Προς το περιεχόμενο

το club αυτων που τους πονεσε η μεση και το γυρισαν...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιρνεις λοιπον τον 40watt combo και 23 κιλα ενισχυτη σου(αφου σου εχει βγει η μεση) και πας να παιξεις σε ενα μαγαζι με 200 ατομα...

 

σου βαζουν το μικροφωνο για να βγεις απο τα μονιτορ και βλεπεις οτι δεν μπορεις να τον ανοιξεις πανω απο το ...2μιση.

 

παιζεις pop-rock δεν χρειαζεσαι τοσο πολυ το τελειως clean απο τον ενισχυτη και αναρωτιεσαι..μηπως με εναν 15αρη με τα μισα σχεδον κιλα εκανες την δουλεια σου και με το παραπανω;με συμβιβασμο παντα οτι θα χασεις λιγο απο headroom αλλα θα μπορεσεις να τον ανοιξεις παραπανω και σε συνδιασμο με ενα booster και ενα overdrive-distortion θα μπορει να ..κελαηδαει..

 

ανηκει κανεις σε αυτο το club που αφησαν μεγαλους ενισχυτες για τους (και παλι)  δυνατους μικρους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Σε νοιώθω. Μόνο που εγώ πάω ακόμα πιο πέρα. Κυρίως λόγω βάρους και του γεγονότος πως... I like to travel light.

Αν και διαθέτω τον πανάκριβο λαμπάτο μου (μη μας πούνε και τυρί...) επέλεξα να παίζω με έναν Roland Cube 30Χ, 10 κιλών!

Ετσι κι αλλιώς θα μπει το μικροφωνάκι μπροστά και θέλεις τον ενισχυτή σαν μόνιτορ μόνο.

 

Για τα μαγαζιά που δεν γινότανε αυτό χρειάστηκα ένταση. Πήρα αλλον ένα Cube 30!

Παίζουν σε μικρή απόσταση μεταξύ τους, stereo στα 60W με καλό headroom ενώ ο ήχος διαχέεται καλύτερα απο μια καμπίνα.

Επίσης συνολικά οι δύο είναι 20 κιλά. 10 κιλά μικρών διαστάσεων στο κάθε χέρι και μοιράζεται το βάρος πιο σωστά.

 

Εχω φτάσει όταν μιλάω για ενισχυτή αντι να ρωτάω πόσα watt, ρωτάω πόσα κιλά!

 

Εδω σε μια δοκιμή του  Cube με 12" Mesa.

 

3_QL3NaQicXQoc1gSAelquKtY-a6aDqU_IDoq9lEIJcALFEzsRdqbNBiA41_KiDJWwgwDpQspQ3CBQhraogXsz_gI38neG_1TM6ExDwz7VFBky8svjAh9DZZx-nFWhFRTINFpCvQsJE2czKolDldO-5-DvdEmI1iKsVX8t15VODHjt_9WNaEjr3WvrHfxuZBmpF5tS77_Z504WoedN3l_u_DakMPZO3Sy126Kx7nnmsYlVH3_I4-tL5HadHZvtAUafQ0KFCo5wbxBnDQNaAW6ij8cc3gWghOvKWYxnEzTeTAegD9dsOS5iYqGgjRKJQUEEqjrwIv5pjIc8dQT5aTqWLFj8NLHXUF0F7CXlPnxsal3cU6CAfdUynM7G8_ABjxE_Ogmk8t2a1tKl6ibeZ9XpATJic69q34ty_cFFZ603sxfd_zE7d2G_MWlU40NGwJyKaoU1LZm4eumP91U9hBhdN8qABSWM2N9TE4zwAfhAEdFCx49NgxBrCGHuA5sPxO7mOKOz8PRnANHvw79rvSZel3Cd89pZYUUX1g1yQWaIWoiQaXxcyiZ96C4FSqPJdWSmP3jd4HXBB0Bv14Sc5MGfur8ozrxjo=w1645-h925-no

 

Εντύπωση δε μου κάνουν οι τεραστίων διαστάσεων πεταλιέρες που κουβαλάνε μερικοί. Λες και δεν φτάνει ο ενισχυτής...

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μπει στο κλαμπ εδω και χρονια.... 4,12 & 18 βαττ....και ΠΟΛΛΑ ειναι....

 

l1020655.jpg

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα μαγαζιά που δεν γινότανε αυτό χρειάστηκα ένταση. Πήρα αλλον ένα Cube 30!

Παίζουν σε μικρή απόσταση μεταξύ τους, stereo στα 60W με καλό headroom ενώ ο ήχος διαχέεται καλύτερα απο μια καμπίνα.

 

Εχω φτάσει όταν μιλάω για ενισχυτή αντι να ρωτάω πόσα watt, ρωτάω πόσα κιλά!

 

Εντύπωση δε μου κάνουν οι τεραστίων διαστάσεων πεταλιέρες που κουβαλάνε μερικοί. Λες και δεν φτάνει ο ενισχυτής...

 

την ειχα και εγω στο μυαλο την λυση του stereo για καποιες περιπτωσεις..τα 30 βατ πού δεν σου εφτασαν;τοσο μεγαλος χωρος ηταν;

και εγω κοιταω παντα τα κιλα!

για τις πεταλιερες που ειπες δεν μου κανει τοσο εντυπωση αφου ευκολα μπορει να γεμισει με εφε που δεν τα εχει ο ενισχυτης...πχ:wah,fuzz,octavia,univibe,leslie,booster,delay,tremolo,volume pedal,chorus,compressor,tuner και αλλα..ορεξη και λεφτα να εχεις..χαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μπει στο κλαμπ εδω και χρονια.... 4,12 & 18 βαττ....και ΠΟΛΛΑ ειναι....

 

αυτα ειναι..!ωραια πραγματα αν και σε εχω συνηθισει αλλιως και μου φαινεται λιγο περιεργη η εικονα χωρις εκεινο το μπλε πραγματακι στα ποδια σου.. :D

ποιος ειναι ο μεσαιος;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πεταλιέρα σκέτη ούτε πεντάκιλο βάρος κι όλα κομπλέ. Μαγεία το μικροτσίπ.

'Ετσι, μ' ένα DI κατευθείαν στην κονσόλα και τέλος.  ;)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιος ειναι ο μεσαιος;;

 

tweed deluxe

 

χωρις εκεινο το μπλε πραγματακι στα ποδια σου.. :D

 

κατα τη διαρκεια του photo session την ειχα δανεισει σε φιλο για live...φυσικα και συνεχιζει να ειναι....αναμεσα στα ποδια μου... ;D αλλα μου χαρισε ενας φιλος και τα πεταλακια που βλεπεις οποτε ειπα να τα βαλω σε μια ταξη... ;D   

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατα τη διαρκεια του photo session την ειχα δανεισει σε φιλο για live...φυσικα και συνεχιζει να ειναι....αναμεσα στα ποδια μου... ;D αλλα μου χαρισε ενας φιλος και τα πεταλακια που βλεπεις οποτε ειπα να τα βαλω σε μια ταξη... ;D 

 

χαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι στο ίδιο club (μέση ανύπαρκτη - μικροί ενισχυτές) και βρηκα το φως μου χωρίς να χάσω ούτε ήχο αλλα ούτε  headroom.

Δεν ξέρω για τα πολύ λιγα βατ (4 πχ) αλλά για ενισχυτές 15 - 20 βατ μπορω με βεβαιότητα να πω οτι εχουν (και με το ΠΟΛΥ παραπάνω) headroom για club, στα οποία άλλωστε γίνονται τα περισσότερα λαιβ.

Με 20ρη ενισχυτη έχω παίξει και σε πάρα πολύ μεγαλύτερους χώρους.

Ακόμα και πρόσφατα, που έμπλεξα με εναν tiny terror combo (15 βατ) δεν έχω κανένα πρόβλημα headroom και έντασης, κι ας παίζω και με les paul.

Όταν ήρθε στα χέρια μου είχε ενα θεμα με τις προενισχύτριες και έτσι καθως τις άλλαζα έβαλα και μια 12ΑU η οποία του έκοψε κι αλλο απο το (μη χρειαζούμενο για εμενα) gain και απέκτησε κι αλλο headroom.

Πολλά καλά μηχανήματα με λιγότερα βατ κυκλοφορούν στην αγορά, που θα παιξουν καλά και ΔΕΝ αποτελούν συμβιβασμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου