Προς το περιεχόμενο

Gibson Sg Special 2015 vs 2014


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Ηρέμησε

 

Υποδείξεις άλλου... Δεν σε προσβαλα ούτε έκανα σχόλιο για οτιδήποτε που αφορά εσένα....

 

Δεν βρίσκω λόγο για τέτοιο ύφος

 

ΥΓ: Είμαι υπεύθυνος γι αυτό που λέω και όχι γι αυτό που εσύ καταλαβαίνεις. Αν παρερμηνεύτηκε κάτι που έγραψα, απλώς το αντιληφθηκες προκατειλημμένα και εκανες λάθος

 

Και σταματάω εδω

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε σεις τι πάθατε?

 

Τι σημαντικές διαφορές έχουν αυτές οι 2;;;

Προορίζονται για άλλη χρήση λόγω χαρακτηριστικών;;;

Όχι βέβαια, φυσικά δεν είναι θέμα διαφορετικής χρήσης, αλλά θέμα feel.

 

Σε μια ταστιέρα με μεγαλύτερο nut width αισθάνεσαι και παίζεις εντελώς διαφορετικά ειδικά στην αρχή.

Σκέψου πόσο διαφορετικό θα είναι το να πιάνεις πχ μικρά μπαρεδάκια με ένα δάχτυλο, ή πχ single notes με string skipping (πωπω το ξέσκισα το ανγκλέζικο έτσι? ;D ;D) κλπ.

 

Από την άλλη, οι διαφορετικοί μαγνήτες και το σπλιτάρισμα στην μια κιθάρα σε πάνε και σε άλλους ήχους (άρα και σε άλλο παίξιμο).

 

Σκέψου μόνο ότι πολλοί έχουν τρεις - τέσσερεις Strat με σχεδόν παρόμοια specs, και λένε (τους δίνω δίκιο εδώ αν έτσι αισθάνονται) ότι "είναι διαφορετικά όργανα".

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για την απάντηση σου fusion, με βοήθησε αρκετά.....

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Επειδή δεν παρακολουθώ τα τεκταινόμενα, οι αλλαγές που εισήγαγε η gibson απέτυχαν εμπορικά ή είχαν κακές κριτικές ;;

 

απετυχαν εμπορικα. Δεν υπαρχει θεμα φυσικα στο ποιες διαστασεις μανικιου η ταστων ειναι καλυτερες η χειροτερες, αλλα οι αλλαγες στα χαρακτηριστικα κιθαρων οπως οι les paul, sg, κτλ που ηταν ιδιες για δεκαετιες, σε συνδυασμο με τα υποχρεωτικα μηχανικα κλειδια και μερικες ακομα λεπτομερειες (πχ zero fret η brass nut), μαλλον δεν αρεσαν σε πολυ κοσμο. Και φυσικα ουτε η αυξηση στις τιμες 20-25 % πανω..Oi Gibson δεν ηταν ποτε σαν τις fender, με 100 παραλλαγες στα βασικα τους μοντελα, αν ειναι να παρεις gibson παιρνεις gibson, αλλιως πας σε αλλη μαρκα που ειναι και πιο φτηνες  ;).. Οι πωλησεις καινουργιων gibson το 2015 εκαναν καθετη βουτια αποτι διαβαζω, οποτε το 2016 ξαναγυρισαν στα παλια..  ;D

 

https://reverb.com/news/breaking-gibson-to-revert-prices-and-specs-on-2016-models

 

γενικως βλεποντας τις τιμες των καινουργιων gibson., θα λεγα οτι εχουν χασει την επαφη με την πραγματικοτητα..  ::) 6500$ κιθαρες με συνθετικο μανικι.. καλη τυχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απετυχαν εμπορικα. Δεν υπαρχει θεμα φυσικα στο ποιες διαστασεις μανικιου η ταστων ειναι καλυτερες η χειροτερες, αλλα οι αλλαγες στα χαρακτηριστικα κιθαρων οπως οι les paul, sg, κτλ που ηταν ιδιες για δεκαετιες, σε συνδυασμο με τα υποχρεωτικα μηχανικα κλειδια και μερικες ακομα λεπτομερειες (πχ zero fret η brass nut), μαλλον δεν αρεσαν σε πολυ κοσμο. Και φυσικα ουτε η αυξηση στις τιμες 20-25 % πανω..Oi Gibson δεν ηταν ποτε σαν τις fender, με 100 παραλλαγες στα βασικα τους μοντελα, αν ειναι να παρεις gibson παιρνεις gibson, αλλιως πας σε αλλη μαρκα που ειναι και πιο φτηνες  ;).. Οι πωλησεις καινουργιων gibson το 2015 εκαναν καθετη βουτια αποτι διαβαζω, οποτε το 2016 ξαναγυρισαν στα παλια..  ;D

 

https://reverb.com/news/breaking-gibson-to-revert-prices-and-specs-on-2016-models

 

γενικως βλεποντας τις τιμες των καινουργιων gibson., θα λεγα οτι εχουν χασει την επαφη με την πραγματικοτητα..  ::) 6500$ κιθαρες με συνθετικο μανικι.. καλη τυχη

 

Ευχαριστώ για την επεξήγηση.

Φαίνεται αρκετά λογική η δυσανασχέτηση του καταναλωτικού κοινού, αναλογιζόμενοι ακριβώς αυτή την έλλειψη εναλλακτικής....Αν δλδ ήθελες καινούργιο μοντέλο έτους 2015, έπρεπε να υποστείς τις αλλαγές και αυτό ξένισε αρκετούς τελικά.

 

Επίσης, προφανώς ο κόσμος δεν γούσταρε τις τόσες πολλές αλλαγές - "καινοτομίες"  στα μοντέλα. Ίσως έπρεπε να τις εισάγουν σιγά σιγά. έτσι όπως το έκαναν, ο καταναλωτής δεν μπήκε καν στον κόπο να τους δώσει "ευκαιρία"

 

Προσπάθησαν να μη μείνουν στάσιμοι, αλλά η πλειοψηφία των φανς των les paul & sg πάντα θα γοητεύονται από τα χαρακτηριστικά που έκαναν τα μοντέλα θρυλικά και αυτά που αναζητούν. Και αυτό λογικό φαίνεται. Αλλά από την άλλη και τόσα χρόνια το ίδιο "μενού" δείχνει καθησυχασμό......Δεν ήταν κακή σαν ιδέα, μάλλον όπως είπα έκαναν πολλές αλλαγές σε μια χρονιά

 

Και επειδή σε τέτοιες περιπτώσεις ο χρόνος δείχνει αν άξιζε τον κόπο και επειδή κανείς δε βάζει τα λεφτά του για να πειραματιστεί, θα πρότεινα στον OP αν θέλει να διαλέξει ανάμεσα στις δυο να πάει στη safe choice (και οικονομική πλέον) της version του '14

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους φοράει η Sg special 2004 που έχω, και για τα δικά μου γούστα είναι πάρα πολύ καλοί, ειδικά στην Sg.

+1 στην Gibson LP Studio που έχω... κάνουν και coil tap και πραγματικά σχίζουν!  ;D

I'd die without music...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δε διαθέτω εμπειρία σε SG του 2015, έχω τη LP Traditional της ίδιας χρονιάς.

Διάβασα εκτενείς αναφορές σε διάφορα site σχετικά με τη δυσαρέσκεια που δημιουργήθηκε λόγω των νέων αλλαγών. Αυτό που παρατήρησα ήταν πως οι περισσότεροι είχαν θέμα κυρίως με το Logo, το ολόγραμμα, τα tuners και την τιμή. Ελάχιστοι ανέφεραν κάτι που να έχει να κάνει με τον ήχο ή την ποιότητα του οργάνου.

Προσωπικά το φαρδύτερο μπράτσο με έχει βολέψει ΠΑΡΑ πολύ.  Bends και vibrato έγιναν παιχνίδι. Έχω και μακρυά δάχτυλα, οπότε μου ήρθε κουτί. Επίσης το Zero fret nut δεν είναι καθόλου κακό και σε κάθε περίπτωση μπορεί κάποιος να το αλλάξει με πολύ λίγα χρήματα αν δεν του αρέσει. Τα G-Force tuners δε με ενδιαφέρουν ιδιαίτερα. Είναι ομολογουμένως μια ευκολία αλλά μπορώ να ζήσω και χωρίς αυτά. Η δικιά μου κιθάρα έχει μαύρο μπράτσο από πίσω, οπότε αισθητικά δεν είναι και τόσο τραγικά. Σε κάθε περίπτωση αν/όταν τα βαρεθώ θα τα πουλήσω και θα μου μείνουν και χρήματα.

 

Σχετικά με την τιμή τώρα, εμένα το όλο θέμα με τη δυσαρέσκεια των traditionalists για τα νέα χαρακτηριστικά δούλεψε προς όφελός μου, αφού η gibson έριξε τις τιμές για να ανοίξει χώρο στα προϊόντα του 2016, με αποτέλεσμα να αγοράσω καινούργια Les Paul traditional στη μισή τιμή από αυτή που αναφέρεται (ακόμα) στο site της Gibson.

Για το μοντέλο του '16 θα έπρεπε να ξοδέψω τα διπλάσια, ενώ στην τελική μπορώ να το "μετατρέψω" αν θέλω αλλάζοντας το Nut και τα tuners, βάζοντας λεφτά στην τσέπη.

Το επετειακό Logo δε με ενοχλεί τόσο ώστε να επηρεάσει την επιλογή μου.

just my 50 cents..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου