Προς το περιεχόμενο

Αναγραφόμενη και πραγματική χωρητικότητα HDD


AdithetoS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και αγοράζω ένα σκληρό δίσκο 200GB, και τον κάνω format μέσο Partition Magic και είναι έτοιμος!

Μπαίνω στο My Computer και αντί για 200 είναι 189 (αν θυμάμαι καλά) μη πω και λιγότερο!

 

Why ? ? ? :D

Υπάρχει επίλυση του προβλήματος αυτού ? αν είναι πρόβλημα!

ίδα τα όνειρα σάρκα να παίρνουνε,

τώρα μαζί του τα βλέπω πεθαίνουνε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δεν είναι πρόβλημα! Είναι το φυσιολογικό καθώς κάθε σκληρός δίσκος έχει κάποια ονομαστική χωρητικότητα και την πραγματική που είναι ελαφρώς χαμηλότερη.

 

Και πάλι καλά να λες που στα 200 είσαι 11 μείον, είχα έναν εξωτερικό που ήταν 11 μείον και είχε ονομαστική 160 γίγα! :?

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλακία! γμτ! κάτι είχα ακούσει ότι γίνετε να τον δει όλο σχεδόν, όχι όμως να χάνεις GB αλλά κάτι MB... αλλά δε ξέρω πως γίνετε ρε γμτ! επέμεναι ότι γίνετε αυτός που ρώτησα, αλλά δε θυμάμαι τι μου είχε πει να κάνω και είπα μήπως ξέρει κανείς εδώ μέσα!

τεσπα!

ίδα τα όνειρα σάρκα να παίρνουνε,

τώρα μαζί του τα βλέπω πεθαίνουνε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλακία! γμτ! κάτι είχα ακούσει ότι γίνετε να τον δει όλο σχεδόν' date=' όχι όμως να χάνεις GB αλλά κάτι MB... αλλά δε ξέρω πως γίνετε ρε γμτ! επέμεναι ότι γίνετε αυτός που ρώτησα, αλλά δε θυμάμαι τι μου είχε πει να κάνω και είπα μήπως ξέρει κανείς εδώ μέσα!

τεσπα![/quote']

 

 

8O 8O 8O

 

και εγώ είχα ακούσει ότι αν βαλεις τηλεκάρτα στην κατάψυξη γεμίζουν οι μονάδες!!!

 

σοβαρά τωρα, νομίζω η χωριτικότητα εξαρτάται απο τον σκληρό μηχανικά, δλδ δενχωράει αλλο ρε πάιδί μου, και όχι οτι τον κλειδώνουν για κάποιον λόγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8O 8O 8O

 

και εγώ είχα ακούσει ότι αν βαλεις τηλεκάρτα στην κατάψυξη γεμίζουν οι μονάδες!!!

 

σοβαρά τωρα, νομίζω η χωριτικότητα εξαρτάται απο τον σκληρό μηχανικά, δλδ δενχωράει αλλο ρε πάιδί μου, και όχι οτι τον κλειδώνουν για κάποιον λόγο

 

 

χαχαχαχχαχαχχαχα..... το έχω ακούσει κι εγώ αυτό με τις τηλεκάρτες! :D

ok! thnx για την βοήθεια σας όποια κι αν ήταν! ;)

ίδα τα όνειρα σάρκα να παίρνουνε,

τώρα μαζί του τα βλέπω πεθαίνουνε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει διαφορά στον ορισμό του GB ανάμεσα στους κατασκευαστές δίσκων και στους υπόλοιπους. Για τους πρώτους, τα 200GB είναι 200.000.000.000 Bytes. Αυτός ο αριθμός για τα Windows ή οποιοδήποτε άλλο software αντιστοιχεί σε 200.000.000.000/1024^3 GB= 186GB.

 

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης, απ'οτι παρατηρησα μετα την αλλαγη του συστηματος μου, υπαρχει και μια ασαφεια μεταξυ των mobo και των σκληρων δισκων. Πχ, στη δικη μου mobo, επρεπε να κανω flash το bios ωστε να φανει ο 160GB "ολοκληρος" κα οχι 140GB!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¶σε που στην πραγματικότητα θα χρησιμοποιήσεις λιγότερα από αυτά τα GB για δεδομένα, λόγω cluster size (π.χ. ένα midi αρχειάκι των 200byte εδώ πιάνει 16ΚΒ)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει διαφορά στον ορισμό του GB ανάμεσα στους κατασκευαστές δίσκων και στους υπόλοιπους. Για τους πρώτους' date=' τα 200GB είναι 200.000.000.000 Bytes. Αυτός ο αριθμός για τα Windows ή οποιοδήποτε άλλο software αντιστοιχεί σε 200.000.000.000/1024^3 GB= 186GB.

 

 

Γεράσιμος[/quote']

 

Γεράσιμε δεν είναι ακριβώς έτσι. Είναι μαρκετίστικο κόλπο (μ@λ@κ3ς μαρκετίστες δουλεύετε τον κόσμο-σύνθημα που λένε μεταξύ τους οι ίδιοι οι μαρκετίστες). Απλά, είναι πολυ πιο εύκολο για μια εταιρία να λανσάρει κάτι που είναι χωρητικότητας 200 Gb παρά 186,65764523895793562304856 Gb (σκέψου να υπολογίζαμε το radius της ταστιέρας μια κιθάρας αντί σε ίντσες που είναι τώρα σε εκατοστά επειδή είναι το μετρικό μας σύστημα τι θα γινόταν...είναι κάτι αντίστοιχο). Είναι απλό και λογικό και γι' αυτό κάνουν αυτήν την παραδοχή, μια χαρά ξέρουν να υπολογίζουν τα Gb. Και δε σε κλέβει και κανείς, μιας και το κάνουν όλοι.

 

@freemind :

 

Μερικά mobos, κυρίως παλαιότερα υποστηρίζουν σκληρούς δίσκους μέχρι μιας ορισμένης χωρητικότητας και για να δεχτούν μεγαλύτερους πρέπει να ανανεωθεί το bios τους με την τελευταία έκδοσή του. Δεν γνωρίζω γιατί ακριβώς γίνεται αυτο αλλά εικάζω οτί έχει να κάνει με το mapping του δίσκου.

 

Ελπίζω να βοήθησα να ξεκαθαρίσουν ορισμένα πράγματα!

The World Was A Mess But His Hair Was Perfect...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου