Προς το περιεχόμενο

Το γοργόν και χάριν έχειν...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ότι την έχει τη χάρη την έχει το άτιμο,αλλά το θέμα είναι ότι δεν τη βρίσκεις στο μπακάλικο.

Πολλοί από όταν αρχίζουν να παίζουν κιθάρα λένε"πρέπει να μάθω να παίζω γρήγορα" αν και αυτό κατά τη γνώμη μου δεν είναι το παν.

 

Πώς όμως θα μάθεις να παίζεις γρήγορα??

 

Έχω ακούσει και το θεωρώ σωστό ότι εκτός από το να μάθει το αριστερό χέρι να παίζει γρήγορα πρέπει να μάθει το δεξί πρώτα.Αν το δεξί χέρι δεν παίζει καλά τότε δε θα μπορεί να εκμεταλευτεί την ταχύτητα του αριστερού συν ότι θα ακούγεται ένα άθλιο πράγμα.

 

Εσείς τι κάνατε ή τι κάνετε για να αυξήσετε την ταχύτητά σας??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παίζω με κοτίσιο ρυθμό και σιγά σιγά αυξάνω τον μετρονόμο όταν νιώσω άνετα να παίξω γρηγορότερα :wink:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μάθεις να παίζεις γρήγορα πρέπει να μάθεις να παίζεις αργά.

 

Αυτό που εννοούνε όλοι όταν λένε γρήγορα είναι γρήγορα και καθαρά.

 

¶ρα μαθαίνεις να παίζεις αργά με σωστή καθαρή τεχνική, και με την εξάσκηση αυξάνεις την ταχύτητα κρατώντας την τεχνική.

 

Δυστυχώς το να μάθεις να παίζεις γρήγορα δε γίνεται στα γρήγορα...

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μάθεις να παίζεις γρήγορα πρέπει να μάθεις να παίζεις αργά.

 

Αυτό που εννοούνε όλοι όταν λένε γρήγορα είναι γρήγορα και καθαρά.

 

¶ρα μαθαίνεις να παίζεις αργά με σωστή καθαρή τεχνική' date=' και με την εξάσκηση αυξάνεις την ταχύτητα κρατώντας την τεχνική.

 

Δυστυχώς το να μάθεις να παίζεις γρήγορα δε γίνεται στα γρήγορα...[/quote']

 

Συμφωνώ σε γενικές γραμμές με τον Σύντροφο W_S. 8)

 

Όπως λέει και το textbook definition: 'speed is a byproduct of accuracy; not the other way around'. :wink:

 

Όμως...

 

Για καθαρά νευρολογικούς λόγους, όταν κάνεις εξάσκηση για να 'λυθούν τα χέρια', επιβάλλεται να παίζεις (για πολύ λίγη ώρα) στο 105% της ταχύτητας που μπορείς να πιάσεις (δηλαδή θα ακούγεται τρία πουλάκια κάθονται από ακρίβεια...). Και ο λόγος είναι να προετοιμαστεί το νευρικό σύστημα για το επόμενο στάδιο, όπου θα μπορείς να παίζεις μ'αυτές τις ταχύτητες αλλά με ακρίβεια... δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός...

 

Είναι μια πασίγνωστη πρακτική στην προπονητική γενικά, χρησιμοποιείται από πολλούς γυμναστές αθλητών και είναι γνωστότερη με τον όρο overextention ή overeaching.

 

To νευρικό σύστημα χρειάζεται συνήθως μέχρι 6 εβδομάδες για να εμπεδώσει πλήρως μια καινούργια ρουτίνα, οπότε μια καλή ιδέα είναι να ποικίλει κάποιος την εξάσκησή του μέσα σ'αυτά τα χρονικά πλαίσια.

 

*Start Critical Section*

ΜΕΓΑΛΗ προσοχή στο ζέσταμα εδώ, ΣΟΒΑΡΟΣ κίνδυνος τραυματισμού*End Critical Section* :wink: 8) 8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μάθεις να παίζεις γρήγορα πρέπει να μάθεις να παίζεις αργά.

 

Αυτό που εννοούνε όλοι όταν λένε γρήγορα είναι γρήγορα και καθαρά.

 

¶ρα μαθαίνεις να παίζεις αργά με σωστή καθαρή τεχνική' date=' και με την εξάσκηση αυξάνεις την ταχύτητα κρατώντας την τεχνική.

 

Δυστυχώς το να μάθεις να παίζεις γρήγορα δε γίνεται στα γρήγορα...[/quote']

 

Συμφωνώ σε γενικές γραμμές με τον Σύντροφο W_S. 8)

 

Όπως λέει και το textbook definition: 'speed is a byproduct of accuracy; not the other way around'. :wink:

 

Όμως...

 

Για καθαρά νευρολογικούς λόγους, όταν κάνεις εξάσκηση για να 'λυθούν τα χέρια', επιβάλλεται να παίζεις (για πολύ λίγη ώρα) στο 105% της ταχύτητας που μπορείς να πιάσεις (δηλαδή θα ακούγεται τρία πουλάκια κάθονται από ακρίβεια...). Και ο λόγος είναι να προετοιμαστεί το νευρικό σύστημα για το επόμενο στάδιο, όπου θα μπορείς να παίζεις μ'αυτές τις ταχύτητες αλλά με ακρίβεια... δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός...

 

Είναι μια πασίγνωστη πρακτική στην προπονητική γενικά, χρησιμοποιείται από πολλούς γυμναστές αθλητών και είναι γνωστότερη με τον όρο overextention ή overeaching.

 

To νευρικό σύστημα χρειάζεται συνήθως μέχρι 6 εβδομάδες για να εμπεδώσει πλήρως μια καινούργια ρουτίνα, οπότε μια καλή ιδέα είναι να ποικίλει κάποιος την εξάσκησή του μέσα σ'αυτά τα χρονικά πλαίσια.

 

*Start Critical Section*

ΜΕΓΑΛΗ προσοχή στο ζέσταμα εδώ, ΣΟΒΑΡΟΣ κίνδυνος τραυματισμού*End Critical Section* :wink: 8) 8)

 

3 πουλακια καθονταν οπως το πες...γιατρος ειμαι και το νευρικο συστημα δεν θελει υπερβολες ουτε υπαρχει 105 % γιατι θα εχει αλλες επιπτωσεις και φυσικα μη θετικες...στην συγκεκριμενη περιπτωση τενοντιτιδα και τα τοιαυτα...στον αθλητισμο τραυματισμο...

 

το να καλυτερευσεις μια κινηση,να συνηθισεις ας πουμε γινεται σταδιακα...αργα και σταθερα...σε ολα τα πραγματα εκμαθησης στη ζωη χρειαζεται να ξεκινας απ το Α και να φτανεις στο Ω αργα και σταθερα....σε ολα μα σε ολα...μαθηματικα,φυσικη...τα παντα...το ιδιο καναμε απο πιτσιρικια στο δημοτικο...

 

δεν ξερω που εμαθες γι αυτην την μεθοδο αλλα εγω ξερω πως δινοντας μεχρι ενα 80% γιατι το 105% που λες δεν υπαρχει σαν ορος ουτε μπορει να δοθει εχεις αποτελεσματα...αν αρχιζεις απο το 40% καθε μερα θα πας στο 50,55,60 κοκ...δεν χρειαζονται υπερβολες...και γυμναστηριο αν πας θα δεις οτι τον πρωτο μηνα κανοντας απλα οργανακια με ελαφριες επαναληψουλες χωρις το δικο σου 105% αυξανεις την αντοχη σου και σταδιακα και την δυναμη σου...και φυσικα αυτο φαινεται περισσοτερο στα μηχανηματα αεροβιας προπονησης...διαδρομο,ποδηλατο κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Treloagori μάλλον παρεξήγησες τον abraxas, γιατί το να παίζεις ένα κομμάτι πιο γρήγορα από ότι μπορείς είναι μια μέθοδος που αποδίδει.Όσο περίεργο και αν ακούγεται,αν εκεί που θεωρείς πως δεν πάει πιο γρήγορα, ανεβάσεις ένα κλικ τον μετρονόμο,άσχετα αν δεν ακούς τα πάντα πεντακάθαρα,έχεις μεγάλα οφέλη τα οποία δεν βλέπεις άμεσα,αλλά σιγά σιγά,διότι τα χέρια προσαρμόζονται σε αυτήν την ταχύτητα.Δεν είναι συμβουλή για αρχάριους σίγουρα!!Κάποιος όμως που μελετάει σοβαρά και με πρόγραμμα,καθημερινά, μπορεί να κερδίσει από αυτή την μέθοδο.Σίγουρα το να παίζεις αργά και καθαρά και συνεχώς να αυξάνεις το tempo είναι μια σίγουρη τεχνική αλλά υπάρχουν και μερικές πλάγιες μέθοδοι για να προσεγγίσεις το ζήτημα.

Για παράδειγμα όταν έχεις ένα γρήγορο πέρασμα μπορείς να κάνεις τα εξής:

A)Να βρείς σε ποιές χορδές παίζεις τις νότες και να μελετήσεις όλη την φράση με ανοιχτές χορδές.

Β)Να αλλάξεις τις αξίες και αν π.χ η φράση σου είναι όλο 16α σε ένα μέτρο 4/4 να παίξεις 8α και την τελευταία τετράδα 16ων με 16α.Μετά δύο τετράδες και ούτω κάθε εξής (i.e speed bursts)

Τέλος οι ιατρικοί όροι ίσως να ήταν άκυροι (δεν ξέρω ,δεν μιλάω.. :wink: ) αλλά η ουσία στα λόγια του abraxas ήταν σωστή. :D

If the house is rocking,don't bother knocking...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 πουλακια καθονταν οπως το πες...γιατρος ειμαι και το νευρικο συστημα δεν θελει υπερβολες ουτε υπαρχει 105 % γιατι θα εχει αλλες επιπτωσεις και φυσικα μη θετικες...στην συγκεκριμενη περιπτωση τενοντιτιδα και τα τοιαυτα...στον αθλητισμο τραυματισμο...

 

το να καλυτερευσεις μια κινηση' date='να συνηθισεις ας πουμε γινεται σταδιακα...αργα και σταθερα...σε ολα τα πραγματα εκμαθησης στη ζωη χρειαζεται να ξεκινας απ το Α και να φτανεις στο Ω αργα και σταθερα....σε ολα μα σε ολα...μαθηματικα,φυσικη...τα παντα...το ιδιο καναμε απο πιτσιρικια στο δημοτικο...

 

δεν ξερω που εμαθες γι αυτην την μεθοδο αλλα εγω ξερω πως δινοντας μεχρι ενα 80% γιατι το 105% που λες δεν υπαρχει σαν ορος ουτε μπορει να δοθει εχεις αποτελεσματα...αν αρχιζεις απο το 40% καθε μερα θα πας στο 50,55,60 κοκ...δεν χρειαζονται υπερβολες...και γυμναστηριο αν πας θα δεις οτι τον πρωτο μηνα κανοντας απλα οργανακια με ελαφριες επαναληψουλες χωρις το δικο σου 105% αυξανεις την αντοχη σου και σταδιακα και την δυναμη σου...και φυσικα αυτο φαινεται περισσοτερο στα μηχανηματα αεροβιας προπονησης...διαδρομο,ποδηλατο κλπ...[/quote']

 

Τρελαμένο αγόρι, θέλεις πόλεμο??

 

Δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα να σε υποχρεώσω...

 

Ξέρω ότι το κόλλημά σου είναι για το ότι στην έχω πει επανηλλημένα για τις παπαριές που πετάς κατά καιρούς στο άλλο φόρουμ. Ας είναι.

 

Όσο για το 105 ή 110% του θεωρούμενου ως max, φαίνεται από τις ανεπανάληπτες ηλιθιότητες περί γυμναστηρίων και εξάσκησης που γράφεις, ότι πραγματικά δεν μπορείς να το καταλάβεις... Όπως είναι ολοφάνερο πως δεν καταλαβαίνεις ελληνικά (π.χ. 'για πολύ λίγο χρόνο').

 

Θα προσπαθήσω λοιπόν να εξηγήσω, όχι για την αφεντιά σου φυσικά, αλλά για να μην μείνουν απορίες σε άλλους μετά από τις απροκάλυπτες ανοησίες σου.

 

Το 100%+ έχει (προφανώς) νόημα στα πλαίσια 'θυσιών' στη φόρμα, είναι σαφές ότι δεν μπορείς να παίξεις με πλήρη ακρίβεια... πιο γρήγορα από 100% γιατί τότε... αυτό θα ήταν το νέο max σου. Αυτό το κατάλαβαν όλοι ανεξαιρέτως, εκτός από σένα.

 

Αν λοιπόν παίζεις ένα σχήμα 'τέλεια' στα 100bpm τότε το νόημα της άσκησης είναι να προσπαθήσεις ΜΕ ΕΛΑΦΡΩΣ ΕΛΛΕΙΠΗ ΦΟΡΜΑ να παίξεις στα 105 ή 110bpm. Την επόμενη φορά που θα προσπαθήσεις να παίξεις πάλι 'τέλεια', θα δεις ότι πλέον μπορείς να παίξεις στα 101 ή 102bpm.

 

Πρόκειται για απολύτως επιβεβαιωμένο 'πείραμα' και συμπτωματικά πολύ πρόσφατα ξαναδιάβασα γι'αυτό σε κάποια μαθήματα του Shawn Baxter. Πρώτη φορά το είχα ακούσει αν θυμάμαι καλά από τον Steve Morse, όταν ακόμα εσύ πήγαινες δημοτικό που αναφέρεις παραπάνω.

 

Σε ό,τι αφορά στα γυμναστήρια, όπου οι γνώσεις σου προφανώς προέρχονται από το φολκλόρ που κυκλοφορεί, το 105% αφορά στο 1RM μιας άσκησης (google it, δεν θα στα μαθαίνω όλα εγώ) και είναι προφανέστατο σε όλους εκτός από τους τελείως βλάκες, ότι δεν μπορείς να σηκώσεις ΧΩΡΙΣ ΒΟΗΘΕΙΑ Η 'ΚΛΕΨΙΜΟ' το 105% του βάρους που σηκώνεις στο 1RM. Απλώς ήθελες να γράψεις την εξυπνάδα σου περί 'προσαρμογής και αντοχής που έρχεται με το χρόνο και τις ασκήσεις στα ποδηλατάκια'.

 

Hint: μιας και είσαι γιατρός όπως λες, θα έχεις πρόσβαση στο medline, οπότε κάνε μας τη χάρη και ψάξε για μελέτες σχετικές με τα mytotatic reflexes. Αν και προφανώς ο σκοπός σου ήταν να μου την πεις και γι'αυτό έψαχνες ευκαιρία, όχι να γράψεις κάτι που θα ωφελήσει άλλον.

 

Αυτά τρελαμένο αγόρι... και πάψε να είσαι τόσο κομπλεξικός πια.

:lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου