Προς το περιεχόμενο

Oκτάβα?I don't know this word!


SamTheRipper

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ να σας πω έμεινα ελαφρώς 8O με τις απαντήσεις του τύπου 'είναι η απόσταση από τη μία Ντο νότα στην άλλη'. :roll:

 

Το θεώρησα τόσο αυτονόητο ώστε έδωσα ένα link που εξηγεί με τον απλούστερο τρόπο τι ακριβώς σημαίνει 'επιστημονικά' :lol: :lol: αυτό το 'από τη μία Ντο στην άλλη'. Νομίζω ότι μέχρι αυτό το επίπεδο 'μελέτης' δεν πειράζει και πολύ να ασχοληθεί ένας μουσικός, ναι; :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Granule' date=' το enter του πληκτρολογίου σου λειτουργεί. Μην το δοκιμάζεις άλλο, δε χρειάζεται. :) :) :)[/quote']

 

Λεςς........;

 

 

 

 

 

'Οντως...

 

 

Χ

α

χ

α

χ

α

χ

α

 

 

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο (και πιο ευχάριστο) γεγονός στο Noiz, είναι όταν ένα θέμα αρχίζει και "καίγεται"!! :D :D :D

 

Γέλασα με την ψυχή μου με την Octavia!!!

 

 

Παίδες, η μουσική δεν είναι επιστήμη όσο και να το παιδεύετε. Καταλαβαίνω πως το εννοεί κανείς, αλλά για άτομα με τόσο "προσκόληση" στους όρους μην λέμε και ότι θέλουμε!

Ένας εμπεριστατομένος ορισμός της επιστήμης αποκλύει την μουσική από τα πεδία της. Σίγουρα η μουσική εφαρμόζει ποικίλους τομείς της επιστήμης, αλλά άλλο η μουσική τεχνολογία, άλλο η τεχνογνωσία και άλλο η επιστήμη.. μπλα μπλα μπλα μπλα....-24 h later- zzzzzzz.. :idea:

I have a passion lord and it won't go away

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως έτσι για να ξαναπώ τη γνώμη μου πιο ξεκάθαρα είναι ανακριβές να θεωρούμε τη μουσική κάτι μεμονομένο (δηλ. ότι άλλο μουσική άλλο η επιστήμη). Μου θυμίζει γνώμες του στυλ άλλο μουσικός και άλλο τραγουδιστής.

Τώρα βέβαια δεν ξέρω τι αντιλαμβάνεται ο καθένας με τον όρο επιστήμη.

Εγώ στο μυαλό μου έχω ως επιστήμη τη διαδικασία πριν που γίνεται πριν το αποτέλεσμα και τέχνη από τη στιγμή που παράγεται το αποτέλεσμα και μετά.

Ξανατονίζω ότι έτσι αντιλαμβάνομαι εγώ την μουσική. Αυτό δεν σημαίνει ότι αυτό είναι απόλυτα σωστό για όλους.

 

Αν και μάλλον ξεφύγαμε από το αρχικό θέμα, περιμένω και όποιες άλλες απόψεις.

 

Φιλικά.

Παναγιώτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τη γνώμη μου η μουσική είναι κράμα τέχνης κι επιστήμης με πολύ μεγαλύτερη ποσότητα τέχνης.

Παράδειγμα:

Προσπαθώ να βγάλω – δημιουργήσω το μελωδικό μου θέμα στο οποίο θα στηριχτώ για να βγει μετά ένα ολοκληρωμένο μουσικό έργο. Τι κάνω για να μου έλθει η έμπνευση:

Ακούω τους ήχους της φύσης – προσπαθώ να εξωτερικεύσω τα συναισθήματα μου – προσπαθώ να καταλάβω ποια μελωδία πάει με αυτό που θέλω να εκφράσω στο κομμάτι μου – προσπαθώ να δω ποιος ήχος αρμόζει στο γεγονός που θέλω να περιγράψω ξέρω γω με το τραγούδι μου. Περιμένω μέχρι να μου έρθει η ιδέα – έμπνευση, άρα τι είμαι; ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΗΣ

 

Ωραία, έβγαλα την αρχική μελωδία μου και έχω ακόμα και το υπόλοιπο κομμάτι στο μυαλό μου. Πως θα το υλοποιήσω όμως άμα δεν ξέρω και 5 πράγματα; ¶μα δεν ξέρω τρόπους, κλίμακες, μετατροπίες, συγχορδίες; Οπότε εδώ έχει λόγω η επιστήμη. Είναι αυτή που θα υποστηρίξει την ιδέα μου και θα την κρατήσει ψηλά.

Όλοι έχουμε ακούσει κομματάκια, που κάτι… πάνε να πούνε άλλα δεν τραβάνε:

Έλλειψη επιστήμης.

Και όλοι έχουμε ακούσει κομμάτια πολύ ενδιαφέροντα στις μουσικές επιλογές του συνθέτη, στηριγμένα καλά και αξιόλογα, άλλα που δεν έχουν αυτό το κάτι:

Έλλειψη τέχνης – έμπνευσης.

 

Μην ξεχνάμε όμως ότι η μουσική είναι άποψη, κατάθεση συναισθημάτων, είναι καυστική, είναι κόλλημα, είναι ξέσπασμα, είναι ηρεμία, είναι ταξιδιάρικη. Υπάρχουν πολλές επιστήμες με αυτά τα στοιχεία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά η διαφορά μας είναι οτι εσείς χρησιμοποιείτε αυθαίρετα τον όρο επιστήμη, ίσως για αντικατάσταση του όρου τεχνική κατάρτηση, ενώ εγώ αναφέρομαι στην επιστήμη με τον κλασσικό ορισμό της.

 

Δεν ρίχνω καμία μπηχτή!

 

Απλά είναι αινιολογικές διαφορές...απλά αν το καλοσκεφτείτε το να κάνεις σύγκριση μεταξύ Φυσικής και Μουσικής είναι σα να μπλέκεις τα ούρα με τα μούρα, άσχετα πράγματα μεταξύ τους.

 

Και για να προλάβω μερικούς, ΔΕΝ είπα ότι η μουσική δεν έχει να κάνει με την φυσική...αλλά ότι η σύγκριση είναι αν όχι ανόητη απλά ανούσια.

Του τέστιν, εξ ορισμού η μουσική δεν είναι επιστήμη αλλα τέχνη. Αυτά που ακούς είναι ήχοι, όχι μουσική. Το τί είναι μουσική είναι μεγάλη κουβέντα (και ιδίως για εμάς τους noisάδες και τους noizάδες :wink: ) οπότε εγώ σταματάω εδώ.

 

Το έπιασα το concept πάντως, απλά επιμένω ότι η λέξη που χρησιμοποιείτε είναι πέρα για πέρα λάθος. (κολλημένος!!!)

Μην το πείτε σε κανά καθηγητή Φιλοσοφίας της Επιστήμης γιατί θα σας πάρει με τις λεμονόκουπες!!! :P

 

Φιλικότατα,

 

ο κλασσικός σπασίκλας επιστήμονας Κ.

I have a passion lord and it won't go away

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην το πείτε σε κανά καθηγητή Φιλοσοφίας της Επιστήμης γιατί θα σας πάρει με τις λεμονόκουπες!!! :P

 

Και βέβαια θα μας πάρει με τις λεμονόκουπες.

Είναι γνωστη η αντιπάθεια μεταξύ κοντόφθαλμων επιστημόνων-καλλιτεχνών,επιστημόνων-φιλοσόφων,φιλοσόφων-καλλιτεχνών και των μεταθέσεων τους.

 

Δικαίως είναι έτσι,αν αναλογιστούμε την ελιτιστική αυταρέσκεια της κάθε ομάδας.

 

Ο επιστήμονας τσαντίζεται γιατί νομίζει οτι κατι καλλιτεχνικό είναι προφανως και αναμφισβητητα όμορφο,ενω θεωρεί οτι κάτι επιστημονικό θέλει κόπο για να δεις την ομορφια του.

 

Ο καλλιτεχνης τσαντίζεται που τα αστέρια που πέφτουν δεν είναι αστέρια και του χαλάει ο ρομαντισμός.Πάει και βαφτίζει ταυτόχρονα κάθε αυθαιρεσία ως επιστήμη και καταλήγει να μαθαίνει ιστορία.

 

Ο φιλόσοφος λέει οτι κάτι είναι έτσι, επειδή αυτός το έθεσε.Εξ ου και το "η φιλοσοφία για την επιστήμη είναι ό,τι η πορνογραφία για τον έρωτα"

 

Οι ιδιοφυίες και αυτοί που έχουν κάτι να πουν, δεν κάνουν τέτοιους γελοίους διαχωρισμούς και έχουν στο μυαλό τους την αρμονία και την ομορφια σαν κάτι μοναδιαίο που διέπει αυτό που λέμε πραγματικότητα.Αυτή είναι αναζήτηση και τα άλλα τρίχες.

 

Αυτή είναι η γνώμη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι γνωστη η αντιπάθεια μεταξύ κοντόφθαλμων επιστημόνων-καλλιτεχνών' date='επιστημόνων-φιλοσόφων,φιλοσόφων-καλλιτεχνών και των μεταθέσεων τους.[/quote']

 

Ααααχ, μας έχει φάει η φυσική!! :) Κι εγώ που νόμιζα ότι

 

[επιστήμονας, μουσικός] = 0

[φιλόσοφος, μουσικός] = 0

 

Δε μετατίθενται τελικά όμως ε;; :'(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά η διαφορά μας είναι οτι εσείς χρησιμοποιείτε αυθαίρετα τον όρο επιστήμη' date=' ίσως για αντικατάσταση του όρου τεχνική κατάρτηση, ενώ εγώ αναφέρομαι στην επιστήμη με τον κλασσικό ορισμό της.

 

Δεν ρίχνω καμία μπηχτή!

 

Απλά είναι αινιολογικές διαφορές...απλά αν το καλοσκεφτείτε το να κάνεις σύγκριση μεταξύ Φυσικής και Μουσικής είναι σα να μπλέκεις τα ούρα με τα μούρα, άσχετα πράγματα μεταξύ τους.

 

Και για να προλάβω μερικούς, ΔΕΝ είπα ότι η μουσική δεν έχει να κάνει με την φυσική...αλλά ότι η σύγκριση είναι αν όχι ανόητη απλά ανούσια.

Του τέστιν, εξ ορισμού η μουσική δεν είναι επιστήμη αλλα τέχνη. Αυτά που ακούς είναι ήχοι, όχι μουσική. Το τί είναι μουσική είναι μεγάλη κουβέντα (και ιδίως για εμάς τους noisάδες και τους noizάδες :wink: ) οπότε εγώ σταματάω εδώ.

 

Το έπιασα το concept πάντως, απλά επιμένω ότι η λέξη που χρησιμοποιείτε είναι πέρα για πέρα λάθος. (κολλημένος!!!)

Μην το πείτε σε κανά καθηγητή Φιλοσοφίας της Επιστήμης γιατί θα σας πάρει με τις λεμονόκουπες!!! :P

 

Φιλικότατα,

 

ο κλασσικός σπασίκλας επιστήμονας Κ.[/quote']

 

Καταρχάς, απευθυνόμενος στους συντονιστές προτείνω το θέμα για να είναι γενικώς χρήσιμο να αλλάξει τίτλο (π.χ. μουσική και επιστήμη ή κάτι πιο κατατοπιστικό εν πάσει περιπτώσει)

 

Φίλε k-a-f-ros, θα ήθελα πολύ να μου δώσεις να καταλάβω τον κλασσικό ορισμό της επιστήμης και της τέχνης. Έτσι ίσως να καταλάβω τι είναι αυτό που προσπαθείς να πεις. Επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να συγκρίνουμε τη μουσική με τη φυσική για να έχουμε το δικαίωμα να πούμε ότι η μουσική είναι επιστήμη.

Πάντως σε καμμία περίπτωση όταν λέω επιστήμη δεν εννοώ τεχνική κατάρτιση.

Και για να είμαι πιο ακριβής και συνεπής, αν δεν βαριέστε, διαβάστε το παρακάτω:

 

Επιστήμη

Από τη Βικιπαίδεια, την ελεύθερη εγκυκλοπαίδεια

 

Ο όρος επιστήμη δήλωνε αρχικά το οργανωμένο σώμα της εξακριβωμένης και τεκμηριωμένης γνώσης. Ο πρώτος αυτός ορισμός διατυπώνεται στο έργο Θεαίτητος του Πλάτωνα όπου ένας από τους συνομιλητές αναφέρει ότι "έστιν ουν επιστήμη δόξα αληθής μετά λόγου", δηλαδή η επιστήμη αποτελεί βεβαιωμένη με λογικά επιχειρήματα γνώση.

 

Στη σύγχρονη εποχή, ο όρος δηλώνει περισσότερο το σύνολο ομοειδών και ταξινομημένων γνώσεων. Διακρίνουμε συνεπώς διαφορετικούς επιστημονικούς τομείς που εντάσσονται συνήθως σε δύο μεγάλες ομάδες, τις Φυσικές επιστήμες και τις Κοινωνικές.

 

* Φυσικές Επιστήμες: ασχολούνται με την μελέτη των φυσικών φαινομένων.

* Κοινωνικές Επιστήμες: ασχολούνται με την μελέτη της ανθρώπινης συμπεριφοράς και της ανθρώπινης κοινωνίας.

 

Η επιστημονική διαδικασία είναι η συστηματική έρευνα της νέας γνώσης σε ένα σύστημα. Αυτή η συστηματική έρευνα είναι γενικώς η επιστημονική μέθοδος και το σύστημα γενικώς είναι η φύση. Επιστήμη επίσης είναι η επιστημονική γνώση που έχει συστηματικά αποκτηθεί μέσω της επιστημονικής διαδικασίας.

 

Μερικά από τα ευρήματα της επιστήμης μπορεί να είναι εντελώς αντίθετα στην αίσθηση. Η Ατομική θεωρία, για παράδειγμα υποδηλώνει ότι ένας βράχος γρανίτη που εμφανίζεται ως βαρύς, σκληρός, στέρεος, γκρίζος, κλπ. είναι στην πραγματικότητα ένας συνδυασμός από υπατομικά σωμάτια με καμμία από αυτές τις ιδιότητες, που κινούνται ταχύτατα σε μία περιοχή που αποτελείται κυρίως από κενό χώρο. Πολλές από τις ανθρώπινες προκαταλήψεις γύρω από τον τρόπο που λειτουργεί το σύμπαν έχουν αμφισβητηθεί από τις νέες επιστημονικές ανακαλύψεις.

 

 

Φιλικά.

Παναγιώτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου