Προς το περιεχόμενο

μαθαινοντας τραγουδια στην ηλεκτρικη...


iasonas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

λοιπον...εχω ενα διλημμα.πως να μαθω τα τραγουδια?με μετρονομο η με το αυτι?με το μετρονομο τραγουδια με νοτες με διαφορετικες διαρκειες ειναι δυσκολο να τα μαθω(υπαρχει κανα κολπο στις διαρκειες που ισομοιραζονται στο κτυπο?).μα με το αυτι...δηλαδη ακουγωντας το τραγουδι μαθαινοντας πρακτικα και μετα να παιζω μαζι με το κομματι με βολεβει πιο πολυ.αρα ρωταω τι να κανω? :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτί ή μετρονόμο??

Αυτί εννοείς να παίζεις το ρυθμό απλώς όπως το θυμάσαι??

 

Δεν ξέρω αν είναι κακό,εγώ προσωπικά δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ,απλώς χρησιμοποιόντας το μετρονόμο μπορεί να συνηθίσεις με με αποτέλεσμα στο μέλλον να μη χάνεις ποτέ το ρυθμό(αν λέω βλακείες διορθώστε με)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιστεύω και τα 2 βοηθάνε.Το μεν αυτί σε βοηθάει να το εξασκήσεις κιόλας και ο δε μετρονόμος σε βοηθάει να έχεις σταθερό τέμπο και να κατανοείς καλύτερα τις αξίες.

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ στα πλήκτρα όταν μαθαίνω τραγούδια...βλέπω πώς πάνε πανω-κάτω οι συγχορδίες νότες μπλά μπλά....Μετά με αυτί και με το guitar-pro- powertabs βγάζω περίπου την μελωδία και στο τελος μετρονομο (αν χρειαστεί) για σταθερότητα..

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ στα πλήκτρα όταν μαθαίνω τραγούδια...βλέπω πώς πάνε πανω-κάτω οι συγχορδίες νότες μπλά μπλά....Μετά με αυτί και με το guitar-pro- powertabs βγάζω περίπου την μελωδία και στο τελος μετρονομο (αν χρειαστεί) για σταθερότητα..
δεν εχω εξοικοιωθει πολυ με το μετρονομο το παλευω ακομη :P ομως πανω κατω βλεπω τις αξιες ακουω στο τραγουδι η στο guitar pro πως παει...τελικα δηλαδη και να μην χρησιμοποιησω μετρονομο βγαινει το τραγουδι? :?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω εξοικοιωθει πολυ με το μετρονομο το παλευω ακομη :P ομως πανω κατω βλεπω τις αξιες ακουω στο τραγουδι η στο guitar pro πως παει...τελικα δηλαδη και να μην χρησιμοποιησω μετρονομο βγαινει το τραγουδι? :?

Ναι,απλά με το μετρονόμο είναι αυτό που σου λέω,ότι δηλαδή μπορεί στη συνέχεια να έχεις μία πολύ καλή σταθερότητα στο παίξιμό σου.

Εγώ το μετρονόμο προσωπικά τον χρησιμοποιώ για να παίζω κλίμακες(και για ομορφιά στον ενισχυτή) :D Παίζω στο 60 τέταρτα,όγδοα,τρίηχα,δέκαταέκτα.Όταν νιώσεις πιο άνετος,ανεβάζεις ταχύτητα :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίζε μαζί με το κομμάτι για να εξοικειωθείς με τον ρυθμό τις νότες και το feel του κομματιού

προσπάθησε να ηχογραφείς συχνά τον εαυτό σου και να ακούς προσεκτικά μετά τα λάθη σου.

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς εγώ πριν μάθω να παίζω ένα τραγούδι στο μπάσο φροντίζω να το μαθαίνω τέλεια. Πού δηλαδή μπαίνει το ένα ή το άλλο riff, πού αλλάζει ο ρυθμός κλπ. κλπ. Aπό κει πέρα κατεβάζω ταμπλατούρες (συνήθως) και τις μελετάω ακούγοντας το κομμάτι προσεκτικά. Βρίσκω πώς πάνε τα riff και το παίζω ακούγοντας το κομμάτι. Αφού μάθω το κομμάτι το πάιζω μόνς μου με μετρονόμο προσπαθώντας να συγχρονιστώ στο ρυθό μόνος μου. That 's all :wink: Kαλή τυχη

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου