Προς το περιεχόμενο

Σκεφτομαι να επενδυσω σε βινυλιο και ηχεία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι πήρες,  αν δεν γίνομαι αδιάκριτος;

 

Τίποτα ιδιαίτερο, ένα teac V600.

Το είχε ο κουνιάδος μου σε μιά αποθήκη και το απαλλοτρίωσα.

Βέβαια με το που πάτησα το play, σταμάτησε, καθώς και οι τρεις ιμάντες του είχαν γίνει αλοιφή.

Αλλά με 6 ευρώ πήρα καινούργιους και τώρα ακούω τις κασέτες μου που τις είχα αποσύρει μαζί με το ιστορικό AIWA AD1300. (το οποίο επίσης θέλει και ιμάντες αλλά και νέα rca εξόδου καθώς όλα εξαϋλώθηκαν - μόνο που αυτό είναι πολύ δύσκολο στην επέμβαση καθώς είναι μοντέλο 1974).

Πάντως είναι απίστευτο πόσο καλά μπορούν να ακουστούν κασέτες 40 χρόνων, αρκεί να είναι έστω καλής ποιότητας, πχ TDK....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 189
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

(το οποίο επίσης θέλει και ιμάντες αλλά και νέα rca εξόδου καθώς όλα εξαϋλώθηκαν - μόνο που αυτό είναι πολύ δύσκολο στην επέμβαση καθώς είναι μοντέλο 1974).

 

 

I will hook you up, αν θες μάστορα στείλε μήνυμα.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ. Αλλά ειναι απλως θεμα να πάρω σποφαση να χασω μια δυο μέρες και μετα να του βρω και χώρο στο τραπέζι

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eριξα αρκετη μελετη στο θεμα μετα απο ολα αυτα αν και ημουν παντα παιδι της ψηφιακης γεννιας

εδω ενα αρθρο στο wikipedia αρκετα κατατοπιστικο

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Comparison_of_analog_and_digital_recording

 

@Npap, η παρανοηση που επισημανες οτι υπαρχει σε καποιους περι digital samplin εγκειται σε αυτο?

 

A digital recording is produced by converting the physical properties of the original sound into a sequence of numbers, which can then be stored and read back for reproduction. Normally, the sound is converted into an electrical analog signal in the same way as for analog recording, and then the analog signal is digitized, or converted to a digital signal, through an analog-to-digital converter and then recorded onto a digital storage medium such as a compact disc or hard disk.

 

στο οτι δλδ καποιοι πιστευουν οτι αυτα τα sequences of numbers ειναι "φιλετακια" ηχου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

 

δεν την πολυκατάλαβα την ερώτηση μια και η παράθεση σου αναφέρεται απλά περιγραφικά στον "τρόπο"... γι αυτό για να μην δημιουργηθεί και εκ της απάντησης νέα παρανόηση, θα σου απαντήσω ποιο γενικά σε πρώτη φάση (κι αν δεν σε "καλύψω" αναδιατύπωσε την για να προσπαθήσω να γίνω πιο συγκεκριμένος)... :)

 

φίλτατε ποιμένα, το πρόβλημα και οι παρανοήσεις αρχίζουν (και δυστυχώς πολλές φορές και τελειώνουν) στο "ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ" (ειδικά όταν αυτού προηγείται το "θέλουν να") αντικαθιστώντας το "γνωρίζουν"...  ;)  8)

 

και ναι... το ρήμα "πιστεύω", κάποιες φορές είναι σημαντικός "μοχλός" και εν δυνάμει παράγοντας ευζωίας για τον καθένα μας... και όσο βρίσκεται στα όρια αυτής της ατομικής υποκειμενικότητας όλα καλά... αν όμως το αντικείμενο της πίστης χρησιμοποιηθεί απαίδευτα ως "θέσφατο" για επιβολή άποψης, ε ακόμα και στον ταπεινό audio μικρόκοσμό μας μπορεί να δημιουργήσει από απλές παρανοήσεις σε κουβεντούλες έως άτοπες επενδύσεις  πολλών χιλιάδων γιούρος (και στον κόσμο ειδικά του hi end έχω πάμπολλα παραδείγματα)... O0 ;D

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mου αρεσουν οι φιλοσοφικες επεκτασεις σου npap!  ;D

 

Για να το κανω πιο λιανα αυτο που παρεθεσα καταλαβα ουσιαστικα οτι στον ψηφιακο ηχο το σημα γινεται converted σε μια ακολουθα αριθμων, και φανταζομαι οτι σε αυτο το σημειο υπαρχει η παρανοηση καποιων,

στο οτι πιστευουν οτι αυτη η ακολουθια ειναι μικρα φιλετακια του αναλογικου σηματος που αναπαραγονται πολυ γρηγορα με τροπο που να μην ακουγονται τα ενδιαμεσα κενα αλλα στην πραγματικοτητα κουραζει -οπως ειπε καποιος πιο πανω για την αναλογια με τις λαμπες φθοριου η το staircase που παρουσιαζουν εσφαλμενα ως επιχειρημα.

 

Ενα ακομη πιο διαφωτιστικο αρθρο που βρηκα :

http://productionadvice.co.uk/no-stair-steps-in-digital-audio/

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

τώρα μάλιστα είσαι σαφής και ναι σωστά κατανόησες την παρανόηση (με μπέρδεψε το "φιλετάκια" στο αρχικό σου ερώτημα, καθότι συνήθως  ως κάτι "εκλεκτό", χρησιμοποιείται σε θεωρήσεις με τελικό θετικό πρόσημο)...

αυτό που μένει να αντιληφθούν και οι "σκεπτικιστές", είναι ότι απλά, το σήμα στην επαναφορά του σε αναλογική μορφή μετά το πέρασμα σε ψηφιακή κατάσταση, δεν χάνει την συνέχειά του, όπως εσφαλμένα (θέλουν να) πιστεύουν...  :D

 

και επαναλαμβάνω μια συχνή μου παραίνεση ως προτεραιότητα, όπως πολύ όμορφα εκφράζεται στο ενδιαφέρον άρθρο που παρέθεσες

 

"Lets stop worrying about the numbers and get back to work on the music"... ;) 8)

 

 

 

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τώρα μάλιστα είσαι σαφής και ναι σωστά κατανόησες την παρανόηση (με μπέρδεψε το "φιλετάκια" στο αρχικό σου ερώτημα, καθότι συνήθως  ως κάτι "εκλεκτό", χρησιμοποιείται σε θεωρήσεις με τελικό θετικό πρόσημο)...

αυτό που μένει να αντιληφθούν και οι "σκεπτικιστές", είναι ότι απλά, το σήμα στην επαναφορά του σε αναλογική μορφή μετά το πέρασμα σε ψηφιακή κατάσταση, δεν χάνει την συνέχειά του, όπως εσφαλμένα (θέλουν να) πιστεύουν...  :D

 

και επαναλαμβάνω μια συχνή μου παραίνεση ως προτεραιότητα, όπως πολύ όμορφα εκφράζεται στο ενδιαφέρον άρθρο που παρέθεσες

 

"Lets stop worrying about the numbers and get back to work on the music"... ;) 8)

 

Για φιλετακια...μοσχου σε παραπεμπω εδω

http://www.gourmed.gr/syntages/filetakia-moshoy-me-mayrodafni

 

αν θες και καμια καλη ακρη για καλο κρεας ο Βοσκος είναι ο άνθρωπος σου! O0

 

Το the topic, ειναι παντως αξιοθαυμαστο πως ακομα και για καποιους πχ σαν κ εμενα μου μεγαλωσα με το ψηφιακο μεσο υπηρχε παντοτε αυτη η κρυφη ενοχη οτι δεν εχουμε εκτιμησει το αναλογικο. Επειδη τα δικα μου αυτια δεν τα πολυεμπιστευομαι, παντα ελεγα οντως κατι θα ισχυει. Οταν ακουσα για πρωτη φορα βινυλιο η αληθεια ειναι οτι δεν καταλαβα καποια διαφορα αν και οντας live ακροατης παρα loner, δλδ πιο πολυ μουσικη ακουω σε μαγαζια, συναυλιες, παρτι κλπ παρα σπιτι, θεωρησα οτι ισως δεν θα μου "χρειαζοταν" αυτη η διαφορα εμενα.

 

Και πριν κατι μηνες λοιπον πηγα σε καποιο χωρο που διδασκεται ηχοληψια και μουσικη τεχνολογια-θα τα αναφερω ολα αοριστα και γενικα γιατι δεν υπαρχει λογος να εκθεσω κανεναν- και ο chief του συγκεκριμενους τμηματος αναμεσα στα διαφορα που ειπωθηκαν ειπε οτι το βινυλιο ειναι ο μονος ηχος που μπορει πραγματικα να ακουσει ο ανθρωπος. Και πραγματικα ο συγκεκριμενος ηταν νεος το τονιζω και στις δικες μου- περιορισμενες αλλα για ερασιτεχνη σε ενα ικανοποιητικο βαθμο γνωσεις-μου ειχε φανει εμπειρος επαγγελματιας και γνωστης. Ε και λεω αφου το λεει κ αυτος θα ξερει.

 

Μεχρι που ετυχε να διαβασω αυτο το θεμα και τις απαντησεις σας και να κανω αυτη την ελαχιστη περαιτερω ερευνα που απαιτουνταν τελικα για να δω τι παρανοησεις υπαρχουν ακομα και στον δικο σας χωρο των επαγγελματιων, κατι που αναφερει και αυτος ο κυριος στο παρακατω βιντεο για διαφορους συναδελφους του που ειχαν παρανοησει πολλα περι λειτουργιας του ψηφιακου σηματος

 

 

Anyway, νομιζω κατατοπιστικα οσο πιο πληρως γινεται προς την αληθη κατευθυνση, ευχαριστω για τις πληροφοριες και τα ερεθισματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγώ επιμένω.

Το να ψάχνεις ποιο είναι "καλλίτερο" (digital/ analog) -ΓΕΝΙΚΑ ΜΙΛΑΩ - όχι για όσους εδώ επιχειρηματολόγησαν υπέρ του ενός ή του άλλου- είναι απλά χάσιμο χρόνου.

 

Είναι διαφορετικά; Είναι.

Έχεις τη δυνατότητα να τα απολαύσεις και τα δύο;

Αν ναι, κάντο.

 

Για εμένα, όπως ειπώθηκε πριν, είναι σαν να έχεις τη δυνατότητα να οδηγείς ένα vintage αυτοκίνητο και ένα σύγχρονο.

 

Και τα δύο , έχουν τις χαρές τους (και την ώρα τους).

 

Υ.Γ.

 

Και φωτογραφικές μηχανές χρησιμοποιώ και αναλογικές και ψηφιακές.

Γιατί όχι.

 

 

"Lets stop worrying about the numbers and get back to work on the music"... ;) 8)

 

+1000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μένα ισχύει το "μην πετάξεις τίποτα"

Ιδίως αν έζησες μαζί του.

Εχω να φανταστείτε και 3 φορητά ραδιόφωνα που ό,τι και να γίνει κάτι θα ακούσω και μ αυτά. (δε λέω για tuner).

Εχω φορητό εγγραφέα tascam που γράφει παππάδες, και καθυστερώ επί μήνες να φέρω στο χώρο μου ένα Revox B77 που με απειλεί ένας φίλος "έλα να το πάρεις θα το πετάξω", γιατί δεν ξέρω που να το στήσω....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου