Προς το περιεχόμενο

Gibson Sg Special 2015 vs 2014


Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια ειμαι σε αναζητηση κιθαρας με διπλους και επεσα σε αυτη την τρομερη τιμη για το περυσινο μοντελο.

https://www.musicstore.de/en_GR/EUR/Gibson-SG-Special-Fireburst-2015/art-GIT0038779-000;pgid=4X_g.Fiq0sZSRpKCG2l70Qxj0000X8WmpzTh

 

επισης στην ιδια τιμη παιζει και η special του 2014

https://www.musicstore.de/en_GR/EUR/Gibson-SG-Special-2014-FB-Fireburst/art-GIT0029945-000;pgid=4X_g.Fiq0sZSRpKCG2l70Qxj0000X8WmpzTh

 

τα θετικα της 2015 που βλεπω ειναι η hard case, νιτρο στο σωμα

στην 2014 μου αρεσουν τα covers στους μαγνητες και το πιο ομορφο Logo στο headstock

 

το ερωτημα ειναι οι μαγνητες, εχεται εικονα για τους 490 της 14 και τους 61 της 15? metal δε παιζω αλλα με overdrive θελω ογκο στον bridge και γλύκα στον neck. Για να καταλαβετε το πιο βαρυ που θα παιξω θα ειναι 80's rock, hard rock.

 

ποια θα αγοραζατε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την 2015 για τρείς λόγους.  1o: Φαρδύτερο μπράτσο, nut width in mm: 45.6 vs nut width in mm: 43 στην '14,    2ο: ματ βάψιμο και  3ο: το αυτόματο κουρδιστήρι στο headstock. Ίσως και ένας 4ος λόγος, το μεταλικό nut....   

  Ένα μείον της '15, οι μαγνήτες χωρίς καπάκια (και που δεν σπλιτάρουν), αλλά κι έτσι οι ζέμπρα μια χαρά δείχνουν! 

   

  Όσο για την διαφορά των μαγνητών τους, δεν γνωρίζω.  Από εδώ στο Νόιζ όμως, όπως και σε άλλα site στο net που διάβασα, οι 490 δεν έχουν και το καλύτερο όνομα.....

 

Ή θήκη της '15 όλα τα λεφτά.....

9307387_800.jpg                     

Πάντως η τιμή τους είναι χώμα... :o Καλές αγορές  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

ολες οι αλλαγες που εκανε η gibson το 2015 σε διαφορα μοντελα της παντως απετυχαν, και τις πηρε πισω το 2016, μαζι με τις αυξημενες τιμες. Εγω (και ενδεχομενως οι περισσοτεροι αγοραστες αν θελησεις να την δωσεις καποτε) θα προτιμουσα μια κλασικη gibson παρα μια με διαφορετικο μπρατσο, nut, αυτοματα κλειδια κτλ,, Θεμα γουστου βεβαια, αλλα αυτα τα μοντελα εγιναν δημοφιλη για συγκεκριμενους λογους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν παρακολουθώ τα τεκταινόμενα, οι αλλαγές που εισήγαγε η gibson απέτυχαν εμπορικά ή είχαν κακές κριτικές ;;;

 

Εγώ θα προτιμούσα την 2014, μ αρέσει περισσότερο εμφανισιακά και για stoner-psych rock που έχω τρέλα μοιάζει ωραία και οικονομική επιλογή

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει γούστα είναι αυτά,  ο Alter ας πούμε παίζει ακόμα με κουφωτές... ;D  και ο Rebel_Of_South την βρίσκει με stoner-psych rock :o ;D ,  αλλά βρε παιδιά το κουρδιστήρι και η θήκη μόνο αξίζουν 300+ Eu και για το G-Force auto-tuning έχω διαβάσει πολύ καλά λόγια, άλλοι ορκίζονται σ'αυτό!  Όσο για το nut, με ένα ευτελές ποσό το αλλάζει εάν δεν του κάθεται καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για την διαφορά των μαγνητών τους, δεν γνωρίζω.  Από εδώ στο Νόιζ όμως, όπως και σε άλλα site στο net που διάβασα, οι 490 δεν έχουν και το καλύτερο όνομα

Τους φοράει η Sg special 2004 που έχω, και για τα δικά μου γούστα είναι πάρα πολύ καλοί, ειδικά στην Sg.

 

Μπορώ να πω ότι μου αρέσουν πολύ περισσότερο από τους 57άρηδες.

 

Αλλά γούστα είναι αυτά.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει γούστα είναι αυτά,  ο Alter ας πούμε παίζει ακόμα με κουφωτές... ;D  και ο Rebel_Of_South την βρίσκει με stoner-psych rock :o ;D ,  αλλά βρε παιδιά το κουρδιστήρι και η θήκη μόνο αξίζουν 300+ Eu και για το G-Force auto-tuning έχω διαβάσει πολύ καλά λόγια, άλλοι ορκίζονται σ'αυτό!  Όσο για το nut, με ένα ευτελές ποσό το αλλάζει εάν δεν του κάθεται καλά.

 

Μα όλοι γούστα δεν εξέφρασαν;;; Δεν κατάλαβα απ τα σχόλια να ασκεί κριτική στα specs

 

Εγώ πχ έγραψα ότι εμφανισιακά μ αρέσει πιο πολύ η '14αρα

 

Κι επειδή το χιούμορ σου δεν το αντιλαμβάνομαι, για εξήγησε μου αν θες που κολλάνε οι μουσικές μου προτιμήσεις ;;; Ουσιαστικά συνδιασα ένα είδος που μπορεί να υποστηρίξει η  sg και χρησιμοποιείται κατά κόρον γι αυτή τη μουσική..... Κάτι που με έβαλε σε πειρασμό

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι επειδή το χιούμορ σου δεν το αντιλαμβάνομαι, για εξήγησε μου αν θες που κολλάνε οι μουσικές μου προτιμήσεις ;;;

  Πλάκα έκανα.......
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είμαι fan του συγκεκριμένου μοντέλου (Sg), να πω ότι σε αυτή την τιμή, αν είχα τα χρήματα, θα έπαιρνα και τις δύο ακριβώς επειδή έχουν αυτές τις διαφορές μεταξύ τους.

 

Άαααααλλο όργανο το ένα, και άαααααλλο όργανο το άλλο.

 

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Πλάκα έκανα.......

 

Γι αυτό είπα ότι δεν το αντιλαμβάνομαι....Αν πίστευα ότι δεν έκανες πλάκα θα το εθετα αλλιώς  ;) 8)

 

 

Επειδή είμαι fan του συγκεκριμένου μοντέλου (Sg), να πω ότι σε αυτή την τιμή, αν είχα τα χρήματα, θα έπαιρνα και τις δύο ακριβώς επειδή έχουν αυτές τις διαφορές μεταξύ τους.

 

Άαααααλλο όργανο το ένα, και άαααααλλο όργανο το άλλο.

Επί της ευκαιρίας, για βοηθηστε οι εμπειροτεροι. Τι σημαντικές διαφορές έχουν αυτές οι 2;;;

 

Προορίζονται για άλλη χρήση λόγω χαρακτηριστικών;;;

 

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου