Προς το περιεχόμενο

βοηθεια με floyd rose


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Αυτό το tremolono πρέπει να γέρνει η γέφυρα προς τα κάτω και μετά το σφίγγεις?  ;D

 

Stolzer, βασανίζεσαι ένα μήνα να κουρδίσεις την έχεις πάει και σε τρία μαγαζιά, θα επαναλάβω την πρόταση να το μπλοκάρεις να ησυχάσεις.

 

Παρατήρηση, δεν προσυπογράφω το σχόλιο ότι πρέπει να την πάει σε σοβαρό μάστορα. Δεν φαίνεται να έχει κάτι χαλασμένο ή κιθάρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

επισης παρατηρησα οτι οταν πιεζεις το τρεμολο μπροστα τοτε η κιθαρα ''ξεκουρδιζει'' λιγο ενω αν το πιεσεις προς τα πισω κουρδιζει περισσοτερο βεβαια χωρις να ξεφυγω απο το στανταρτ

 

 

Κλασσικό σύμπτωμα φθαρμένων μαχαιριών, πρέπει να τσεκάρεις αυτήν την περίπτωση γιατί αν ισχύει τσάμπα παιδεύεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 4 μικρες τρυπες και 4 μικρες βιδες, νομιζω αυτο το συστημα κανει την καλυτερη δουλεια ;)

 

ESP Arming Adjuster

 

 

Δεν ξερω εδω ποιος φέρνει. Σκεφτομαι να βάλω και στην στρατ μου ;)

 

https://www.amazon.com/ESP-ARMING-ADJUSTER/dp/B003C2V8D6

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και δηλώνω "γιαλατζί κιθαρίστας", μου κάνει εντύπωση που σε πολλά βιντεάκια, βλέπω να έχουν βγάλει ΟΛΕΣ τις παλιές χορδές ΚΑΙ ΜΕΤΑ να βάζουν τις καινούργιες.

... αν θυμάμαι καλά, από τις πρώτες βασικές συμβουλές που μου είχαν δώσει τω_καιρώ_εκείνο.... ήταν: "βγάζω μία παλιά, βάζω μία καινούργια..." κλπ κλπ

ΠΟΤE όλες μαζί, είτε έχει σταθερή γέφυρα, είτε FR, είτε τη γέφυρα του Μάντισον ή την Golden Gate.....

Αυτάααα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το κανω γενικα και εγω, παρολο που δεν εχω πλεον με floyd. Κυριως λογω του μανικιου.

 

Ομως, η ταση των χορδων αντισταθμίζεται οταν στηριζεται σε επιπεδη επιφανεια της κιθαρας μονο το μανικι απο την πιεση του βαρους της κιθαρας.

 

Πχ, ή οτιδήποτε αλλο:

hqdefault.jpg

 

Επίσης, καλό ειναι να βγαινουν ολες μαζι οι χορδες (με το παραπανω tech tip), καθώς ετσι μπορουμε να δουλέψουμε και να καθαρισουμε την ταστιερα και τα τάστα σε κάθε αλλαγμα ;)

 

Αν εχεις floyd ή floating bridge σε στρατ, απλα βαλε ενα κομματι πχ ξυλο, και μπλοκαρε την γεφυρα ;)

 

 

 

ΥΓ: μετά απο αρκετα σετ αλλαγμα στην διαρκεια χρονων, ο χρόνος που χρειαζεται ολοκληρο σετ για να αλλαχθει μικραινει αισθητα ;)

 

Your Ear Rulez!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για τις απαντησεις ειμαι οκ τωρα μια χαρα το εχω φερει το κουρδισμα δεν θελω να μπλοκαρω το τρεμολο ποτε δεν ηθελα.τωρα αν θελω να κουρδισω μισο τονο πιο κατω αλλαζει κατι απο την οριτζιναλ διαδικασια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και δηλώνω "γιαλατζί κιθαρίστας", μου κάνει εντύπωση που σε πολλά βιντεάκια, βλέπω να έχουν βγάλει ΟΛΕΣ τις παλιές χορδές ΚΑΙ ΜΕΤΑ να βάζουν τις καινούργιες.

... αν θυμάμαι καλά, από τις πρώτες βασικές συμβουλές που μου είχαν δώσει τω_καιρώ_εκείνο.... ήταν: "βγάζω μία παλιά, βάζω μία καινούργια..." κλπ κλπ

ΠΟΤE όλες μαζί, είτε έχει σταθερή γέφυρα, είτε FR, είτε τη γέφυρα του Μάντισον ή την Golden Gate.....

 

Όχι βέβαια. Αυτή την λογική την αναφέρουν πολλοί για όλα τα είδη των 'floating' tremolos / vibratos, including bigsby. Φυσικά είναι τελείως λάθος, καθώς δεν σου επιτρέπει να καθαρίσεις την ταστιέρα. Έχει βάση η λογική τους βέβαια, αλλά η αλήθεια είναι πως αν περάσεις σωστά τις χορδές κι ακολουθίσεις όλες τις διαδικασίες, τότε όποιο είδος τρέμολο και να έχεις σε 5 λεπτά θα είσαι κουρδισμένος απόλυτα.

 

Επίσης, καλό ειναι να βγαινουν ολες μαζι οι χορδες (με το παραπανω tech tip), καθώς ετσι μπορουμε να δουλέψουμε και να καθαρισουμε την ταστιερα και τα τάστα σε κάθε αλλαγμα ;)

 

Αν εχεις floyd ή floating bridge σε στρατ, απλα βαλε ενα κομματι πχ ξυλο, και μπλοκαρε την γεφυρα ;)

 

ΥΓ: μετά απο αρκετα σετ αλλαγμα στην διαρκεια χρονων, ο χρόνος που χρειαζεται ολοκληρο σετ για να αλλαχθει μικραινει αισθητα ;)

 

 

+1000.

Να πούμε βέβαια πως στο floyd ναι, βοηθάει ένα κομμάτι ξύλο ή φελός. Σε floating strat tremolo / bigsby,  δεν χρειάζεται ούτε αυτό, αρκεί να κουρδίσεις από 'έξω προς τα μέσα' (e-E, B-A, G-D).

 

τωρα αν θελω να κουρδισω μισο τονο πιο κατω αλλαζει κατι απο την οριτζιναλ διαδικασια?

 

Όχι δεν αλλάζει τίποτα, απλά θα χρειαστεί να σφίξεις τα ελατήρια. Aν κουρδίσεις μισό τόνο κάτω, τότε λόγω μικρότερης τάσης των χορδών θα σηκωθεί η γέφυρα προς τα πάνω. Αλλά βρε αδερφέ, παίξε σε standard κούρδισμα αφού είσαι οκ τώρα. Αρκετά δεν πειραματίστηκες??  ;D ;D Αν πάντως θες να εναλλάσεις σε κουρδίσματα, τότε απλά πάρε μία κιθάρα με σταθερή γέφυρα ειδάλλως απλά μπλόκαρε το floyd.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...

Όχι δεν αλλάζει τίποτα, απλά θα χρειαστεί να σφίξεις τα ελατήρια. ...

Να τα χαλαρώσει πρέπει, αλλά προσωπικά θα πρότεινα να μην τα ξαναπειράξει ποτέ τα ελατήρια. Μια χαρά θα είναι και με μισό τόνο κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να τα χαλαρώσει πρέπει, αλλά προσωπικά θα πρότεινα να μην τα ξαναπειράξει ποτέ τα ελατήρια. Μια χαρά θα είναι και με μισό τόνο κάτω.

 

Ναι ναι έχεις δίκιο, σωστή η διόρθωση :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια εννοειται θα ξαναπειραματιστω με διαφορετικα κουρδισματα και δεν μετανιωνω που πειρα φλουντ εχω και ''κανονικη'' κιθαρα. νταξει δεν ειναι και τοσο δυσκολο να τη φερεις στο σωστο κουρδισμα (εγω ενα μηνα την εχω και σχεδον εχω μαθει) αλλα γενικα οι περισσοτεροι δεν ασχολουνται με φλουντ τουλαχιστον εδω που ζω και δεν εχω καταλαβει γιατι.για μενα εχει πλεονεκτημα επειδη σου δινει δυνατοτητα να βγαλεις νεους ηχους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου