Προς το περιεχόμενο

πολυεφφέ με usb interface


jimaras4ever

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 39
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Άνοιξε ένα κενό project στο cubase, πρόσθεσε ένα mono audio track, και επέλεξε το input 2 στα inputs του καναλιού.

 

Το default input (1) είναι το xlr για το μικρόφωνο.

Η είσοδος της κιθάρας είναι το input 2.

 

Αν δεν βλέπεις input 2, πήγαινε devices - vst connections - inputs, πάτησε add bus - mono και στο device port δώσε το input 2 της κάρτας σου.

 

Μετά πήγαινε στο audio κανάλι σου και δώσε του το νέο mono input που έφτιαξες.

 

Για πες!

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό κάνω και εγώ και μετά πατάω το ηχειάκι για να μπορώ να ακούω την κιθάρα μου. Αλλά η έντασή της είναι παρα πολύ χαμηλή !!!

 

και στο full να βάλω την ένταση της πεταλιέρας και του channel στο cubase πάλι δεν ακούγεται τπτ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Καλησπέρα κι απο μενα.

Εχω την boss me 50. Ειναι αρκετά παλιά, δεν διαθέτει προσομοιώσεις ενισχυτών, οποτε πρεπει να παίξει είτε μπροστα απο ενισχυτή είτε στο loop για delay / chorus κλπ. Απο εκει και πέρα και η δικιά με εμπειρία απο το πολυεφφε αυτο δεν ειναι κ η καλύτερη για σύνδεση σε υπολογιστη. Σε ενισχυτή ειναι πολυ καλη. Σε σύνδεση με κάρτα σε pc ομως οχι.

 

Αυτα :)

 

σύμφωνα με το manual, υπάρχει προσομοίωση που λειτουργεί μόνο από την LINE/PHONES έξοδο...

τώρα το πόσο αποτελεσματική είναι για να μειώσει το "χάντικαπ" της μη χρήσης ενισχυτή, δεν μπορώ να το ξέρω....

 

αυτό που είναι σίγουρο (και επιμένω αν δεν έχει γίνει ήδη) είναι ότι αν δεν δοκιμαστεί σωστά ως επιλογή, το συμπέρασμα θα είναι "λειψό" και ενδεχομένως αποπροσανατολιστικό...

 


 

- When you use the LINE/PHONES jack, the built-in

guitar-amp simulator lets you enjoy impressive guitar

sound, even with headphones.

 

- Use a special cable (the optional PCS-31) to send output

from the LINE/PHONES jack to equipment such as a

mixer. Using an ordinary cable will cause only the left-

channel sound to be output.

 


δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα καλά αυτό που λές είναι να συνδέσω την πεταλιέρα με την κάρτα ήχου από την έξοδο των ακουστικών και όχι από το left channel που πάει σε ενισχυτή

 

Αν αυτό εννοείς τότε το έχω κάνει πάρα πολλές φορές  και η μόνη διαφορά είναι ότι έχει λίγο λιγότερα χιόνια αλλά και πάλι είναι πολλά . Στο θέμα τις έντασης δεν αλλάζει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα m-audio BX5a έχω νομίζω καλά είμαι

 

Αρχηγόπουλο!! Άρα δεν είναι από εκεί το θέμα .

:)

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

οπότε δεν μιλάμε απλά για μια x ποιότητα ήχου που μπορεί να σου κάνει ή όχι, αλλά για πρόβλημα λογικά σε hardware μια και τα αυτά που αναφέρεις δεν είναι "φυσιολογικά".... είτε στο ME-50 είτε στην κάρτα...

 

πρέπει δια της ατόπου να αποκλείεις περιπτώσεις μέχρι να καταλήξεις στην προβληματική συσκευή...

 

πχ η κιθάρα direct στην κάρτα δίνει σωστό σήμα?

το σήμα είναι προβληματικό και με ακουστικά πάνω στην κάρτα και σε direct monitor?

έχεις κάποιο DI να δοκιμάσεις και με την mic είσοδο?

αν έχεις ακουστικά σύνδεσε τα στο ME 50... το σήμα είναι ικανοποιητικό και χωρίς artifact?...

το καλώδιο είναι τεσταρισμένο ότι δουλεύει απροβλημάτιστα? κλπ...

 

το να μη σου κάνει ο ήχος το καταλαβαίνω αλλά τα "χιόνια, οι τόσο χαμηλές εντάσεις και λοιπά δεν εξηγούνται αν όλα είναι σωστά συνδεμένα και ρυθμισμένα σε συσκευές χωρίς πρόβλημα...

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σύμφωνα με το manual, υπάρχει προσομοίωση που λειτουργεί μόνο από την LINE/PHONES έξοδο...

τώρα το πόσο αποτελεσματική είναι για να μειώσει το "χάντικαπ" της μη χρήσης ενισχυτή, δεν μπορώ να το ξέρω....

 

αυτό που είναι σίγουρο (και επιμένω αν δεν έχει γίνει ήδη) είναι ότι αν δεν δοκιμαστεί σωστά ως επιλογή, το συμπέρασμα θα είναι "λειψό" και ενδεχομένως αποπροσανατολιστικό...

 


 

- When you use the LINE/PHONES jack, the built-in

guitar-amp simulator lets you enjoy impressive guitar

sound, even with headphones.

 

- Use a special cable (the optional PCS-31) to send output

from the LINE/PHONES jack to equipment such as a

mixer. Using an ordinary cable will cause only the left-

channel sound to be output.

 


 

Συμφωνώ απόλυτα κι εχεις δίκιο πως αν δεν γίνει σωστά η σύνδεση δεν μπορούμε να ξέρουμε. Προσωπικά το εχω δοκιμάσει αυτο που λέει το manual με τα ίδια αποτελέσματα. Τελευταία μάλιστα, εκανα το εξής. Συνέδεσα την me 50 στο joyo American sound κι απο κατευθείαν στα monitor (συμπτωματικά τα Maudio bx5). Το αποτέλεσμα ήταν ικανοποιητικό. Δοκίμασα επίσης να στείλω το σήμα κατευθείαν στην κάρτα αντί για τα monitors. Το αποτέλεσμα ήταν παρόμοιο.

 

Γενικοτερα ομως, η εμπειρία μου ειναι πως η κάρτα αυτη αποδίδει τα μέγιστα μπροστα απο ενισχυτή. Για παράδειγμα, επιλέγεις delay analog. Στον ενισχυτή ακουγεται καλα. Στην κάρτα ήχου / monitors ακούγονται περισσότερες επαναλήψεις. Αντίστοιχα, τα ods τζιτζικιζουν περισσότερο.

 

Μερικές φορές έπαιρνα την me 50, ενα sd 1 και το joyo στην πρόβα, όπου τα έστελνα στην κονσόλα και φυσικα μετα monitors. Το αποτέλεσμα ήταν μέτριο. Καμια σχέση με σύνδεση της μπροστα απο ενισχυτη δλδ.

 

Πλεον τη εχω στο fx loop για το delay και το κουρδιστηρι αποκλειστικά, αλλα ειναι θεμα χρόνου μεχρι να πάρω ενα delay (κι ενα κουρδιστηρι :) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βρήκα το πρόβλημα που υπήρχε και ήταν όπως πάντα χαζό αλλά αν δεν παιδευτείς και λίγο δεν γίνετε

 

Ενώ εγώ φούλαρα τις εντάσεις από το cubase και την πεταλιερα δεν ανέβαζα την ένταση της κάρτας ήχου. Τώρα στο cubase ακούγεται κανονικά αλλά την ένταση στην κάρτα ήχου την ανεβάζω στα 3/4 και ακούγεται απλά καλά αντί για δυνατά  είναι λογικό αυτό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε να βγάλεις εντελώς την πεταλιέρα και να συνδέσεις

κιθάρα -> κάρτα -> guitar rig

 

Εκεί δεν θα πρέπει να ακούς καθόλου χιόνια (αν βάλεις και ένα noise gate δεν θα πρέπει να ακούς ούτε hum) , βάλε τις εντάσεις λίγο πάνω από τη μέση στα πάντα και 3/4 στα monitors και προσπάθησε να φτιάξεις από εκεί κάτι που σου αρέσει, βήμα-βήμα.

Βήμα-βήμα = Πρώτα διαλέγεις ενισχυτή, φτιάχνεις τον ήχο, ΜΕΤΑ προσθέτεις πεταλάκια (ένα-ένα) και τροποποιείς τον ήχο σου κτλ

 

Νομίζω οτι έτσι θα έχεις πολύ καλύτερο αποτέλεσμα.

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου