Προς το περιεχόμενο

Love themes (για πιάνο)


Nikolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Χωρισμένος πλέον, με έχει πιάσει μία διάθεση για dating (Αγγλία γαρ) και με αυτό, μου ήρθαν και πολύ ρομαντικές σκέψεις...

 

Έτσι, χωρίς να το πολυκαταλάβω άρχισα κάθε μέρα να γράφω από 1-2 μουσικά θέματα για πιάνο. Ρομαντικότατα, όμορφα παιγμένα (θα έλεγα). Ολίγον πρωτόλεια, αλλά αυτή είναι, σχεδόν, η τελική τους μορφή.

 

Πρόκειται να τα εκδόσω, φυσικά, αφού όλα τα κοριτσάκια μαθήτριές μου έχουν ξετρελαθέι, αλλά ομολογώ ότι μου αρέσουν πολύ. (το Νο. 7 δε μου αρέσει και δε το βάζω μέσα, και το Νο. 9 είναι σε βίντεο και δε μπορώ να το ποστάρω).

 

Περιμένω σχόλιά σας, για κάτι λίγο διαφορετικό από τα συνηθησμένα μου.

 

EDIT: Θα βάλω λινκ. Δε παλεύεται με τόσα αρχεία. Σορρυ.

 

[cloudset]https://soundcloud.com/editions-musica-ferrum/sets/love-themes-for-solo-piano[/cloudset]

 

Νικόλας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Μπράβο ρε Νικόλα. Πολύ όμορφα τα κομμάτια.

Κι ας μην είμαι έφηβη μαθήτρια σου.

 

Μην τα κατατάσεις έτσι. Τα αδικείς.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

πολύ όμορφα όλα και αρκούντως ατμοσφαιρικά δια πάσαν χρήσιν...

μπράβο συνονόματε...

 

ΥΓ. και το 7 μια χαρά είναι μελωδικά, απλά παραμορφώνει στα μέρη με high sensitivity...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Thanks παιδιά! ^_^

 

Γιάννη, δίκιο έχεις, αλλά προσπαθώ να κρατάω πάντα μικρό καλάθι, τουλάχιστον όσον αφορά τα δικά μου έργα... Άσε που νιώθω λίγο παράξενα, καθώς μου ακούγονται αρκετά "κλισέ".

 

Βοσκέ: Το "Αγγλικά" δεν το καταλαβαίνω. Τα υπόλοιπα μια χαρα. Προσωπικό αγαπημένο το 6ο και το 8ο...

 

Νίκο: Απλά το Νο. 7 μου φαίνεται πολύ "χαρούμενο" κάπως. Και είναι λίγο παράξενο το πως παραμορφώνει τόσο, αφού όλα τα δουλεύω στο ίδιο Cubase project και δεν αλλάζω τίποτα στον ήχο. Κάτι θα έκανα προφανώς και δεν το πήρα είδηση...

 

Ευχαριστώ παιδιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν.

 

Έτυχε να κινούμαι πεζός σήμερα στο κέντρο της Αθήνας και τα έβαλα να τα ακούσω, ήταν μια καλή ευκαιρία για να περάσει και ευχάριστα η ώρα. Έχω και καλές ψείρες ακουστικά που αποδίδουν ωραία.

 

Έτσι λοιπόν  περπατώντας στην μουνταμάρα απο τη συνεφιά, στο αισθητό το κρύο, σε ένα κέντρο γεμάτο αστυνομικούς, φανερούς, μυστικούς, snipers στις ταράτσες να εξασκούν την ετοιμότητά τους περνώντας τους  ύποπτους μέχρι αποδείξεως του εναντίου περαστικούς από το bullseye της διόπτρας, "κτήνη", καμουφλαρισμένους σε ζητιάνους, λαχειοπώλες,. οδοκαθαριστές πράκτορες κλπ. κλπ. άρχισα να ακούω τα κομμάτια.

 

Όλα ανεξαιρέτως μου άρεσαν από όλες τις απόψεις

Ξεχωρίζω κάποια προσωπικά.

Το τρία πολύ δυνατό, πολύ συναισθηματικό. Το ακουσα 3-4 φορές (θα σε χρεώσω τα mb χαχαχαχαχαχα)

Το πέντε με "εφτιαξέ"

Το 7 μου χρειαζόταν γιατί αρχισε να με παίρνει από κάτω, επειδή είμαι και πιεσμένος τον τελευταίο καιρό, βλέπω πολλά ασχημα πράγματα στη δουλειά που με επηρεάζουν, εχω και ανθρωπο μου στο νοσοκομείο, είμαι λίγο σκατά αυτές τις μέρες οπότε μου έκανε καλό και καλώς που τα άκουσα έτσι γιατί ξέφυγα λίγο. Πολλές φορές κοντοστάθηκα και σκεφτόμουν, πέρναγαν εικόνες διάφορες, με φόρτισαν με θετικά, νοσταλγικά, ερωτικά συναισθήματα  και με αποφόρτισαν όπως φαίνεται απο άσχημα γιατι όταν τελείωσα την ακρόαση ένιωθα πολύ καλυτερα και δεν θέλω να πιάσω έναν που θα με ενοχλήσει και θα ξεσπάσω πάνω του όλη μου την πίεση χτυπώντας τον αλύπητα. χαχααχα πλάκα κάνω αλλά περνάνε τετοιες σκέψεις, μην νομίζεις, δεν θέλει και πολύ ο άνθρωπος για να του στρίψει. Φημίζομαι για την υπομονή μου και την διπλωματία μου, αλλά δεν παύω να είμαι και άνθρωπος. Ανθρωπός

 

Είναι απλά ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ, τα έχεις παράλληλα αποδώσει πάαααρα πολύ καλά.

 

Σαν φίλος του πιάνου και με όση ενασχόληση είχα στο παρελθόν μπορώ να πω με ειλικρίνεια πως είναι ότι καλύτερο έχω ακούσει τελευταία από σύγχρονο συνθέτη, είσαι πολύ ταλαντούχος και εύχομαι πάντα ότι καλύτερο και κάθε δυνατή αναγνώριση των δουλειών του.

 

Ναι, το ένα πικάρει στην ένταση. Θέλει ρυθμιση.

 

Τα θέματά είναι πάρα πολύ καλά σε όλα. 

ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ΔΟΥΛΕΙΑ.

 

Μου βγήκε η επιθυμία να σκαλίσω το πιάνο μου μετά από αυτό, έτσι να ξεμουδιάσω λιγάκι με κάναν αυτοσχεδιασμό.

Πολύ μου άρεσε η φάση.

Ευχαριστώ Νικόλα!!!

 

 

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Κώστα,

 

Είναι από τις λίγες φορές που διάβασα το σεντόνι σου με προσοχή και μου άρεσε! ;D

 

Εγώ θα επιμείνω ότι το 7 είναι λίγο "εκτός κλίματός", αλλά αριθμητικά υπάρχει. Αν τώρα, τελικά το συμπεριλάβω στη συλλογή (με τις παρτιτούρες) δεν είμαι σίγουρος. Αλλά το σκέφτομαι.

 

Πάντως δε νομίζω ότι είναι "αρνητικά". Απλά έχουν έναν πολύ έντονο ρομαντικό χαρακτήρα και δε μπορεί κανείς να τα πει και χαρούμενα, ή "πηδηχτά" τέλος πάντων.

 

Και για να σε βοηθήσω θα ανεβάσω το Νο. 9 (με ΠΡΟΧΕΙΡΗ ηχογράφηση, αφού έχει πολλά λάθη και δεν είχα δουλέψει το γρήγορο μέρος, οπότε...) εδώ στο νοιζ (αφού είναι και 1 και μπορώ να το κάνω) και αν θες, στείλε μου το email σου να σου τα στείλω ως mp3.

 

Τέλος θα σημειώσω ότι δεν είσαι ο πρώτος που σχολιάζει το παίξιμό μου. Αρκετοί μου είπαν ότι το παίξιμό μου έχει αλλάξει, έχει γινει πιο ρομαντικό... πιο ευαίσθητο τέλος πάντων, άρα spot on είσαι κι εδώ!

 

Θενξ!

 

love_9_trial.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπραβο Νικολα και παλι.

Ποιοτικα ολα οπως παντα,σε μια μουσικη που τεινουν γενικα να  την εξαφανισουν οι "ειδημονες".

Τι πιανο χρησιμοποιεις?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Καλημέρα Λουκά,

 

Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!

 

Χρησιμοποιώ το Pianoteq 5.7.1 στο default πιάνο του. Τίποτε άλλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου