Προς το περιεχόμενο

χορδες μπασου


mumra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρα σε όλους. Ξέρω οτι το θεμα αυτό ξαναυπάρχει αλλα δεν έχω βρε απάντηση και γι'αυτο το ξαναγράφω.Θέλω να μου προτείνεται καλέσ χορδές για μπάσο. Παίζω με ένα Alembic Europa και θέλω να βάλω 45/105 χορδές. Μέχρ τώρα χρησιμοποιούσα τις Rotosound swing 66, σε άλλο μπάσο όμως (όχι καλό, Ibanez sr 300dx).Έμεινα αρκετά ευχαριστιμένως.Ωραίος ήχος και μεγάλη δίάρκεια.Σκέφτομαι να αγοράσω τις Erne ball Slinky Hybrid 45/105 αλλά είμαι λίγο επιφυλακτικός. Είναι καλές.Διάρκεια ζωής?Τέλος να προσθέσω ότι στην μπάντα (hardcore/metal) παίζω με πένα(όχι και στο σπίτι όμως),οπότε ακούω προτάσεις, :P

MUMRA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

τις rotosound τις εχω βαλει και γω και ειχα μεινει αρκετα ικανοποιημενος!

δεν νομιζω οτι οι ernie ball ειναι καλυτερες ??? ???

 

αν θες κατι καλυτερο πηγαινε σε DR!!!!(μαλλον οι καλυτερςς ειναι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις  ernie ball θα πω τα χειρότερα ....  ;D

 

Ένα set dadario prosteels(ανώτερες από τις αντίστοιχες ατσάλινες dr low rider & hi /fat beams) για το alembic  θα ήταν οτι πρέπει!  ;)

 

 

 

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υχαριστω για τις απαντησεις. Με dadario δεν εχω πολυ καλη σχεση. Ωραιος ηχος στην αρχη αλλα νομίζω ότι χαλάνε και σκουριαζουν ευκολα. Νομίζω οτι oi rotosound ειναι καλυτερες.

MUMRA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά οι χορδές είναι περίεργη ιστορία.

Αν σε παίρνει οικονομικά, δοκίμασε κάμποσες μάρκες και απλά σημείωνε τι σου άρεσε στην κάθε μια. Ε όλο και κάποια θα κάτσει καλά στο setup που έχεις ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίξε μια ματιά κ εδώ

http://www.noiz.gr/index.php?topic=171473.0

 

Επίσης κάθε φορά που παίζεις σκούπιζε με ένα καθαρό πανί, στεγνό τις χορδές.

Σε μένα δεν έχουν σκουριάσει ποτέ χορδές άντε μόνο να γίνουν πιο μουντές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθε φορα μετα απο προβα ή live σκουπιζω χορδες και μπασο. Με τις μονε που ειχα προβλημα ηταν οι dadario (μια φορ εχω παρει, μπορει και να ετυχε)

MUMRA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dr και dadario...μονοδρομος...μετα απο καθε προβα καθαριζεις με πανακι και οταν αρχισουν να μουντενουν το φαστ φρετ και θα εισαι καρα χαπι...για φλατ δεν το σκεφτεσαι;τεριαζουν σε πενατο παιξιμο...

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μακρια απο φθηνες χορδες!!!εκανα το λαθος κ εβαλα στο δικο μου κατι bulk και αηδιασα...10 ευρω χαμενα

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου