Προς το περιεχόμενο

Νεο κομματακι ...in progress...αποψεις/συμβουλες


leon7pap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οπώς λέει και ο τίτλος παραθέτω ενα καινουριο κομματάκι που δουλεύω εδώ και λίγο καιρό.Δυστυχώς δεν έχω πολύ ελεύθερο χρονο να αφιερωσω  και έτσι τα πράγματα είναι λίγο πρόχειρα.Συνήθως γράφω ενα ριφακι που μου αρέσει και επιστρέφω σε αυτό μετα απο λιγες μέρες.Αν ακόμα μου αρέσει το κραταω...αν οχι...(μπαγιατευουν τα άτιμα...η είναι ο αρχικός ενθουσιασμός καμια φορά) τοτε DELETE.(και άδειασμά ο κάδος επι τόπου!!!).Κάπως έτσι λοιπον μαζεύεται μια μπανκα με ριφακια.Απο κει και πέρα κοιταω να δω ποια ταιριάζουν με ποια...και που τελοσπαντων μπορεί να υπάρξει ενα καλό progression.Βέβαια δεν είναι λιγες οι φορες που ξεκίνησα να ενώσω ριφακια και κατέληξα αλλου για αλλου...κάπου που δεν ήθελε προσπαθεια αλλά απλα ηταν...flowing το πράμα.Τέλος πάντων...μη κουραζω άλλο.Ακούστε το κομματάκι και κάθε κριτική συμβουλή σχόλιο...καλοδεχουμενα!Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρονο σας!

 

 

https://www.dropbox.com/s/kd1uoec73xbqls9/2018-03-22%20riff%20mode%204%20edited.mp3?dl=0

 

https://drive.google.com/file/d/1PzCFpCDHGwA85GolLa5FRK1DKqFINVUP/view?usp=drivesdk

 

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....

1. αρκετά black sabbath...

2. καλογραμμένες οι κιθάρες

3. αρκετά έως πολύ σκοτεινό για τα γούστα μου (σκοτεινό σημαίνει θολό ηχητικά)

4. Επαναλαμβάνεται το τραγουδιστικό θέμα, πολλές φορές και δεν ...βοηθάει γενικά καθώς δεν λέει κάτι

5. τα τύμπανα θέλουν ποικιλία

6. ενδιαφέρον το σόλο

7. κιθαριστικά (στο είδος) το έχεις

8. επανερχόμενος στο σκοτεινό θέλει περισσότερη δουλειά στην μίξη μαστερ. Όλο είναι σε μια στάθμη γραμμένο και δεν αναπνέει

 

σε τσάκισα ε?

 

μείνε στο 2, 6,7  ;D

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ αρχήν ευχαριστω για το χρονο που αφιερώσεις.Δε με τσακισες καθολου!!!Ειπαμε.Μουσικουλα ειναι και οταν η κριτικη ειναι καλοπροαιρετη τοτε ειναι και καλοδεχουμενη!Το λοιπον!Το οτι είναι σαμπαθιζον το κομματι βγαζει μάτι δε θα διαφωνησω.Αλλα ...είναι βασική επιρροή (όπως και για σχεδόν όλο το φάσμα του ειδους) και δεν κρυβεται!!!Το "σκοτεινο-θολο" δεν το καταλαβαίνω.Ειναι καποιο οργανο που πχ θαβεται ηχητικα και δεν εχει ευκρινεια;Τα φωνητικα(ο θεός να τα κανει) μπήκαν μονο και μονο για να ξέρω που θα βρίσκονται τα lines στο κομματι και θα συμφώνησω φυσικα οτι είναι μονότονα και  φλατ αλλά ακόμα είναι εντελώς ακατέργαστα (και ΦΑΛΤΣΑ) Θα συμφωνησω και για τη μίξη.Τα τυμπανα τα πέρασα με το ezdrummer χωρις να πολυπειραξω τα samples που εδινε.Stsndard beats ειναι μονο.Στο μυαλο μου ειναι διαφορετικα αλλα Θα ασχοληθεί ο drummer με αυτα.Γενικά το κομματι είναι σε μια φαση 40-50 % οποτε...έχουμε μέλλον μέχρι να τελειώσει.

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου αρεσε το ριφ της αρχης  και θα προτιμουσα στο ιδιο στυλ να συνεχιζεται και το υπολοιπο και να μην 'βαραινει '  στην συνεχεια , να ειναι πιο απλο 'ροκαδικο ' δηλαδη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτο σα σενάριο παιζει μιας που το intro είναι το εναλλακτικό που χρησιμοποιησα.Αρχικα είχα ενα άλλο ριφ το οποίο μου άρεσε πολύ αλλά δε μπορεσα να το ταιριαξω ξανά στη συνεχεια του κομματιού (Ηταν μονο intro δηλαδή) και το αλλαξα ωστε να το χρησιμοποιησω σαν main riff σε άλλο κομματι. Ισως όμως επιστρέψω εκεί να το παλεψω λίγο ακόμα οποτε και το ιντρο που ακουσες θα μείνει για κάτι άλλο πιο ροκαδικο...

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρεσε αρκετα και εμενα. Θελει σιγουρα δουλεια ακομα, αλλα ο κορμος ειναι πολυ δυνατος.  Λιγο βελτιωση ισως θελει το σολο λιγο κατα τη διαρκεια του wah (προσωπικο γουστο).

 

Μπραβο!!

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για το χρονο που διαθεσατε.Πράγματι ΚΑΙ το σόλο θελει δουλεια αλλά όλα τα υπολοιπα πλην της ρυθμικής (που θα παραμείνει ως έχει εκτός αν προσθέσω κάποιο ριφφ μετα το δεύτερο ρεφραίν ώστε να μη μείνει να παίζει μονο drum n bass...όχι οτι με χαλάει και έτσι απλα θα το δοκιμασω και διαφορετικα) βρισκονται εκεί μονο για να βρίσκονται και σαν βαση για το πως θα δουλεύουν (πχ η φωνη θα είναι εκεί που ειναι...το σόλο θα έχει wah....και τα drums πηγαίνουν καπως έτσι αλλά με διαφορετικά fills)

 

Βλέπουμε...

Ορεξη υπάρχει...χρονος δεν υπαρχει!!!

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου