασα ότι εισάγεται), δεν θα είχε ιδιαίτερη (νομική) τύχη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα «Ηπειρωτικά» , κυρίως Γερμανικά και Γαλλικά πρότυπα

Ημείς επαέ, είμεθα του Θρακομακεδονικού δικαίου και δεν θα έχει κανένας σαςιδιαίτερη νομική τύχη, αν πέσετε στη κονσέρβα μου λαίμαι

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σα να λέμε, ένα καλλιτεχνικό έργο έχει για σένα την ίδια αξία με μια τυρόπιτα;

Άλλη συντεχνία να πάρει σειρά μετά τους πλητκράδες και τους νομικούς;

Οι τυροπιτάδες. ;D ;D ;D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι μία ακόμη λίστα βασισμένη σε υποκειμενικά κριτήρια. Το γιατί οι DP ειναι στο νο2 δεν το καταλαβαίνω αλλά anyway.

 

Εγώ θα σταθώ εδώ

Deep Purple didn't really try to keep any of this stuff a secret

 

Και εδώ

And yet they never faced accusations of plagiarism once in their entire career.

 

Μπορείς να το εξηγήσεις αυτό το τελευταίο?  :)

 

 

Όχι βέβαια! Εσύ;

;D

 

Tamtam παιδι μου, στα εχω πει ξανα σε αλλα θρεντ. Να μη στα ξαναπω ε? Τα θυμασαι φανταζομαι, μη στα ξαναλεω και κλειδωθει κι αυτο το θρεντ και κατηγορηθω ξανα για αγενεια. Η περιπτωση σου ειναι μοναδικη στον πλανητη. Καπου καπου εχει πλακα να βλεπεις την προσπαθεια καποιου 5χρονου να "την πει" στον δασκαλο του στο σχολειο, αλλα η επαναληψη του ιδιου γεγονοτος ξανα και ξανα κατανταει αηδια. yawn.gif

Aντε παιδακι μου διαβασε κανα Ciao και ασε τους "κλεφταραδες Deep Purple" να τους κρινουν αυτοι που ξερουν, που μου ακουσες ενα "Best Of" τους και μου εκφερεις και γνωμη. Άιντε, που μας πασαρεις και λιστες απ'το...cracked.com ??? για να επιχειρηματολογησεις. eyeroll.gif

 

Πατέρα,

σε ευχαριστώ που δεν βρίζεις πάλι ούτε εμένα ούτε τα άλλα παιδιά που δημοσίευαν λίστες σε προηγούμενα θρεντ, όπου ξεδίπλωσες τον αδαμάντινο χαρακτήρα σου αναγκάζοντας τους αντμίν

α) να κλειδώσουν τα thread και

β) σου ρίξουν το karma. στα τάρταρα κάνοντάς σε να ζιαμαλτύλεσαι σα νήπιο που του πήραν το γλιφιτζούρι -χάμοντ του Jon Lord.

 

Η "λίστα" αυτή -ο θεός να την κάνει, δηλαδή, με μόλις πέντε συμμετοχές- όπως και οι παλιότερες λίστες που έκαναν την πίεση του Waterfall να  ανεβοκατεβαίνει σε allegro moderato, ΔΕΝ είναι αξιολογικές. Δεν ξέρω τι IQ χρειάζεται για να το καταλάβει κανείς, αλλά ΔΕΝ είναι, Αξιολογικές. Δεν.

 

Keep on

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η "λίστα" αυτή -ο θεός να την κάνει, δηλαδή, με μόλις πέντε συμμετοχές- όπως και οι παλιότερες λίστες ΔΕΝ είναι αξιολογικές. Δεν ξέρω τι IQ χρειάζεται για να το καταλάβει κανείς, αλλά ΔΕΝ είναι, Αξιολογικές. Δεν.

Αφου ΔΕΝ, τι μας την κοτσαρεις ρε απιθανε εδω? Να μας δειξεις τι?

Να σου θυμησω στο σημειο αυτο τον τιτλο του θρεντ που ειναι

Spirit - Taurus VS Led Zeppelin - Stairway To Heaven

και δεν εχει καμια σχεση με τους Deep Purple.

Ταμταμ, σταματα να παιρνεις ναρκωτικα. Για το καλο σου στο λεω. Κριμα ειναι, νεο παιδι εισαι...baby.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου ΔΕΝ, τι μας την κοτσαρεις ρε απιθανε εδω? Να μας δειξεις τι?

Να σου θυμησω στο σημειο αυτο τον τιτλο του θρεντ που ειναι

Spirit - Taurus VS Led Zeppelin - Stairway To Heaven

και δεν εχει καμια σχεση με τους Deep Purple.

Ταμταμ, σταματα να παιρνεις ναρκωτικα. Για το καλο σου στο λεω. Κριμα ειναι, νεο παιδι εισαι...baby.gif

 

Ρε συ σόρι που σου έθιξα το πουλέν, αλλά σε μια συζήτηση, μπορούν να εντάσσονται νέα δεδομένα.

Συζητηση για τον πλαγιαρισμό γίνεται, δεν θα έχουν θέση οι Deep Purple?

Και για τους Stones ανάφερα, δεν σε είδα να τρελαίνεσαι.

 

Η ιδέα πάντως, είναι η εξής: αν κατηγορούνται (και δικαστικά μάλιστα!) οι Led Zep για πλαγιαρισμό λόγω μια χρωματικής κλίμακας -και με αφορμή αυτό κάποιοι εδώ κάνετε θέμα για τις πεντατονικές και τα 12μετρα (μη σου πω ότι και το τραγούδι Rock and Roll το κλέψανε; Από ποιον; Τρέχα βρες κάποιον να τους κάνει μύνηση), τότε τι θα πρεπε να λέμε για το υπέρτατο plagiarism που συνιστά το Child In Time;

Αυτό είναι που δεν μπορείς να αντέξεις;

Μετοχές σε κανένα Deep Purple foundation έχεις;  ;D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι μία ακόμη λίστα βασισμένη σε υποκειμενικά κριτήρια. Το γιατί οι DP ειναι στο νο2 δεν το καταλαβαίνω αλλά anyway.

 

Εγώ θα σταθώ εδώ

Deep Purple didn't really try to keep any of this stuff a secret

 

Και εδώ

And yet they never faced accusations of plagiarism once in their entire career.

 

Μπορείς να το εξηγήσεις αυτό το τελευταίο?  :)

Επειδη το thread αρχιζει και παιρνει απανωτες στροφες, να πω πως δεν σκοπευω να ξεκινησω καβγα και τα λοιπα. Αυτα για να μην παρασυρθουμε  :P

Στο θεμα τωρα, το υποκειμενικο στη λιστα που ειναι? Ισα ισα, αυτος που την εφτιαξε εχει αναφερει ποια κομματια εχουν "κλεψει". Το υποκειμενικο βρισκεται οτι τα θεωρει ΚΛΟΟΟΠΕΕΕΕΣ και τους Purple ΚΛΕΕΕΕΦΤΕΕΕΣ, ενω κατα τη γνωμη μου δεν ειναι τπτ περισσοτερο απο επιρροες τα εν λογω κομματια  ;)

I'm not bored. I've just got an incredibly boring face.

-Charlie Watts

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου