Προς το περιεχόμενο

Απόκριση digital effect Digitech rp55


Προτεινόμενες αναρτήσεις

To Digitech rp55 φαίνεται να είναι φτιαγμένο για εμένα.

Για όλους αυτούς τους τύπους που στην εφηβεία τους μάζευαν χαρτζηλίκι για να αγοράσουν άλλο ένα πεταλάκι και που στο τέλος η κιθάρα τους έβγαζε μία φασαρία με ολίγη από εφφέ.

 

Τώρα, λίγες δεκαετίες μετά, το low budget story συνεχίζεται - πλέον για τελείως διαφορετικούς λόγους.

 

Η ερώτηση είναι η εξής: η συμπεριφορά του RP55 (ή ανάλογων καταστάσεων) σε αρμονικές / tapping κλπ(*) είναι αντίστοιχη αυτής ενός πεταλιού;

 

(*) αναφέρομαι στην κλασσική περίπτωση όπου το distortion / overdrive λειτουργεί ΚΑΙ ως compressor και βοηθάει στο να ακούγονται οι ήχοι που στην πραγματικότητα είναι ασθενείς ως σήμα.

 

ΥΓ αν κάτι δεν το περιγράφω καλά.... είμαι ανοικτός σε πάσης φύσεως επισημανση, διόρθωση κλπ. THNX !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλω να σε βοηθήσω (έχω ένα RP255 - υποθέτω υπάρχουν κοινά στοιχεία - αλλά δεν το δουλεύω καθόλου, εκτός από έναν ήχο και ίσως για whammy κλπ - δηλαδή ποτε)...

αλλά δεν καταλαβαίνω το ερώτημα...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μόνο το γεγονός ότι δεν είναι σαφές το ερώτημα μπορεί να είναι ένδειξη ότι δεν υπάρχει το πρόβλημα που φοβάμαι... Άρα βγάζεις κανονικά τις αρμονικές που θες σαν να έπαιζες με κάποιο αναλογικό overdrive / ενισχυτή κλπ;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βγάζω αρμονικές όπως έβγαζα πάντα (δεν κάνω - ξέρω tapping) με το νύχι και την πένα ή το δάχτυλο και την πένα.

Δεν μου έλειψαν ποτέ (για όσο το δούλεψα πριν το βάλω στην άκρη) ούτε βέβαια έκατσα να κάνω σύγκριση ΑΒ.

 

Δεν ξέρω αν βοηθάω, γενικά ως πετάλι δε μου έκατσε διότι δεν μπορώ τα presets και πάνω κάτω και επίσης δεν ταίριαξε καλά με τα ενισχυτικά παραπέρα, ή σε συνδυασμό με άλλα πετάλια.

 

Θέλει ψάξιμο πάντως και ίσως κάτι δεν κάνεις καλά.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να το εχω παιξει ή εστω ακουσει απο κοντα φαινεται οτι δεν ειναι καθολου παραμετροποιησιμο (ή αν ειναι θα ειναι δυσκολο να το καταφερεις λογω ελλειψης εστω κι ενος υποτυπωδους control panel ).

 

Σε ενδιαφερει μονο το κομματι των εφε ή και οι εξομοιωσεις ενισχυτων / καμπινων ;

 

Αν οικονομικα σε παιρνει νομιζω οτι υπαρχουν μοντελα οχι πανακριβα που θα τα ευχαριστηθεις πολυ περισσοτερο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Για τον χρόνο που αφιερώνω στην κιθάρα μου (max μισή ώρα την εβδομάδα, ναι, τόσο λίγο...) και πολύ μου είναι το RP55 !  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου