Προς το περιεχόμενο

Αναγραφόμενη και πραγματική χωρητικότητα HDD


AdithetoS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

freemindgr αν γίνετε να μου πεις περισσότερα για αυτό το mobo :D γιατί δε ξέρω τι είναι! Θα σου ήμουν ευγνώμον!!! :)

 

Επίσης, ο δίσκος μου είναι 200αρης και όντως μπορώ να λειτουργήσω μόνο τα 186GB είχα πει νομίζω 189 (λάθος) δε θυμόμουνα ακριβώς.

Αλλά το να χάνεις 10GB από έναν 200αρη, φαντάσου πόσο θα χάνεις σε έναν 500αρη... δε το έχω υπολογίσει αλλά όσο κι αν είναι και 10 να είναι και πάλι, είναι λεφτά γμτ την τύχη μου! Ας πούνε 186gb, ας πούνε πάνω κάτω 1gb, αλλά όχι και 10gb και σε άλλους μεγαλύτερους κι εγώ δε ξέρω πόσο....

Είναι πολύ σημαντικό το να πηγαίνουν χαμένα τόσα GB, πρέπει να μάθουνε να είναι πιο ξεκάθαροι, όλοι μας βασικά

 

Μην έχουνε μετά πρόβλημα στο "γιατί δεν υπάρχει επικοινωνία"! και πολλά άλλα....

ίδα τα όνειρα σάρκα να παίρνουνε,

τώρα μαζί του τα βλέπω πεθαίνουνε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

freemindgr αν γίνετε να μου πεις περισσότερα για αυτό το mobo :D γιατί δε ξέρω τι είναι! Θα σου ήμουν ευγνώμον!!! :)

 

MoBo = Mother Board

Musical Instrument Digital Interface

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

freemindgr αν γίνετε να μου πεις περισσότερα για αυτό το mobo :D γιατί δε ξέρω τι είναι! Θα σου ήμουν ευγνώμον!!! :)

 

Επίσης' date=' ο δίσκος μου είναι 200αρης και όντως μπορώ να λειτουργήσω μόνο τα 186GB είχα πει νομίζω 189 (λάθος) δε θυμόμουνα ακριβώς.

Αλλά το να χάνεις 10GB από έναν 200αρη, φαντάσου πόσο θα χάνεις σε έναν 500αρη... δε το έχω υπολογίσει αλλά όσο κι αν είναι και 10 να είναι και πάλι, είναι λεφτά γμτ την τύχη μου! Ας πούνε 186gb, ας πούνε πάνω κάτω 1gb, αλλά όχι και 10gb και σε άλλους μεγαλύτερους κι εγώ δε ξέρω πόσο....

Είναι πολύ σημαντικό το να πηγαίνουν χαμένα τόσα GB, πρέπει να μάθουνε να είναι πιο ξεκάθαροι, όλοι μας βασικά

 

Μην έχουνε μετά πρόβλημα στο "γιατί δεν υπάρχει επικοινωνία"! και πολλά άλλα....[/quote']

 

Το προβλημα ειναι οτι δεν λενε ψεμματα, αλλα την αληθεια, απλα απο αλλη γωνια.Ετοιμο παραδειγμα απο αλλο φορουμ:

Όταν αγοράζεις ένα σκληρό 320GB αυτός έχει περίπου 320.000.000.000 bytes.

Αλλά επειδή 1kilobyte=1024byte:

320.000.000.000 bytes = 320.000.000.000 / 1024 Kbytes = 312.500.000 Kbytes

312.500.000 Kbytes = 312.500.000 / 1024 Mbytes = 305.175,78125 Mbytes

305.175,78125 Mbytes = 305.175,78125 / 1024 Gbytes = 298,02322 Gbytes

Δηλ οι εταιρείες μετρούν το Kilo σαν 1000 ενώ είναι 1024.

Επομένως ο σκληρός σου είναι οκ.

 

Oσων αφορα το προβλημα με τον σκληρο σου(για να τον βλεπεις ολο μειον τα "εικονικα gb), απλα μπες στο site της εταιριας του σκληρου και ψαξε να δεις καποιο tool. Kανοντας απο κει φορματ στον σκληρο, ειτε χρησιμοποιωντας καποιο εργαλειο, θα σου λυθει το προβλημα.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου