Προς το περιεχόμενο

Midi Controller!!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

γεια χαρα σε ολους...θα ηθελα να μου δωσετε τα φωτα σας...θα ηθελα να το παρω απο την αρχη το πραγμα..μπορειτε να μου εξηγησετε τι ακριβως κανει αυτο εδω.?..?..

 

http://www.thomann.de/gr/behringer_fcb_1010.htm

 

ευχαρηστω εκ των προτερων....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ...λοιπον εχω παραγγειλει τον Laney Vh100r και θελω να καταφερω το εξης,με ενα πατημα ενος κουμπιου να αλλαζω και καναλι στον ενισχυτη απο καθαρο σε βρωμικο ας πουμε αλλα και να ανοιγουν καποια εφφε απο την Boss gt8.πος θα γινει αυτο..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν σε καταλαβαινω..αλλα η boss ειναι ηδη απο μονη της midi controller.

Ας βοηθησουν οι λοιποι που την ξερουν και καλυτερα.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Σε ενδιαφέρει όντως η αγορά μιάς τέτοιας πεταλιέρας για τέτοια δουλειά ή ... απλώς ρωτάς ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο συγκεκριμένος ενισχυτής δεν είναι midi enable αρα don't bother. Το βύσμα που έχει πίσω αν και είναι τύπου midi δεν είναι midi. Χρησιμοποιείται αποκλειστικά από το footswitch του.

 

Με την gt8 μπορείς να κάνεις αλλαγές προγραμμάτων σε άλλες midi enable συσκευές, αλλά προφανώς δεν κάνει στην δικιά σου περίπτωση. Δυστυχώς θα πρέπει να κάνεις το λιγότερο δύο πατήματα, ένα για αλλαγή καναλιού στον ενισχυτή μέσω του footswitch και ένα στην πεταλιέρα για όποια αλλαγή θες στην πεταλιέρα ή σε άλλη συσκευή.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπα ρε παιδια...παιζουν αρκετοι κιθαριστες με αυτον τον ενισχυτη και εχουν μονο ενα midi controller χωρις το footswitch του ενισχυτη..και με ενα πατημα αλλαζουν και καναλι και εφε απο το rack..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο συγκεκριμένος ενισχυτής το ξαναλέω δεν είναι midi enabled, δες το manual αν έχεις αμφιφολίες. Ο μόνος τρόπος που μπορείς να τον ελέγχεις μέσω κάποιας midi συσκευής είναι με diy καλώδιο, από όσα λίγα έχω δεί στο web. Το midi καλώδιο που χρησιμοποιεί το footswitch του δεν μεταφέρει πληροφορίες αλλά ανοιγοκλείνει διακόπτες μέσα στον ενισχυτή. Ψάξτο λίγο και θα το δείς. Τώρα τι ακριβώς κάνουν οι εν λόγω κιθαρίστες, don't believe what you see γιατί δεν ξέρεις (μάλλον) ακριβώς τι εξοπλισμό έχουν.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ελαφρότατα off topic

 

Υπάρχει αυτό εδώ το εργαλείο:

 

http://endthetapdance.com/ampgizmo.php

 

Με το οποίο μπορεί κάποιος να κάνει switching ή να ελέγξει άλλες λειτουργίες στον ενισχυτή του μέσω MIDI. Δεν ξέρω για την GT-8/10 αλλά φαντάζομαι ότι θα είναι σχετικά απλό να την ρυθμίσεις ώστε να στέλνει τις ανάλογες εντολές. Μ'αυτό τον τρόπο, οποιονδήποτε ενισχυτή και να έχεις (που διαθέτει switching με εξωτερικές υποδοχές) θα μπορείς να τον ελέγχεις.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...παιζουν αρκετοι κιθαριστες με αυτον τον ενισχυτη και εχουν μονο ενα midi controller χωρις το footswitch του ενισχυτη..και με ενα πατημα αλλαζουν και καναλι και εφε απο το rack..

 

Μπορείς να ρωτήσεις τους ίδιους πώς το κάνουν;

Musical Instrument Digital Interface

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου