Προς το περιεχόμενο

Analog mixer mackie 8 bus 24 ch


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας.

Θέλω να αγοράσω το mackie mixer 8 bus 24 ch, αλλά πριν το αγοράσω θα ήθελα να μάθω πώς γίνεται και με ποιο τρόπο να μπορώ να το συγχρονίσω με DAW, όπως cubase. pro tools. ableton. logic κτλ.

 

Χρειάζομαι AD/DA?... παράδειγμα έχω ένα κομμάτι που έχει 24 audio κανάλια στο logic και θέλω όλα τα κανάλια να μπορώ ξεχωριστά να τα μιξάρω με το mackie 8bus, eq, faders, pan κτλ.

 

Όποιος γνωρίζει και μπορεί ας μου εξηγήσει αν αξίζει αυτό που σκέφτομαι και αν είναι όντως καλή λύση. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

"μετέφρασα" το post σου και θα σε  παρακαλούσα να θυμάσαι να γράφεις εφεξής στα ελληνικά, όπως απαιτούν και οι κανόνες του φόρουμ...

 

σημ. παραίνεση ειδικά στους πιο νέους φίλους... όσο πιο ευδιάκριτο και κατανοητό είναι το ερώτημά σας, τόσο πιο πολλές πιθανότητες υπάρχουν κάποιοι να το διαβάσουν με την δέουσα προσοχή και να απαντήσουν...

 


"...Gia sas , thelw na agorasw to mackie mixer 8 bus 24 ch alla prin to agorasw tha ithela na mathw pos ginete kai me pio tropo na mporw na to sixronisw me daw opos cubase pro tools ableton logic ktl , xreazome AD / DA  paradiga exw ena komati pou exei 24 audio kanalia sto logic kai thelw ola ta kanalia na mporw ksexorista na mixaro me to mackie 8bus , eq ,faders , pan ktl , opios gnorizei kai mporei na mou eksigisi an aksizei afto pou skeftome kai an uparxei ondos kali lisi , euxaristw..."

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

το Μackie 8 buss είναι ένα αναλογικό mixer κλασσικής in-line λογικής... διαθέτει δηλαδή σε κάθε κανάλι, εκτός των κλασσικών mic/line inputs και μία direct out με την ανάλογη line επιστροφή της...

 

δεν τίθεται θέμα "συγχρονισμού"*... σε αυτή την περίπτωση, ο υπολογιστής σου για να  αξιοποιηθεί πλήρως  η κονσόλα (αναβιώνοντας τον τρόπο που δουλεύαμε τα παλιά καλά χρόνια), πέραν του DAW software "απλά" χρειάζεται και ένα 24 in - 24 out audio interface...

 

έτσι, η "πηγή" που θα έχεις συνδεμένη στο κανάλι του mixer, κατά το recording θα μεταφέρει το σήμα της σε ένα in σε ένα κανάλι του audio interface (μέσω του οποίου θα καταγράφεται στον σκληρό σου δίσκο), ενώ κατά το mix (ή απλά κατά την αναπαραγωγή) το καταγεγραμμένο πλέον σήμα, θα "επιστρέφει" μέσω του out του καναλιού του ai, πίσω στο ανάλογο in line του mixer...

 

πλέον με το "flip" button, θα μπορείς να εναλλάσσεις στο channel strip τα σήματα κατά βούληση, αναθέτοντας στην "επιστροφή" όλες τις δυνατότητες χειρισμού (fader, eq, effect, insert, κλπ) που είχε η πηγή κατά την εγγραφή της, ώστε να χρησιμοποιηθούν εκ νέου στο mix...

 

τώρα "καλή"- "κακή" λύση δεν υπάρχει ως "κανόνας"... έτσι κι αλλιώς η ποιότητα της ηχογράφησης και του τελικού ηχητικού αποτελέσματος θα καθοριστεί από πολλούς  και αλληλοεξαρτώμενους παράγοντες... από την ποιότητα των πηγών και του hardware έως την ικανή γνώση χειρισμού σε όλα τα στάδια παραγωγής κλπ...

 

το πρώτο που θα επηρεαστεί ασχέτως των υπολοίπων είναι η "εργονομία" (ο κύριος λόγος που έχουμε παροπλίσει τις παλιές καλές πλήρως αναλογικές μεθόδους)... αν και "απόλυτες εκδοχές" τρόπων με χαρακτηριστικά "πανάκειας" δεν υπάρχουν και πολλές "υβριδικές λύσεις" δεν σπανίζουν ακόμα και τώρα με τις πολλές ολοκληρωμένες ψηφιακές λύσεις σε όλα τα στάδια (ειδικά με τις παλιές καλές αναλογικές κονσόλες να αποκτώνται πια εύκολα σε "σκοτωμένες τιμές)...

 

στα είπα όσο πιο απλά μπορούσα... ελπίζω να βοήθησα...

 

 

* ο "συγχρονισμός" ήταν παλαιότερα απαραίτητος κυρίως όταν έπρεπε να "ταιριάξουμε" χρονικά ένα αναλογικό  multi track μέσο καταγραφής με κάποιο ψηφιακό μέσο... ένα midi device setup ας πούμε...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου