Προς το περιεχόμενο

Σε τι μέτρο γράφετε συνήθως;;


menelaos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψιλοκουφή ερώτηση, αλλά τι μέτρο σας βγαίνει πιο αυθόρμητα όταν γράφετε μουσική;

 

Ποστάρετε κι εδώ την απάντησή σας, για να μπορούμε να κοροϊδεύουμε ο ένας τον άλλον :P Εγώ ας πούμε συνήθως γράφω σε 3/4, οπότε μπορείτε να με λέτε γέρο και φλώρο :lol: :lol: :oops:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ή 4/4 ή 5/4...μου βγαίνει...κατά περίεργο τρόπο...βασικά άλλη 'πατέντα' που μ' αρέσει είναι σ' ένα riff-ακι που ακολουθει το μοτίβο 3 επαναλήψεις και την 4η κάτι διαφορετικό (συνήθως πέρασμα ή αλλαγή) να είναι στις 3 επαναλήψεις 4/4 και την τέταρτη να γίνετε 5/4...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψιλοκουφή ερώτηση' date=' αλλά τι μέτρο σας βγαίνει πιο αυθόρμητα όταν γράφετε μουσική;

 

Ποστάρετε κι εδώ την απάντησή σας, για να μπορούμε να κοροϊδεύουμε ο ένας τον άλλον :P Εγώ ας πούμε συνήθως γράφω σε 3/4, οπότε μπορείτε να με λέτε γέρο και φλώρο :lol: :lol: :oops:[/quote']

 

 

 

......χε χε.....γεροφλώρε γίναμε δύο....χε χε

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικώς η μουσική είναι τετραμερής, με την εξής έννοια

Ένα κομμάτι που είναι γραμμένο σε ¾ ή σε ο,τι άλλο μέτρο να είναι, αν προσέξετε συνήθως κάθε φράση του ολοκληρώνεται σε 4 ή 8 μέτρα.

Παράδειγμα στο πιο γνωστό ελληνικό βαλς, ¶στα τα μαλλάκια σου, πάρτε την πρώτη φράση: «άστα τα μαλλάκια σου ανακατεμένα» αν την τραγουδήσετε και τη μετρήσετε σωστά θα δείτε ότι αποτελείται από 8 μέτρα ¾ το καθένα.

 

 

Για να δείτε ποιος είναι ο γεροφλώρος...

:lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικώς η μουσική είναι τετραμερής' date=' με την εξής έννοια

Ένα κομμάτι που είναι γραμμένο σε ¾ ή σε ο,τι άλλο μέτρο να είναι, αν προσέξετε συνήθως κάθε φράση του ολοκληρώνεται σε 4 ή 8 μέτρα.

Παράδειγμα στο πιο γνωστό ελληνικό βαλς, ¶στα τα μαλλάκια σου, πάρτε την πρώτη φράση: «άστα τα μαλλάκια σου ανακατεμένα» αν την τραγουδήσετε και τη μετρήσετε σωστά θα δείτε ότι αποτελείται από 8 μέτρα ¾ το καθένα.

 

 

Για να δείτε ποιος είναι ο γεροφλώρος...

:lol:[/quote']

 

..ούχ...άμα πώ τι σκέφτομαι όποτε ακούω το παραπάνω τραγούδι,ο yameth θα μου χώσει ....τετραπλό zline.... :? :? :? :? :? :?

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου