Προς το περιεχόμενο

Dream Theater


nathanlyk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

O NickNT έγραψε:

 

Και όσο εξωφρενικό κι αν ακούγεται, παρά την εμφανώς κατώτερη τεχνική τους, προτιμώ μακράν τους Moore και Sherinian (!!!) στους Theater παρά τον Rudess (τον οποίο θαυμάζω απεριόριστα αλλά δε μου έκατσε καλά στους Theater- ίσως επειδή θα ήθελα να έχει περισσότερο "χώρο"). Go figure...

 

 

'Aποψή σου φίλε μου.Ο Rudess είναι μακράν πολύ ξεχωριστός πληκτράς από τους προηγούμενους 2.Εγώ πιστεύω ότι τώρα φάνηκαν περισσότερο.Και είναι κυρίως πιανίστας και μετά πληκτράς.Τα πιανιστικά μέρη των Dream Theater είναι το κάτι άλλο!Αυτά δεν υπήρχαν πριν από τους Moore και Sherinian σε τέτοιο βαθμό!Ο Rudess τα συνδυάζει όλα!Κλασσική παιδεία με industrial φύση!Και έχει πολύ χώρο ο Rudess.

όποιος μπορεί κάνει, όποιος δεν μπορεί κρίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντήσεις 211
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Βρήκα δύο συνεντεύξεις, μια του Petrucci και μία του Portnoy, νομίζω αξίζουν και οι 2

 

http://www.musicplayers.com/features/guitars/2007/0607_John_Petrucci.php

 

http://www.musicplayers.com/features/drums/2007/0607_Mike_Portnoy.php

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πιανιστικά μέρη των Dream Theater είναι το κάτι άλλο!Αυτά δεν υπήρχαν πριν από τους Moore και Sherinian σε τέτοιο βαθμό!Ο Rudess τα συνδυάζει όλα!Κλασσική παιδεία με industrial φύση!Και έχει πολύ χώρο ο Rudess.

 

Πραγματικά, τα συνδυάζει όλα! Βαρεμάρα, επανάληψη του εαυτού του, κακό ήχο και επιδειξιομανία! Φοβερός. Σοβαρά τώρα, μόνο γρήγορος είναι. Όλα τα άλλα 0 (μηδέν). SHERINIAN FOR THE WIN!!

 

Αλλού είναι η τέχνη, όχι στις ν νότες ανα δευτερόλεπτο. Αν θέλω να ακούσω σοβαρή άποψη του πως είναι μοντέρνα και "industrial" πλήκτρα, μπορώ να ακούσω Muse.

 

Το έχω πει πολλές φορές, ο Rudess, έχει ΠΑΛΙΑΚΗ (όχι απλά παλιομοδίτικη) αντιμετώπιση της μουσικής και των synthesizers και έχει κάνει μεγάλη ζημιά στους Dream Theater. Πιάνο Theater είναι το Anna Lee, είναι το Space-Dye Vest. Υπάρχει ο παράγοντας "συναίσθημα" στη μουσική, πράγμα που ο Rudess δεν το κατέχει καθόλου.

 

NickNT, δεν είσαι καθόλου εξωφρενικός :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΛΟΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ!!!

Οποιος δεν ερθει θα χασει.....ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ!!!

 

Κωστή σου προτεινω να καθησεις να ασχοληθεις λιγο περισσοτερο με το καινουριο....είναι πολύ καλό άλμπουμ....απλα λιγο υπομονη μεχρι να το κατεχεις ολο το αλμπουμ....νομιζω δε θα χασεις αν δοκιμασεις!!!

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πω πω ρε πστ μου δεν εχω πάρει εισιτήριο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

ΤΡΕΞΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!! 8) :D :D

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πιανιστικά μέρη των Dream Theater είναι το κάτι άλλο!Αυτά δεν υπήρχαν πριν από τους Moore και Sherinian σε τέτοιο βαθμό!Ο Rudess τα συνδυάζει όλα!Κλασσική παιδεία με industrial φύση!Και έχει πολύ χώρο ο Rudess.

 

Πραγματικά' date=' τα συνδυάζει όλα! Βαρεμάρα, επανάληψη του εαυτού του, κακό ήχο και επιδειξιομανία! Φοβερός. Σοβαρά τώρα, μόνο γρήγορος είναι. Όλα τα άλλα 0 (μηδέν). SHERINIAN FOR THE WIN!!

 

Αλλού είναι η τέχνη, όχι στις ν νότες ανα δευτερόλεπτο. Αν θέλω να ακούσω σοβαρή άποψη του πως είναι μοντέρνα και "industrial" πλήκτρα, μπορώ να ακούσω Muse.

 

Το έχω πει πολλές φορές, ο Rudess, έχει ΠΑΛΙΑΚΗ (όχι απλά παλιομοδίτικη) αντιμετώπιση της μουσικής και των synthesizers και έχει κάνει μεγάλη ζημιά στους Dream Theater. Πιάνο Theater είναι το Anna Lee, είναι το Space-Dye Vest. Υπάρχει ο παράγοντας "συναίσθημα" στη μουσική, πράγμα που ο Rudess δεν το κατέχει καθόλου.

[/quote']

 

¶ποψή σου φίλε ytsestef.Έχω μελετήσει πολύ καλά τον Rudess και εκτός του ότι είναι πολύ τεχνικός βγάζει απίστευτο συναίσθημα.Δεν λέω ότι ο Moore ή ο Sherinian δεν είναι πολύ καλοί.Όποτε ακούω το space-dye vest ανατριχιάζω(με την καλή έννοια πάντα) και το Anna Lee φυσικά καθώς έχω όλη την προσωπική δισκογραφία και των τριών(chroma key,planet x κτλ...).Και επειδή έχεις πει πολλές φορές ότι ο Rudess έχει παλιομοδίτικη αντιμετώπιση της μουσικής δεν σημαίνει ότι ισχύει η άποψή σου εκτός αν δώσεις επιχειρήματα.Αντίθετα έδωσε μια άλλη πνοή στα synthesizers.Αν είναι παλιομοδίτικο το spirit carries on, finally free, fatal tragedy, home, blind faith, endless sacrifice etc..τι να πω.Τέλος,, μεταξύ μας, μην λες παραέξω ότι έχει αυτός ο άνθρωπος κακό ήχο.Λέγε ότι δεν σου αρέσει καλύτερα.Kαι όσον αφορά τους Μuse δεν μπορώ να πω ότι έχουνε και μεγάλη ποικιλία στον ήχο των πλήκτρων, όσα κομμάτια τους έχω ακούσει βάζουν έναν μονοφωνικό lead ήχο, τον πιο χαρακτηριστικό των Muse και κάτι ακόμα για να γεμίσει.Παρ'όλα αυτά τους γουστάρω πολύ.Πες καλύτερα Nine Inch Nails αν θες να μιλήσεις για industrial.

όποιος μπορεί κάνει, όποιος δεν μπορεί κρίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος' date=' μεταξύ μας, μην λες παραέξω ότι έχει αυτός ο άνθρωπος κακό ήχο.Λέγε ότι δεν σου αρέσει καλύτερα.[/quote']

 

Όντως είναι μεγάλη αστοχία. Η ποικιλία που έχει και οι πρωτότυποι ήχοι του τον έχουν κάνει αυτό που είναι. Βλέπε missunderstood, dance of eternity κτλ.

 

Επίσης να σημειώσουμε αυτό που έχει πει ο ίδιος..

"Για κάθε κομμάτι τωνμ Theater χρησιμοποιώ από 10 μέχρι και 38 8O :!: ήχους."

 

Το ότι κάποιοι ακούν μόνο τα σόλο του δεν μειώνει τον ίδιο τον Ιορδάνη.

 

Και τέλος να πω ότι στο Once in a livetime με τον Sherinian, τα πλήκτρα είναι ότι χειρότερο έχω ακούσει σ'αυτό το επίπεδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου