Προς το περιεχόμενο

Oκτάβα?I don't know this word!


SamTheRipper

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυστυχώς το τί είναι επιστήμη είναι μεγάλο θέμα,

θα παραδεχτώ ότι αδυνατώ να κάνω περιγραφή. Στην τελική δεν τίθεται θέμα ποιός έχει δίκιο, εγώ απλά (το λέω αυτό με το βιβλίο Τί Είναι Επιστήμη; στα χέρια) έχω διαφορετικό ορισμό της επιστήμης. Η αναφορά μου στο βιβλίο δεν είναι τυχαία,

η μουσική δεν έχει σαν απότερο σκοπό την γνώση αλλά , αν θέλετε, την ψυχαγωγία με την κυριολεκτική σημασία της λέξης. Αυτός είναι και ο λόγος που υπάρχει διαχωρισμός. Όλα αυτά τελείως περιληπτικά και χωρίς πολύ μπλα μπλα. Αλήθεια θα μου άρεσε να κάνω μια τέτοια συζήτηση με άτομα με άποψη από κοντά, γιατί σε forum....άστα να πάνε.

 

Τώρα, όσον αφορά την διαφοροποίηση, και πάλι έχετε δίκιο, εν μέρη.

Ο ψωνισμός δεν είναι φαινόμενο του ενώς ή του άλλου κλάδου, αλλά του ατόμου που τον εξασκεί.

Εγώ ,προσωπικά, δεν είμαι φτασμένος επιστήμονας ούτε και κανάς φοβερός καλλιτέχνης, αλλά είναι όμορφη τόσο η εξερεύνηση της γνώσης όσο και της ομορφιάς. Κανένα από τα δύο δεν είναι εύκολο, καθώς χρειάζεται κόπος, αυτοπηθαρχεία και προσήλωση (ή ίσως και όχι αν πας σε άλλες σχολές μουσικής ή επιστήμης :lol:).

 

Το μόνο κρίμα είναι που ο σύγχρονος τρόπος ζωής (καταραμένη ταχύτητα κι εξειδίκευση) είναι τέτοιος που δεν μας επιτρέπει να σπάμε εύκολα τα φράγματα ανάμεσα στους κλάδους και τους τομείς που έχουμε οι ίδιοι δημιουργήσει. Θέλει, όντως, μια μορφή διάννοιας για κάτι τέτοιο.

Ενδεικτικά αναφέρω ότι ο Einstein ήταν εξαιρετικός βιολιστής!

 

Μακάρι όλοι να είχαμε χρόνο να αφιερωθούμε σε δυο ή τρία πράγματα και να έχουμε χρόνο και να ζούμε παράλληλα. :cry:

I have a passion lord and it won't go away

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου