Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση κάρτας VGA για video


Yannis Methenitis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Εχω ένα desktop pc με motherboard ASUS P5QL SE και Intel Q8400 2.66Ghz επεξεργαστή, 4Gb RAM που τρέχει Win 10 32bit.

 

Οταν το έστησα δεν με απασχολούσαν τα γραφικά και τώρα θέλω να αναβαθμίσω την κάρτα VGA ATI RAdeon HD 2400 PRO 256mb σε κάτι που θα δουλεύει πιο άνετα video editing, για επίπεδο project studio. Η υποδοχή είναι PCIe x16.

 

Αν αγόραζα μια οποιαδήποτε σημερινή κάρτα πχ GeForce GT 710 1GB (PCI Express 2.0 x16) ή Sapphire VGA R5 230 2GB PCI Express 3.0 x16, θα ήταν συμβατή απο πλευράς συνδεσιμότητας αλλά και τεχνολογίας;

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα pci express δεν θα έχεις θέμα γιατί είναι backwards compatible. Θα έχανες λίγο ταχύτητα αλλά αμελητέα η διαφορά.

 

οταν εννοείς project studio τι ακριβώς εννοείς? Τι αναλύσεις video?

 

Γενικά αυτές οι κάρτες που προτείνες θεωρώ ότι  δεν είναι αρκετές για video editing.

 

Πόσα θες να δώσεις max?

Εγω θα πήγαινα τουλάχιστον σε μια 750 Ti 2gb αλλά αυτή κοστίζει γύρω στα 120-150 euros.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ένα desktop pc με motherboard ASUS P5QL SE και Intel Q8400 2.66Ghz επεξεργαστή, 4Gb RAM που τρέχει Win 10 32bit.

 

Οταν το έστησα δεν με απασχολούσαν τα γραφικά και τώρα θέλω να αναβαθμίσω την κάρτα VGA ATI RAdeon HD 2400 PRO 256mb σε κάτι που θα δουλεύει πιο άνετα video editing, για επίπεδο project studio. Η υποδοχή είναι PCIe x16.

 

Αν αγόραζα μια οποιαδήποτε σημερινή κάρτα πχ GeForce GT 710 1GB (PCI Express 2.0 x16) ή Sapphire VGA R5 230 2GB PCI Express 3.0 x16, θα ήταν συμβατή απο πλευράς συνδεσιμότητας αλλά και τεχνολογίας;

 

 

Mια πρόχειρη απάντηση,

 

Ξεκινάω από το πρόγραμμα που χρησιμοποιείς, η επιλογή σου θα πρέπει να είναι συμφωνες με τα requirements του κυρίως τα recommended ανάλογα με την έκδοσή του.

 

Αν πείς το πρόγραμμα και την έκδοση θα είναι πιό σίγουρο να απαντηθεί το αν αυτές οι κάρτες κάνουν.

 

Τώρα για χρήση πολλών effects, transitions κλπ ταυτόχρονα, αν θέλεις να δουλεύεις με preview υψηλής ανάλυσης, preview που να προβάλλεται σε άλλη οθόνη, επεξεργασία βιντεο υψηλής ανάλυσης και αντιστοιχο rendering, format ................. θέλω να πώ οτι η επάρκεια της μνήμης του συστήματός σου αλλά και της video ram εξαρτάται και απο αύτα οπότε μια περιγραφή αυτών όσων αφορά το πως δουλεύεις ή το πως θέλεις να δουλέψεις θα καθορίσει αν κάνουν αυτές οι κάρτες που προτείνεις.

 

Ολα εξαρτώνται απο τέτοια πράγματα.

 

Στο συστημα σου μπορούν να μπούν αυτές οι κάρτες, αμα αναφέρεις και τα υπόλοιπα προσωπικά μπορώ να κανω προταση όπως και το πόσα διατίθεσαι να ξοδέψεις. :-)

 

Σε συνέχεια των λεγομένων του συμπολεμιστή Gommer που έγραψε πριν προλάβω να πατήσω κλικ στο δικο μου ποστ :-)

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

1. Χαίρομαι για το backwards compatible του PCIe! :)

 

2. Εχω την εντύπωση πως επειδή η τωρινή μου κάρτα είναι 9 ετών υλοποίηση, οποιαδήποτε σημερινή θα την ξεπεράσει κατα πολύ στις επιδόσεις. Συνήθως για λόγους θορύβου απέφευγα VGA με ανεμιστήρες. Γι αυτό βρίσκομαι και στις χαμηλές κατηγορίες τιμών απο τη μια αλλά ένεκα και της *&^$ κρίσης κυρίως. Οπότε γύρω στο πενηντάρικο καλά είναι. Παιχνίδια δεν παίζω στο PC.

 

3. Το πρόγραμμα video που χρησιμοποιώ είναι το Movavi Video Editor και απαιτεί

NVIDIA® GeForce™ series 8 or higher, Intel® HD Graphics 2000 or higher, AMD Radeon™ R600 or higher graphics card with up-to-date drivers

 

Read more: https://www.movavi.com/videoeditor/?asrc=ve_start&app=videoeditor&app_ver=10-3-0&lang=en_us&isTrial=0&partner=&huid=6d0444a17c7a8045564dac9366e70df44629b231&utm_nooverride=1 © Movavi.com

.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιαδήποτε κάρτα γραφικών πάνω απο αυτές της σειράς 8 που είναι παλιά θα κάνει τη δουλειά, απο ότι βλέπω το προγραμμα αυτό δεν χρησιμοποιεί τεχνολογίες τυπου CUDA που αναλαμβανει δηλαδη η VGA το rendering σε διάφορα στάδια, οπότε οπωσδήποτε να διαλέξεις μιά υλοποίηση σε 2Gb vram και άνω και απο εκεί και πέρα για γρηγορότερο rendering και περισσότερη άνεση στην ταυτόχρονη επεξεργασία αρχείων και preview θα προσανατολιστείς σε γρηγορότερο επεξεργαστή και παραπάνω system ram, πάντα για το εν λόγω πρόγραμμα.

 

Καλύτερα πάρε αυτή που σου προτείνει ο Gommer που είναι αξιοπρεπέστατη και για την πιθανή μετάβασή σου σε πιο "σοβαρό" πρόγραμμα.

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

πάντως για την αναλογία, η γυναίκα μου δουλεύει στον παλιό μου διπύρηνο 8400 (30% χειρότερο σε επιδόσεις από τον δικό σου) και με μόλις με 2gb ram και όταν κάηκε πρόσφατα της άλλαξα την παλιά της ATI με μια GeForce GT 710 1GB (την φθηνότερη που βρήκα με παθητική ψύξη)...

 

δουλεύει άνετα multitasking σε 2 monitor, από graphics photoshop, indesign κλπ, διάφορα φλασοειδή Swish max, Flip PDF Professional κλπ και από video ANETOTATA Pinnacle Studio,  Power Director, Camtasia Studio, κάποια της avs για conversion και ProShow Producer ... α και παίζει μετά μανίας ότι casual time management παιχνιδάκι 2d και 3d κυκλοφορεί... βέβαια δεν μιλάμε για σύγχρονα βαριά 3d αλλά δεν την ενδιαφέρουν έτσι κι αλλιώς...

 

μην τα πολυλογώ όταν την ρώτησα αν θέλει να "αποσύρουμε" το σύστημα της μου το ξέκοψε ως περιττό έξοδο με μόνη ένσταση την αύξηση της ram που όντως υπήρξαν αρκετές φορές σε πιο απαιτητικά project που την κρέμασαν (λογικά) τα 2gb που όμως είναι οριακά ήδη για τα win 7 πόσο μάλλον και για περαιτέρω...

 

ορθώς οι φίλοι μας παραπάνω σε καθοδηγούν συνγέροντα, εγώ απλά σου δίνω ένα ρεαλιστικό μέτρο σύγκρισης...  :)

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ,

Θα γίνεται συστηματικά χρήση του υπολογιστή για video editing ;

Θα χρησιμοποιείς 4k αρχεία; (σήμερα ακόμα και τα κινητά τραβάνε 4k).

Εάν η απάντηση σε ένα από τα παραπάνω είναι ναι ,θα χρειαστεί να προσθέσεις οπωσδήποτε μνήμη στον υπολογιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ευχαριστώ για τα τιπς παίδες.

 

Οπως είπα παραπάνω:

 

α)Εχω Win 10 32bit, 4 GB RAM, αρα δεν τίθεται θέμα αύξησης μνήμης.

β) Μιλάμε για project video. Κατα περίπτωση δηλαδή και όχι συστηματική χρήση. Οπότε μπορούμε να περιμένουμε και λίγο το render αμα λάχει.  ;)

 

Το θεμα που θελει διευκρίνιση είναι σε ότι αφορά την καρτα είναι:

 

Τι εξυπηρετεί το video: η onboard VRAM ή η ταχύτητα της καρτας;

...ή απλά μη δίνετε σημασία καθώς είναι υπεραπλούστευση και φυσικά όπως είπατε και παραπάνω είναι συνδυασμός ακόμα και του τρόπου λειτουργίας του λογισμικού.

 

 

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Τι εξυπηρετεί το video: η onboard VRAM ή η ταχύτητα της καρτας;

...ή απλά μη δίνετε σημασία καθώς είναι υπεραπλούστευση και φυσικά όπως είπατε και παραπάνω είναι συνδυασμός ακόμα και του τρόπου λειτουργίας του λογισμικού.

 

 

 

Στη δική σου περίπτωση και με αυτή που έχεις τώρα θα δουλέψεις, και με μια 710 ή 230 που πρότεινες.

δεν παίζει ρολο στο συγκεκριμένο πρόγραμμα.

Το λούκι το τρώει ο επεξεργαστής και η ram και αφού μπορείς να περιμένεις το rendering , μιά χαρά είσαι. Mην αλλάξεις τίποτα.

 

Δεν το βρίσκω υπεραπλούστευση, αλλά δεν δίνω και σημασία, νομίζεις οτι με νοιάζει και πολύ όταν έχω i7 4700k, 16giga ram και καρτα γραφικών με 4gb ram GTX 770? Καμία σημασία. Δεν νιώθω. χαχαχαχαχαχαχ

 

 

 

 

 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου