Προς το περιεχόμενο

Midi files help!


loucas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους!

Εχω ενα ψηφιακο πιανο το οποιο μεσω usb μπορω να περνω οτι ηχογραφω μεσα στην μνημη του οργανου

Το θεμα ειναι οτι υποστηριζει midi files και οχι αμεσα wav,mp3 μεαποτελεσμα οταν ακουω στον υπολογιστη αυτο που εγραψα π.χ πιανο ακουγεται ως vibraphone  η κατι σαν τσεμπαλο .

Υπαρχει τροπος να ακουσω οτι εγραψα ακριβως οπως τοακουω οταν το αναπαραγω μεσα στο πιανο?Προφανως μετατροπη των midi files?

Ευχαριστω φιλοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σε ολους!

Εχω ενα ψηφιακο πιανο το οποιο μεσω usb μπορω να περνω οτι ηχογραφω μεσα στην μνημη του οργανου

Το θεμα ειναι οτι υποστηριζει midi files και οχι αμεσα wav,mp3 μεαποτελεσμα οταν ακουω στον υπολογιστη αυτο που εγραψα π.χ πιανο ακουγεται ως vibraphone  η κατι σαν τσεμπαλο .

Υπαρχει τροπος να ακουσω οτι εγραψα ακριβως οπως τοακουω οταν το αναπαραγω μεσα στο πιανο?Προφανως μετατροπη των midi files?

Ευχαριστω φιλοι.

 

Όπως το κατάλαβα, με ποιό πρόγραμμα κάνεις αναπαραγωγή του midi file στον υπολογιστή?

Mε κάποιον player?

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΦΙλε Cos με τον windows media player ας πουμε .

 

Λουκά μου, νομίζω θα βοηθήσει να πεις το μοντέλο του ψηφιακού πιάνου, για να δούμε το midi file σε τι format του βγάζει, αν βγάζει σε General Midi , γενικά τι επιλογές έχει για το θέμα του export του midi file

 

Τώρα το media player των windows που όπως θυμάμαι χρησιμοποιεί το software midi synth που υπάρχει στα windows εκτός και αν έχεις κάποια άλλη κάρτα ήχου και πρεπει να τα πείς αυτά, δηλαδή τι λειτουργικό έχεις, αν η κάρτα είναι onboard ή χρησιμοποιείς μια εξωτερική οπότε τα windows χρησιμοποιούν αυτή ως midi device κλπ.

 

Δώσε αυτές τις πληροφορίες για να δουμε τι export κανει αυτό που παίζεις και σε ποιο programm change message και απο ποιό midi κανάλι κλπ. και θα δούμε.

 

Παντως μην περιμένεις γενικά να ακούσεις ποιότητα πιάνου σουπερ, το soft midi synth έχει πιο ας το πούμε ψεύτικους ήχους.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λουκά μου,  η "προεπιλεγμένη συσκευή ήχου αναπαραγωγής midi" των windows, είναι η Microsoft GS Wavetable SW Synth (και ακούγεται κάπως έτσι όπως το περιέγραψες).

 

Αν θέλεις να ακούσεις το midi αρχείο σου με ήχο της επιλογής σου, πρέπει να το τρέξεις (ανοίξεις) μέσα από κάποιο vst-vsti (με ήχο πιάνου στην συγκεκριμένη περίπτωση).

 

Ή μέσα από ένα DAW, να ανοίξεις ένα midi κανάλι, να του δώσεις ένα vsti πιάνου, και να βάλεις το midi αρχείο σου μέσα.

 

Έχεις κάτι τέτοιο?

 

EDIT: Με πρόλαβε ο cos_dr που τα λέει και καλύτερα. :D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοι μου φιλοι , το μοντελο πιανου ειναι το physis h2 της viscount .ευχαριστω πολυ για την βοηθεια εως τφρα καθως μπαινω στο νοημα λιγο λιγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοι μου φιλοι , το μοντελο πιανου ειναι το physis h2 της viscount .ευχαριστω πολυ για την βοηθεια εως τφρα καθως μπαινω στο νοημα λιγο λιγο.

 

Aυτό έχεις ? Πολύ ωραίο. Το έχω δοκιμάσει, ωραία η ξύλινη υφή των πλήκτρων, τα βρήκα λίγο ελαφριά μόνο, θα τα ήθελα πιο βαριά. Εσένα πως σου φαίνεται. Σε ικανοποιεί. Απο ήχους και ευαισθησία και απόδοση είναι πολύ καλό, πολύ μου άρεσε.

 

Στο θέμα μας τώρα. Λογικά θα ακούς πιάνο.

Είδα στο manual οτί δεν έχει ιδιαίτερες ρυθμισεις,το midi αρχείο που βγάζεις είναι GM πρωτόκολλο οπότε θα βγάζει sound message για πιάνο.

 

Τώρα για να το ακούσεις καλύτερα το συγκεκριμένο αρχείομάλλον θα χρειαστείς την βοήθεια ενός καλού vst μεσω απο κάποιο daw.

 

Η να γράψεις μέσω της καρτας ήχου σου σε ενα free προγραμμα όπως το audacity το ιδιο το όργανο που έχει εξαιρετικό ήχο συνδέοντας τις εξόδους του στην κάρτα ήχου σου και....... χρησιμοποιώντας το audacity για την διαδικασία για να μην ξοδεύεσαι.

 

Υπάρχουν και άλλες λύσεις με free players και soundfonts και άλλα που μπορεί να σου προτείνει και κάποιος άλλος φίλος, αλλά μάλλον θα σε μπερδέψουν αμα δεν είσαι και εξοικειωμένος.

 

Περίμενε και καμια άλλη άποψη αλλά εγω αυτό θα σου πρότεινα να κάνεις, όπως το περιέγραψα πιο πάνω.

 

Τώρα το midi που σου δινει θα ήταν π.χ. χρήσιμο για να το επεξεργαστείς μέσω κάποιου editor, ή να χρησιμοποιηθεί σε ένα επαγγελματικό daw, μπλα μπλα.........νυστάζω, παω για ύπνο λολ

 

Αυτά από εμένα,

 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cos σε ευχαριστω θερμα για το χρονο σου.Μπηκα στο νοημα  για το τι θα κανω.

Τωρα για το physis : Οντως το κλαβιε πολυ μαλακο σχετικα με τα λεφτα του αλλα καταλαβα οτι βαζοντας και organ sounds στους ηχους του μαλλον ψιλοσωστα εκαναν να εχεις ενα overaĺ κλαβιε.Θα μπορουσε να ηταν  καλυτερο .Κατα τα αλλα το οργανο ειναι μια αλλη κατηγορια σε σχεση με οτι  κυκλοφορει.Ειδικα τα rhodéa,wurlitzer αλλα και καποια απο τα  πιανα με ουρα ειναι φανταστικα ,και το λεω εχοντας αλλαξει αρκετα rhodes κια ακομα εχω το wurlitzer.

Αυτα .

Ευχαριστω και παλι για τον χρονο σου καθως και τον φιλο fusion.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Παιδιά μου,

 

Καλοί μου φίλοι.

 

Η καρδιά μου γεμίζει με φως όταν βλέπω τόση αγάπη σε ένα θρεντ (ειδικά για πληκτράδες)!  ;D ;D

 

Τώρα στα σοβαρά, καταρχήν μπράβο και στους 3 σας (σοβαρά το λέω). Λουκά, έχε υπόψη σου ότι το Midi αρχειο ΔΕΝ έχει ήχους πάνω του, από τη φύση του. Είναι ΟΛΑ τα στοιχεία του τι έπαιξες (pedal, velocity, pitch, CC11, CC1, CC7 (volume), κλπ), αλλά ΟΧΙ το τι όργανα το παίζει.

 

Αυτό σημαίνει ότι μπορείς, εσύ, να πάρεις το ίδιο midi αρχείο και να το βάλεις να το παίξει μία φυσαρμόνικα (!!!). Μάπα θα ακουστεί αλλά γίνεται!

 

Κάποια vst όργανα έχουν ενεργοποιημένα διάφορα controllers (CC) ενώ άλλα όχι. Οπότε, πχ, τα πιάνα έχουν το CC64 (sustain pedal), ενώ τα έγχορδα, οχι...

 

Απο 'κει και πέρα, εσύ, μέσω του Η/Υ σου, θα εισάγεις το Midi αρχείο σου και μέσω ενός VST οργάνου, θα το ακούσεις. Για να το κάνεις αυτό μπορεί να χρειαστείς κάποιο daw, αλλά όχι απαραιτήτως.

 

Για παράδειγμα, γκούγκλαρε το pianoteq και κατέβασε το demo. Εκεί μπορείς να βάλεις midi αρχεία και να κάνεις playback. Φυσικά υπάρχουν και άλλες λύσεις, αλλά αυτό για μία πρώτη προσπάθεια, ίσως, να σε βοηθήσει.

 

Δες, επίσης, τα άρθρα, όπου (αρκετά παλαιότερα ομολογώ) είχα γράψει ένα άρθρο για τα VST όργανα. Έχει ακόμη πληροφορίες που είναι χρήσιμές, πιστεύω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητε φιλε Νικολα με βαζεις στον πειρασμο να εκφρασω και εγω τον θαυμασμο μου και την εκτιμηση μου και για τους τρεις σας που ασχοληθηκατε καθοτι σας ακουω  σε διαφορες προσωπικες ωραιες δουλειες σας αλλα και στα post που κανετε

Βασικα το λαθος μου ειναιι οτι πιστευα  οτι παιζω και βγαζω mp3 αμεσως με το οργανο.

Δεν πειραζει .Θα μου ειναι πιο απλο να γραψω στο hard disk recorder που εχω κια να κοψω cd κατοπιν νομιζω.

Ευχαριστω και παλι φιλοι μου.

Keep on playing !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου