Προς το περιεχόμενο

το club αυτων που τους πονεσε η μεση και το γυρισαν...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Με 20ρη ενισχυτη έχω παίξει και σε πάρα πολύ μεγαλύτερους χώρους.

 

Πολλά καλά μηχανήματα με λιγότερα βατ κυκλοφορούν στην αγορά, που θα παιξουν καλά και ΔΕΝ αποτελούν συμβιβασμό.

 

thanks.. :)

απο περιεργεια,με ποιους ενισχυτες εχει προσωπικη εμπειρια αλλα και γενικα ποιους ενισχυτες γνωριζεις απο γνωστους σου που σταθηκαν αξιοπρεπώς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanks.. :)

απο περιεργεια,με ποιους ενισχυτες εχει προσωπικη εμπειρια αλλα και γενικα ποιους ενισχυτες γνωριζεις απο γνωστους σου που σταθηκαν αξιοπρεπώς?

 

Ο προσωπικός μου αγαπημένος και τσεκαρισμένος κάτω απο όλες τις συνθήκες ειναι ο Koch studiotone 20W. Ένταση, headroom, πανάλαφρος και μικρούλης, πάρα πολλα extras, τόσα που δεν βρίσκεις σε άλλον - με σημαντικότερο τη δυνατότητα να παίζεις με τον τελικό ΧΩΡΙΣ να στελνεις φορτίο σε καμπίνα και αρα να ηχογραφείς ή να παίζεις live σε PA απευθείας απο τον τελικό, ή αν θες να έχεις και την καμπίνα ενεργοποιημένη ενω στέλνεις σε pa ή rec.

Επίσης, βγαινει και σε 40W αλλα παραμένει αρκετά ευέλικτος σε κουβάλημα.

Παραδόξως μου έκατσε καλα και οorange  tiny terror...! με την αλλαγη σε 12ΑU ειδικά... Ένταση και headroom και πολύ ιδιαίτερος, ωραίος ήχος. Δεν έχει όμως καμια "ευκολία", ειναι λιγο μονολιθικός (εγω του βάζω ενα eq pedal μπροστα του πχ γιατι το δικο του eq...εεχχμμ.. δεν υπάρχει.)

Εχω παίξει σε λαιβ με εξίσου καλα αποτελέσματα με τον vox night train, και με τον marshall 1974 (ο συγκεκριμένος είχε μικρότερη "ανοχή" στη les paul, "έσπαγε" πιο γρήγορα).

Επίσης υπάρχει και ενας peavey που δεν θυμάμαι το όνομα του (με tweed κάλυμμα) ο οποιος νομίζω ειναι 30ρης αλλα σε κάποιο λαιβ που τον είχα δίπλα στον koch μου είχαν τις ίδιες διαστάσεις και πανω κατω το ίδιο (μικρό) βάρος... επίσης έπαιξα την επόμενη μέρα με τον peavey στον ίδιο χώρο λαιβ και μονο τα καλύτερα μπορώ να πω.

Και εναν carvin θυμάμαι καπου να έχω παιξει σε λαιβ και να εχω μείνει με καλες εντυπώσεις (νομίζω vintage λεγόταν το μοντέλο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω παίξει σε λαιβ με εξίσου καλα αποτελέσματα με τον vox night train, και με τον marshall 1974 (ο συγκεκριμένος είχε μικρότερη "ανοχή" στη les paul, "έσπαγε" πιο γρήγορα).

 

Βαλτου 12ΑΤ7 στο Phase Inverter & μια 12ΑΥ7 στην V1 & δεν θα σπαει  ;)

 

εγω εχω στο ενα καναλι του 12ΑΥ7 (V1) για κιθαρες με διπλους και πιο hot μαγνητες & στο αλλο καναλι (το tremolo ch.) 12AX7 για κιθαρες Fender. 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που αναφέρθηκε ο Orange Tiny Terror, αν θυμάστε όσοι είσασταν μέσα, ο κιθαρίστας του support group των Aerosmith στο Καραϊσκάκη βγήκε με αυτόν, με μικρόφωνο μπροστά και μερικά πετάλια. Και ακουγόταν super!

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου