Προς το περιεχόμενο

Τι είναι χειρότερο?


ex-mauromouris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Δηλαδή εγώ ξέρω 10 τουλάχιστον credible λόγους που κάποιος μπορεί να ταυτίζεται με κάποιο μουσικό ιδίωμα ή τραγούδι. Οι πιο σημαντικοί από αυτούς έχουν να κάνουν με τον παραλληλισμό των βιωμάτων. Δηλαδή αυτό που τραγουδάς τόσο ωραία εσύ, σε κάποιο όχι πολύ μακρινό επίπεδο, το έχω περάσει κι εγώ. Η ιστορία σου δηλαδή, είναι κοντά στην ιστορία μου.

 

 

 

Αυτό ισχύει και σε κάποια "rap" άσματα , όπως προείπες, φυσικά.

 

Όπως υπάρχουν και πολλές blues /rock / heavy metal/ punk/ pop/reggae κ.ο.κ., "μουσικές ιστορίες" με τις οποίες  δυσκολεύομαι να πιστέψω πως θα ταυτιστεί ένας Έλληνας (κατά το παράδειγμά μας).

 

 

Ξαναλεω, δεν ειμαι σιγουρος πως μπορω να το εκφρασω αυτο γραπτως, ποσο μαλλον να απαριθμησω ξεκαθαρα τους λογους για τους οποιους το -οπτικο κυριως- κομματι δεν πειθει.

 

Δεν χρειάζεται, καταλαβάινω τι λες. Θα μπορούσα εγώ να σου γράψω τους λόγους που δεν σε πείθει- το οπτικό κομμάτι (αλλά βαριέμαι  ;D).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μια υπόθεση είναι ότι εδώ δεν τίθεται θέμα ταύτισης με την ιστορία (εκ των πραγμάτων) αλλά μετάδοσης, κατά κάποιον τρόπο, της φιλοδοξίας (για λεφτά, αμάξια, σπίτι κλπ) χωρίς να προϋπάρχει το έδαφος στο οποίο κανονικά θα επέτρεπε την καλλιέργεια της φιλοδοξίας αυτής. Οι βαθύτεροι μηχανισμοί που μπαίνουν σε λειτουργία είναι που με ενδιαφέρουν πολύ εδώ.

 

Δεν χρειάζεται κανένα προυπάρχον έδαφος ούτε κάποιος βαθύτερος μηχανισμός για να θέλει κάποιος πλούτη. Τα λεφτά τα θέλουν όλοι, τόσο απλό.

 

Με άλλα λόγια "κάνε ό,τι μπορείς για να σε βλέπουν και να σε θαυμάζουν οι άλλοι. Το τι πραγματικά σου αρέσει είναι δευτερεύον και μικρής σημασίας".

 

Τελικά αυτό που θέλουμε. καταλήγει να ταυτίζεται με αυτό που θέλουν να βλέπουν οι άλλοι. Το αποτέλεσμα είναι μια δυστυχής κοινωνία που δεν ξέρει καν το λόγο της δυστυχίας της.

 

Πλάκα κάνεις, εδώ κοτζαμάν Facebook, Instagram και δεν συμμαζεύεται έχουν βασιστεί ακριβώς σ' αυτό, στο showing off. Εδώ υπάρχουν άνθρωποι που παθαίνουν κατάθλιψη αν δεν παρουν likes. Μην το ψάχνεις, τα συγκεκριμένα βιντεο είναι το κερασάκι.

 

Σαφώς και ναι. Χωρίς να γνωρίζω ούτε που μένουν, ούτε τι τρώνε, ούτε αν είναι νοικοκύρηδες, και μόνο που είναι Έλληνες , «Υιοθετώντας» στιχουρικά και στυλιστικά ξενόφερτο είδος, μπορεί να το κάνει σαν καρικατούρα. (Το ίδιο συμβαίνει και σε 'Ελληνες ροκερς, τζαζίστες, μπλουζίστες και pop- artists κ.ο.κ. πολύ συχνά).

 

Μπορείς να υιοθετήσεις στιχουρικά και στυλιστικά ένα ξενόφερτο είδος χωρίς να φαίνεσαι αστείος αν έχεις να παρουσιάσεις και ανάλογο καλλιτεχνικό έργο. Υπάρχουν Έλληνες ροκερς, τζαζίστες κ.α. που κανείς δεν θα τους κατηγορήσει ότι φαίνονται αστείοι γιατί η μουσική τους κάνει όλη την δουλειά.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Μπορείς να υιοθετήσεις στιχουρικά και στυλιστικά ένα ξενόφερτο είδος χωρίς να φαίνεσαι αστείος αν έχεις να παρουσιάσεις και ανάλογο καλλιτεχνικό έργο. Υπάρχουν Έλληνες ροκερς, τζαζίστες κ.α. που κανείς δεν θα τους κατηγορήσει ότι φαίνονται αστείοι γιατί η μουσική τους κάνει όλη την δουλειά.

 

Σαφώς. Αλλά είναι πολύ δύσκολο.

Ειδικά το στιχουργικό (και σαν γραφή και σαν απόδοση).

 

Πόσα καλά ΕΛΛΗΝΟΦΩΝΑ ροκ ή μπλουζ π.χ. τραγούδια υπάρχουν σε σχέση με τις απόπειρες πάντα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με άλλα λόγια "κάνε ό,τι μπορείς για να σε βλέπουν και να σε θαυμάζουν οι άλλοι. Το τι πραγματικά σου αρέσει είναι δευτερεύον και μικρής σημασίας".

 

Τελικά αυτό που θέλουμε. καταλήγει να ταυτίζεται με αυτό που θέλουν να βλέπουν οι άλλοι.

 

Τελειώνω γιατί πολλά είπα .

Εδώ νομίζω τα είπες όλα κατά κάποιον τρόπο.

 

Δεν ξέρω αν είσαι οπαδός της "σχολής του Σικάγο" (δεν μιλάω για μπλουζ τώρα  ;D ;D), και της θεωρίας της κοινωνικής διαντίδρασης ή συμβολικής αλληλεπίδρασης, αλλά αν δεν είσαι, κάποιοι κύριοι (Μηντ, Κούλευ, Γκόφμαν και άλλοι) έχουν κάτι για σένα. :D

 

Εξηγούν ακριβώς αυτό που γράφεις. ;)

 

EDIT:  Λέγεται "δραματουργική θεώρηση της κοινωνικής διαντίδρασης" ή κάπως έτσι. :)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. δεν ξέρω-κατάλαβα πως μπλέχτηκαν τα μπλούζ με το "θέαμα" και "άκουσμα" του θέματος (κακώς κατ εμέ)

2. το όλο πόνημα είναι τουλάχιστον εμετικόν και απορώ ακόμα και για το πως ο ίδιος ο πρωταγωνιστής (έστω και αρσενικός) δέχτηκε να περάσει έξω αυτή την εικόνα. - ξέρω γεννήθηκα τον προηγούμενο αιώνα.. ;D

3. Η όλη κουλτούρα (υπο-κουλτούρα) είναι σαφώς ξενόφερτη και εντάξει, έπιασε και εδώ, όλα ξεκίνησαν από αυτό το mtv.... ;D

4. Δεν πρόκειται να το δικαιολογήσω με βάση το art for art's sake

5. Προβλέπεται μεγάλη νύχτα... ;D

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγες πληροφορίες ακόμα.

 

Η συγκεκριμένη θεωρία πραγματεύεται τα εξής.

 

"Η κοινωνική ζωή ως θεατρική παράσταση (σκηνικά, παρασκήνια, προσωπεία, ηθοποιοί) ".

 

"Η δημιουργία και λειτουργία συμβόλων (μπορεί να είναι κοσμήματα, γκόμενες, ο Όντιν και οι Βαλκυρίες, οι μάγισσες και ο Σατανάς, κλπ) ως δομικά και αλληλεπιδραστικά στοιχεία κοινωνικής ομάδας, και ατόμου-ομάδας-κοινωνίας".

 

"Κοινωνικός καθρεφτισμός του εαυτού μας (κατοπτρικός εαυτός)" .

 

"Διαντίδραση ατόμου-ομάδας, ομάδας-κοινωνίας".

 

Μετά την μικρή αυτή παρουσίαση, ένα μικρό διάλειμμα για καφέ. ;D ;D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφώς. Αλλά είναι πολύ δύσκολο.

Ειδικά το στιχουργικό (και σαν γραφή και σαν απόδοση).

 

Πόσα καλά ΕΛΛΗΝΟΦΩΝΑ ροκ ή μπλουζ π.χ. τραγούδια υπάρχουν σε σχέση με τις απόπειρες πάντα;

 

Αυτος ειναι και ενας λογος που εγραψα πιο πανω οτι η rap μουσικη αρχιζει να γινεται παγκοσμια. Ειναι απο τα λιγα ειδη οπου θα βρεις αξιολογες ισως αποπειρες σε καθε γωνια του πλανητη, "κουρδισμενες" στην εκαστοτε εποχη, κοινωνια και γλωσσα, συμπεριλαμβανομενης και της δικης μας.

(Η τουλαχιστον αυτη η εντυπωση μου εχει δωθει απο την ενασχοληση μου με το χωρο, μπορει να λεω και μακακιες. Συμβαινει και στις καλυτερες οικογενειες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι το οτι ηρθαν καθυστερημενοι στο παρτυ και χαιρονται...

Αυτο. Ειναι οτι ηρθαν στο παρτυ (οι) καθυστερημενοι. ;D ;D

Το κακο ειναι οτι δυστυχως αυτοι οι πιθηκιζοντες καραγκιοζηδες γινονται προτυπα σε νεαρες ηλικιες. Μαγκια 15χρονου, IQ 5χρονου, και το κλασσικο στορυ λεφτα/γκομενες/ναρκωτικα.  Το οτι η παραγωγη ειναι Ελληνικη το κανει ακομη πιο γελοιο. Το χειροτερο ειναι οτι 9 στους 10 απο αυτους τους "gangsta" των Ανω Πετραλωνων πιστευουν αυτο που κανουν και τον συγκεκριμενο τροπο ζωης και συμπεριφορας. Τα ιδια γιδια ειναι και εκτος βιντεοκλιπ. Το καλσον μονο να προσεξουν μη σκισουν...tomato.gif

 

Μη σας χαροποιει το γεγονος οτι το συγκεκριμενο βιντεο εχει κοντα 11000 dislikes, να σας ανησυχουν τα 9000 likes. :-X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

 

Ανεξάρτητα θεματολογίας ή ύφους, η ίδια απορία θα έπρεπε να δημιουργείται και για το πώς ένας Βρετανός π.χ (λέμε τώρα Eric Clapton – με κουλτούρα Βρετανική σε όλα- π.χ.) ασπάστηκε τα μπλουζ.

 

 

Blues is a state of mind - EC

Blues is the facts of life - Willie Dixon

Blind_Guitarist-Border.thumb.jpg.41b989c8b4bc9fa2b81f8067160d3873.jpg

SeasickSteveTivoli2015_0105.thumb.jpg.6b8c1b74495c0894348f2150920793b3.jpg

ec1.thumb.jpg.9411d41d6a571e036b863aed880f7137.jpg

jlw.thumb.jpg.64442059a30f16809e6e24e34a35cdf7.jpg

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου