Προς το περιεχόμενο

Ποια τραγουδια σας επηρεασαν;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα παρακάτω είναι κάποια από τα πρώτα που ... μου έκαναν κλικ.

 

Αυτά ...

... & ενας συμφορουμιτης κι αδερφος που απο τοτε γαζωνε και οτι ακουγε το επαιζε.

:-*

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=efmSQrnx7WM

 

 

 

 

 

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πιάσω την κιθάρα δεν με έκανε ένα κομμάτι να πω την αλήθεια... Με έκανε περισσότερο η κλασική hard rock, και συγκεκριμένα οι μορφές Page, Blackmore, Hendrix και Σπάθας σε πρώτη φάση. Ωστόσο το πραγματικό "ψώνιο" με το όργανο (που ξαφνικά είπα ότι "αυτό θέλω να κάνω κι εγώ", και άρχισα να διπλασιάζω-τριπλασιάζω ώρες μελέτης, και ενασχόληση με θέματα όπως ήχος κλπ.) ήταν μετά την πρώτη μου επαφή με τη βιντεοκασέτα του πρώτου G3 με Satriani, Johnson και Vai.

 

Από κομμάτια τώρα, τον πρώτο πρώτο καιρό είχα κόλλημα με

 

immigrant song (πρωτο ακουσμα  rock ηχου απο δισκο και πρωτο σοκ)

 

το παραπάνω και εγώ (μαζί με το "Good Times, Bad Times")... όπως και με το "The Killer" των Socrates - πόσο τεράστια μπάντα - από το reunion του '99. Μέχρι και σήμερα πρέπει να είναι το κομμάτι που έχει παίξει στο repeat περισσότερο στη ζωή μου (ατέρμονη λούπα στις εποχές 3ης Γυμνασίου).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

πραγματικα ο hendrix με εκανε να αλλαξω σε ηλεκτρικη παρολα αυτα περιμενα 1-1.5 χρονο που μαθαινα κιθαρα πριν

προσπαθησω να παιξω το αγαπημενο μου τραγουδι επειδη ηθελα να μπορω να το παιξω καλα με την πρωτη να μην ακουγεται τσαπατσουλικα, το οποιο τωρα δν μπορω καν να ακουσω στο γιουτουμπ.....

JIMI HENDRIX_LITTLE WING

αλλα που με εκαναν να μαθω κιθαρα: sweet home alabama,under my thumb,smoke on the water

που με επηρεασαν: led zepp-rock nroll, brown sugar, highway to hell, hey joe, bold as love, srv-tightrope, led zepp-communication breakdown, cocaine

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου