Προς το περιεχόμενο

Θέλω λάμπα, θέλω βινύλιο!


Abraxas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κατά τα άλλα' date=' για μένα όσοι προτιμούν το βινύλιο το κάνουν για 100% ψυχολογικούς/νοσταλγικούς λόγους[/quote']

 

Διαφωνώ, είναι ΑΚΡΙΒΩΣ μα ΑΚΡΙΒΩΣ η διαφορά ανάμεσα σε (άριστο) modeling και λάμπα.

 

Αυτά τα impurities και το φυσικό compression αλλά και latency που έχουν τα αναλογικά μέσα πιθανώς να ανταποκρίνονται σε 'υποδοχείς' οι οποίοι είναι hardwired στο νευρικό μας σύστημα. 8O 8) :P (τι είπα ο φούστης...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αυτά τα impurities και το φυσικό compression αλλά και latency που έχουν τα αναλογικά μέσα πιθανώς να ανταποκρίνονται σε 'υποδοχείς' οι οποίοι είναι hardwired στο νευρικό μας σύστημα. 8O 8) :P (τι είπα ο φούστης...)

 

:roll: 8O

 

Σε λίγο θα αποκτήσουμε και θύρα USB στο ποπό με τόσο digital :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...

Αυτά τα impurities και το φυσικό compression αλλά και latency που έχουν τα αναλογικά μέσα πιθανώς να ανταποκρίνονται σε 'υποδοχείς' οι οποίοι είναι hardwired στο νευρικό μας σύστημα.

....

 

Δηλαδή προσεγγίζουν "μνήμες" μας από την περίοδο που πρωτογνωρίσαμε και αγαπήσαμε το συγκεκριμένο άκουσμα. Ή ακόμη γιατί προσεγγίζουν τον ήχο που έχουμε συσχετίσει με είδωλα. :wink:

 

Αναρωτιέμαι, έχει ακούσει κανείς από φθαρμένο βινύλιο, almbum που αρχικά αγάπησε από CD? Εξακολουθεί να ακούγεται οικειότερο (κλπ) ή απλά ακούγεται διαφορετικό?

Εγώ δεν το έχω κάνει το test αλλά θα είχε ενδιαφέρον αν κάποιος το είχε κάνει να μας πει τις εντυπώσεις του...Μήπως η σχετική εντύπωση εξαρτάται και από το γενικό ύφος της μουσικής?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή προσεγγίζουν "μνήμες" μας από την περίοδο που πρωτογνωρίσαμε και αγαπήσαμε το συγκεκριμένο άκουσμα. Ή ακόμη γιατί προσεγγίζουν τον ήχο που έχουμε συσχετίσει με είδωλα. :wink:

 

Όχι... εννοώ ότι προσεγγίζουν τον αναλογικό ήχο που υπάρχει στη φύση, ίσως έχουμε καταγραμμένες στο DNA μας αρχέγονες μνήμες από την φυσική συμπίεση ή το φυσικό echo της φωνής μέσα σε μια σπηλιά! 8O (το απογείωσα, έτσι?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...

Αυτά τα impurities και το φυσικό compression αλλά και latency που έχουν τα αναλογικά μέσα πιθανώς να ανταποκρίνονται σε 'υποδοχείς' οι οποίοι είναι hardwired στο νευρικό μας σύστημα.

....

 

Δηλαδή προσεγγίζουν "μνήμες" μας από την περίοδο που πρωτογνωρίσαμε και αγαπήσαμε το συγκεκριμένο άκουσμα. Ή ακόμη γιατί προσεγγίζουν τον ήχο που έχουμε συσχετίσει με είδωλα. :wink:

 

Αναρωτιέμαι' date=' έχει ακούσει κανείς από φθαρμένο βινύλιο, almbum που αρχικά αγάπησε από CD? Εξακολουθεί να ακούγεται οικειότερο (κλπ) ή απλά ακούγεται διαφορετικό?

Εγώ δεν το έχω κάνει το test αλλά θα είχε ενδιαφέρον αν κάποιος το είχε κάνει να μας πει τις εντυπώσεις του...Μήπως η σχετική εντύπωση εξαρτάται και από το γενικό ύφος της μουσικής?[/quote']

 

 

 

...θα έλεγα κάπως παρακινδυνευμένα ότι προσεγγίζουν μνήμες απο την περίοδο που ......αποκτήσαμε αυτιά....δεν υπάρχει ...κβαντισμός στους φυσικούς ήχους....το τεστ με τα βινύλια για μένα ήταν πίκρα,αλλά και άδικο γιατί απο το 70 μέχρι σήμερα έχουν τα χάλια τους....άδικο σίγουρα για μένα..

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δηλαδή προσεγγίζουν "μνήμες" μας από την περίοδο που πρωτογνωρίσαμε και αγαπήσαμε το συγκεκριμένο άκουσμα. Ή ακόμη γιατί προσεγγίζουν τον ήχο που έχουμε συσχετίσει με είδωλα. :wink:

 

Όχι... εννοώ ότι προσεγγίζουν τον αναλογικό ήχο που υπάρχει στη φύση' date=' ίσως έχουμε καταγραμμένες στο DNA μας αρχέγονες μνήμες από την φυσική συμπίεση ή το φυσικό echo της φωνής μέσα σε μια σπηλιά! 8O (το απογείωσα, έτσι?)[/quote']

 

Ναι, το απογείωσες. Και ο dimicupo το απογείωσε επίσης. :wink:

Είμαι της άποψης πως μπορεί και να είναι πιο απλό το θέμα.... Πως να το πώ....Νομίζω ότι η μετάβαση από το βινύλιο στο CD είναι σαν να κάνει πλαστική στη μύτη ένα οικείο πρόσωπο. Συχνά μπορεί να μας ξενίσει, κι ας έχει γίνει πιο ωραία η μύτη.

 

Τώρα σε σχέση με την κβάντιση στην έξοδο των CD δεν ξέρω τι παίζει. Υποτίθεται ότι μετά τον DAC υπάρχει ένα αναλογικό φίλτρο που κόβει ότι είναι πάνω από το μισό της συχνότητα δειγματοληψίας, και ως εκ τούτου υποτίθεται ότι δεν ακούγεται η κβάντιση...Γίνεται και προσθήκη θορύβου κατά των σφαλμάτων της διακριτοποίησης...

 

Δεν ξερω....

Έχει ψηφιοποιήσει κανείς την έξοδο pickup με όλα τα hiss και τα κλικ και μετά να την κάνει CD? Μήπως η "ζετασιά" παραμένει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υποτίθεται πως με την άφιξη του DVD AUDIO έχουμε αναλογικό ήχο σε ψηφιακή μορφή(24 bit)

η δεν είναι έτσι?

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα φίλτρα αποκοπής των dacs λένε ότι φταίνε κατά ένα μεγάλο ποσοστό για τον "κρύο" ήχο των cd.

Στα 44.1Κhz που παίζει το cd,το φίλτρο του dac καλείται να "κοψει" από τα 20khz έως τα 22.05khz,δηλ. είναι ένα απότομο (steep) low pass filter και επειδή είναι απότομο προκαλεί παραμορφώσεις (ringing) στην χροιά,στο βάθος και στη στερεοφωνία.

H λύση βρίσκεται κατά τους ειδικούς στην υιοθέτηση μεγαλύτερων sample rates ώστε το φίλτρο να μην είναι τόσο απότομο έτσι να είναι μικρότερες και οι παρενέργειες στο ακουστικό φάσμα,να δουλεύει πιο ξεκούραστα με άλλα λόγια.

Στα 48khz πχ,το φίλτρο "κόβει" απο 20khz-24khz περιοχή σαφώς μεγαλύτερη από τα 44.1(20-22.05).

 

Φαντάζομαι πως όλοι θα έχουμε παρατηρήσει πως τα μουσικά dvd παίζουν τα ίδια κομμάτια πιο καλά από ότι τα cd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Tα φίλτρα αποκοπής των dacs λένε ότι φταίνε κατά ένα μεγάλο ποσοστό για τον "κρύο" ήχο των cd.

Στα 44.1Κhz που παίζει το cd' date='το φίλτρο του dac καλείται να "κοψει" από τα 20khz έως τα 22.05khz,δηλ. είναι ένα απότομο (steep) low pass filter και επειδή είναι απότομο προκαλεί παραμορφώσεις (ringing) στην χροιά,στο βάθος και στη στερεοφωνία.

H λύση βρίσκεται κατά τους ειδικούς στην υιοθέτηση μεγαλύτερων sample rates ώστε το φίλτρο να μην είναι τόσο απότομο έτσι να είναι μικρότερες και οι παρενέργειες στο ακουστικό φάσμα,να δουλεύει πιο ξεκούραστα με άλλα λόγια.

Στα 48khz πχ,το φίλτρο "κόβει" απο 20khz-24khz περιοχή σαφώς μεγαλύτερη από τα 44.1(20-22.05).

 

Φαντάζομαι πως όλοι θα έχουμε παρατηρήσει πως τα μουσικά dvd παίζουν τα ίδια κομμάτια πιο καλά από ότι τα cd.[/quote']

 

Haryy, δεν πολυκατάλαβα τι εννοεις όταν γράφεις ότι κόβει από 20 - 22.5 και απο 20 -24 kHz αντίστοιχα. Και στις δύο περιπτώσεις low pass το οποίο κόβει οτιδήποτε είναι πάνω από 20kHz έτσι δεν είναι?

Το φασματικό περιεχόμενο και στις δύο συχνότητες αναπαραγωγής εκτείνεται πάνω από το μισό της συχνότητας δειγματοληψίας. Η έξοδος του DAC, εφόσον έχει "σκαλοπάτια" έχει και αρμονικές οι οποίες εκτείνονται πάνω από τη μέγιστη ωφέλιμη συχνότητα (που είναι το μισό της συχνότητας δειγματοληψίας/αναπαραγωγής). Όλες αυτές τις αρμονικές καλούνται να κόψουν τα low pass. Αυτό που γράφεις με τα μουσικά DVD δεν το έχω παρατηρήσει. Υπόψην ότι το σήμα που προετοιμάζεται για εγγραφή σε CD οφείλει να περιοριστεί φασματικά (αυστηρά) κάτω από τη συχνότητα 44.1/2 kHz.

Θεωρώ πιο πιθανό το πρόβλημα να οφείλεται στα αρχικά mastering παρά στην αναπαραγωγή.

 

Πάντως νομίζω ότι είναι υπερβολικός ο χαρακτηρισμός "κρύος" για τον ήχο των CD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου