Προς το περιεχόμενο

Τι είναι το Radius της ταστιέρας;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει και το compound radius για να συνδυάσεις μικρό radius κοντά στο nut και μεγαλύτερο κοντά στους μαγνήτες με τα αυτονόητα πλεονεκτήματα.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Υπάρχει ένα προβληματάκι με τα compound radii (ε ρε τα Λατινικά τα έχω, ε?) :lol:

 

Έχει να κάνει με το αν τα polepieces από τους μαγνήτες είναι staggered (κλιμακωτού ύψους δηλαδή) ή όχι.

 

Στις υλοποιήσεις της Warmoth, από 10 σε 16, οι έξω χορδές φτάνουν να είναι πολύ κοντά στους μαγνήτες αν παίζεις ψηλά στην ταστιέρα... αν είναι staggered τα polepieces τότε οι μεσαίες χορδές είναι πολύ κοντά.

 

Κατά τη γνώμη μου το πιο λογικό compound είναι από 7 1/4 σε 9 1/2, ή από 10 σε 12.

 

Επίσης έχετε υπόψη σας ότι το 'radius' μπορεί να φτιαχτεί σε ένα βαθμό και τρίβοντας τα τάστα (ακόμα και 'compound') οπότε μην τρελαίνεστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Για όσους ενδιαφέρονται έφτιαξα στο Corel δοκιμαστικά ένα τέτοιο εργαλειάκι.

Όποιος θέλει το δοκιμάζει και μου λέει εντυπώσεις (δεν έχω εκτυπωτή σπίτι...) Αν είναι όντως χρήσιμο, να καθήσω να φτιάξω και για τις υπόλοιπες τιμές radius.

 

9.5" radius tool

 

;)

φιλε math καμια ιδια για το που θα βρουμε αυτο το βιβλιο??? η καποια αλλα να λυση αποριες περι radiuw scale και γενια για το setup????

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

εχεις παρει πραγματα απο το συγκεκριμενο μαγαζι???

ειναι στο μακρυνο και αφιλοξενο USA :( τι αλλο θα πληρωσω εκτος απο τα προιοντα και τα μεταφορικα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

εχεις παρει πραγματα απο το συγκεκριμενο μαγαζι???

ειναι στο μακρυνο και αφιλοξενο USA :( τι αλλο θα πληρωσω εκτος απο τα προιοντα και τα μεταφορικα???

 

Εχω ψωνισει 4 φορες συν 1 που ειναι στον δρομο , ολες  πανω απο 50 € και κατω απο 100€ , ποτε δεν πληρωσα δασμους .

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

εχεις παρει πραγματα απο το συγκεκριμενο μαγαζι???

ειναι στο μακρυνο και αφιλοξενο USA :( τι αλλο θα πληρωσω εκτος απο τα προιοντα και τα μεταφορικα???

 

Εχω ψωνισει 4 φορες συν 1 που ειναι στον δρομο , ολες  πανω απο 50 € και κατω απο 100€ , ποτε δεν πληρωσα δασμους .

 

η αγορα μου ειναι στα 128€ τι προτινεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά έχω το βιβλίο του Dan Erlewine "Guitar Player Repair Guide" σε pdf

μπορω αν θέλετε να το ανεβασω στο rapidshare.

επιτρεπεται να ποσταρω ομως το λινκ στο φορουμ?

Soulshine is better that sushine, is better than moonshine, damn sure better than rain

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να σου πω ?  ειναι θεμα τυχης , το πολυ πολυ να δωσεις αλλα 25€ , παντως

δεν βρηκα πουθενα στην Ευρωπη

 

 

 

 

Οριστε, βγαλε το βιβλιο και θα πεσει η τιμη

...γηρασκω αει διδασκομενος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου