Προς το περιεχόμενο

βοηθεια με floyd rose


Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια προσπαθω να κουρδισω την κιθαρα μου και δεν κουρδιζει με τιποτα την εχω παρει σε τρια μαγαζια και δεν μου την φτιαξανε οποτε κουρδιζω σε στανταρτη γεφυρα ανεβαινει βιδωνω τα ελατηρια απο κατω κουρδιζω και μετα απο λιγο το κουρδισμα γινεται σκατα.τωρα εχω σφηξει τα ελατηρια αρκετα η γεφυρα γερνει προς τα πανω οι χορδες εχουν ανεβει μισο τονο κιαυτες προσπαθω να κουρδισω και γινεται παλι το ιδιο μετα απο λιγο (δευτερολεπτα) το κουρδισμα γινεται δεν αλλο με το φλουντ τι πρεπει να κανω πια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

@Stolzer, η προσωπική μου άποψη είναι ότι πρέπει να σταματήσεις να ασχολείσαι με το floyd rose.

Βάλε κάτι (π.χ. ένα κομμάτι ξύλο) να το μπλοκάρεις, σφίξε τέρμα τα ελατήρια να μην κουνιέται, βγάλε τελείως και τα πραγματάκια από το nut και κάνε την κιθάρα σαν να είναι με σταθερή γέφυρα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση ότι η κιθάρα σου δεν έχει floyd rose αλλά κάτι σαν FR. Tώρα αυτό που λες για τα 3 μαγαζιά που την πήγες και δεν κάνανε τίποτα καταρχήν ενισχύει το συλλογισμό μου και κατά δεύτερον μου δημιουργούνται απορίες για την τεχνική εμπειρία των μαστόρων ή "μαστόρων" που εσύ επιλέγεις να συναλλάσσεσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδερφε παιζουν πολλα ρολο, απο την αρχικη κατασκευη της κιθαρας και το gear που φοραει πανω, μεχρι τον μαστορα που στη σεταρε... Τι κιθαρα εχεις?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

esp ltd 331 fr black

ειδα αρκετα βιντεο και καταφερα πιστευω να τη φτιαξω

ειναι στανταρτ κουρδισμενη απλα ελαφρως εχει κουρδισει λιγο παραπανω ξεσφιγγω λιγο τα ελατηρια?επισης τα μικροκουρδιστηρια ειναι λιγο αχρηστα η μου φαινεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα ειτε κουρδισω ειτε οχι το κουρδισμα στο τελος παλι το ιδιο γινεται και εχω και τα νατ βιδωμενα στο χεντ στοκ

 

Τα μικροκουρδιστήρια είναι για τις μικρές προσαρμογές στο κούρδισμα αφού έχεις κάνει το βασικό κούρδισμα και κλειδώσεις το nut lock.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου, προφανώς τα κάνεις όλα λάθος. Αναρωτιέμαι επίσης σε ποιον την πήγες και δεν μπόρεσε να την φτιάξει.

 

Ρωτάς αν πρέπει να ξεσφίξεις τα ελατήρια για να κουρδίσει η κιθάρα. Επειδή αντιλαμβάνομαι ότι έχεις πλήρη άγνοια (δεν είναι κακό, όλοι έτσι ξεκινήσαμε), είτε δες video στο youtube και μάθε σωστά τί κάνει το κάθε τι, είτε πήγαινε την σε κάποιο ΜΑΣΤΟΡΑ κι όχι σε 'μάστορα'. Σε ΤΕΧΝΙΚΟ ακόμα καλύτερα...

 

Η γέφυρα του floyd πρέπει να είναι σε ευθεία με το σώμα της κιθάρας. ΔΕΝ κουρδίζεις από τα ελατήρια. Προς θεού. Έχε υπ'όψιν πως αν στην σετάρει κάποιος για 10άρες χορδές κι εσύ μετά βάλεις 11άρες η γέφυρα θα σηκωθεί. Αν πάλι στη σετάρει για 11άρες κι εσύ βάλεις 10 άρες, τότε η γέφυρα θα γύρει προς τα πίσω. Τα ελατήρια είναι γι'αυτή τη δουλειά. Υπό νορμάλ συνθήκες δηλαδή, δεν τα πειράζεις.

 

Από εκεί κ πέρα, η λογική είναι η εξής.

1. Περνάς σωστά τις χορδές. Χωρίς κόμπους στα κλειδιά κι άλλα τερτίπια.

2. Τεντώνεις τις χορδές. Κουρδίζεις. Βοηθάει να κουρδίζεις εναλλάξ, (e-E, b-a, g-d).

3. Παίζεις. Κουρδίζεις, τεντώνεις πάλι τις χορδές, ξαναπαίζεις.

4. Όταν βεβαιωθείς πως η κιθάρα είναι οκ, τότε και μόνο τότε κλειδώνεις το nut.

5. Χρησιμοποιείς τα μικροκουρδιστήρια για μικρές αλλαγές, αν χρειαστεί.

 

Στα παραπάνω και ειδικά στο πέρασμα των χορδών, βοηθάει αν βάλεις ένα φελό ώστε να μην κουνιέται η γέφυρα. Εναλλακτικά, όπως προτάθηκε παραπάνω, απλά μπλόκαρέ το μόνιμα.

 

 

Επειδή όμως αντιλαμβάνομαι πως η γέφυρα έχει πειραχτεί και θέλει λίγο κόπο να έρθει στα ίσια της, πήγαινε την κιθάρα σε κάποιον ΤΕΧΝΙΚΟ...

 

φιλικά,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νταξει παιδια την εφτιαξα ειδα μερικα βιντεακια στο ιντερνετ και ειναι οκ.η γεφυρα ειναι παραλληλα.εννοειται οτι την ειχα κουρδισει σε στανταρτ πριν κλειδωσω.τη γεφυρα την ειχα παραλληλησει με ενα ενα μικρο τετραγωνο πραγμα απλα στην αρχη ηταν προς τα πανω επειδη η δυναμη των χορδων ηταν λογικα μεγαλυτερη απο αυτη των ελατηριων.εσφηξα τα ελατηρια αρκετα ωστε να γερνει κατω η γεφυρα εβαλα το τετραγωνο γιανα την κραταω παραλληλη και αρχησα να κουρδιζω μολις εγινε στανταρτ κλειδωσα μετα απο λιγο ομως το κουρδισμα η μεγαλωνε η κατεβαινε αναλογα οποτε εκει επρεπε να πειραξω τα ελατηρια μετα απο αρκετα βιδωματα και ξεβιδωματα το κουρδισμα ηρθε στα ισια τουκαι η γεφυρα εννοειται οτι ειναι παραλληλη ακομα.εαν εκανα καποιο λαθος στη διαδικασια διορθωστε με

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου