Προς το περιεχόμενο

χορδες μπασου


mumra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Που βρήκες bulk?

Καλησπερα κοπελλια!!!Μου της εφερε ενα φιλαρακι απο Σαλονικα...και μαλιστα μου εφερε και 40αρες!!!Μου ειπανε οτι ειναι πολυ καλες χορδες και εγω περιμενα κατι φοβερο...Αλλα ειναι πολυ πολυ σκληρες...Σαν χορδες ειναι πολυ ουδετερες..Δεν ειναι πολυ Bright αλλα ουτε και μουντες..Δεν θα τις ξαναφοραγα στο μπασο αν και ειναι φθηνες..10 ευρω το σετ

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Δεν έχω ξανακούσει σε κάποιο μαγαζί να είμαι ειλικρινής, με εξαίρεση το webstrings.com.

Από περιέργεια θα δοκίμαζα. Αν και χορδές με 10ε και κάτω υπάρχουν σε διάφορα μαγαζιά, πχ

 

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_valuestrings_e_bass_medium.htm

http://www.thomann.de/gr/warwick_46200_m_red_label.htm

 

ή

Musica.gr- Hartke

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα πω και γω οτι από ghs bass boomers 40αρες

πήγα σε warwick red label του δεκάρικου και ξενέρωσα

μια φάση σαν αυτή π λέει ο warwickplayer...δεν θα τις ξαναδοκίμαζα

 

ελπίζω οι black label να ναι καλύτερες, γιατί τις πήρα

πακέτο με τις red label κ 1 ζευγάρι ελιξιρ

 

ούτε για ουϊσκια να λέγαμε :P μπλάκ και ρεντ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alembic ε? Δεν το βγάζεις και καμια φωτογραφία για τους πεινασμένους μπασίστες; Σε τόσο ακριβό μπάσο είναι αμαρτία να βάλεις φτηνές χορδές τύπου bulk η' red label απο warwick. Σχετικά με τις ernie ball που ρώτησες , είναι μάλλον οι μουσικότερες (ομοιόμορφος και γλυκός ήχος) χορδές που έχω βάλει σε μπάσο μου. Το κακό τους ειναι πως μάλλον δεν κάνουν για μέταλ όπως ζητάς και αν δεν τις προσέχεις πεθαίνουν πολύ γρήγορα. D'addario είναι γενικά καλές χορδές απο άποψη διάρκειας αλλά ο ήχος τους (εμένα τουλάχιστον μου φαίνεται) πως κάνει "κενα" με αποτέλεσμα οταν βαράς μια νότα να μην την ακούς στρογγυλή και ωραία. οι Dr low rieders (steel) μ αρέσουν ΠΑΡΑ πολύ αλλα πληροφοριακά βγάζουν πολλά μεσσαία. απο κει και πέρα αν δεν πιέζεσαι οικονομικά πάρε ένα set elixir που και σε metal ταιριάζουν και ψοφάνε δύσκολα χάρη στο coating και σε γενικές γραμμές βγάζουν ωραίο ήχο.

Αυτά  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι το alembic europa και ειναι αγορασμενο απο συμφορουμιτη του noiz. Εξαιρετικο οργανο.Αψογη κατασκευη (ξυλα αλλα και ηλεκτρικα) και ηχος για όλα τα είδη μουσικης.Πολυ ευελικτο οργανο.

MUMRA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- οι ροτο βελτιωσαν απλα τη ποιοτητα τους- πεφτπουν ομως ευκολα

οι dr ΔΕΝ ειναι οι καλυτερες αν και χειροποιητες - επεσα σε πολλα σετ που ξετυλιγοταν το σπειρομα

 

- οι καλες ειναι

  EVERY B52 ΑΛΛΑ λιγο ακριβες κανενα 30αρι ευρω

και οι

FENDER 7250 ML 45 -100 H 7250 M 45-105 κυριως οι Μεξικανες (20 euro) σε συγκριση με τις λιγο ακρiβοτερες (25+-) αλλa εξισου καλες νεες MADE IN USA

 

Εrnie ball kai GHS εβαλα με τις GHS να υπερεχουν στη διαρκεια

 

οι Φεντερ παιζουν ωραια και με τα μαονια εκτος αποτα alder/ash

παιζω με αυτα.

Fender jazz bass 75- Fender precision 57 - gibson Sg

 

ο ΑΛΕΜΠΙΚ προτεινει κατι? εχεις ρωτησει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι Φεντερ παιζουν ωραια και με τα μαονια εκτος αποτα alder/ash

 

ο ΑΛΕΜΠΙΚ προτεινει κατι? εχεις ρωτησει?

 

Θέλω ν' αγιάσω Πάτερ μου μα δεν μ' αφήνει ο Διάλος ......

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- οι ροτο βελτιωσαν απλα τη ποιοτητα τους- πεφτπουν ομως ευκολα

οι dr ΔΕΝ ειναι οι καλυτερες αν και χειροποιητες - επεσα σε πολλα σετ που ξετυλιγοταν το σπειρομα

 

α) Οι Rotosound ειναι αυτο ακριβως που ειναι εδω και μερικες δεκαετιες: Απο τις πιο bright χορδες που κυκλοφορουν.

 

β) Οι DR ΔΕΝ ειναι χειροποιητες, μηχανηματα τις τυλιγουν, οπως ολες τις χορδες του κοσμου.

 

γ) Αναφορικα με το ξετυλιγμα, αυτο ειναι ενα θεμα που υπαρχει Κυριως με τις Round Core χορδες (οι Round Core χορδες της DR ειναι οι Hi-Beams και οι Sunbeams). Η DR συνιστα να "τσακιζουμε" τη χορδη στο σημειο που θα την κοψουμε πριν τη βαλουμε στο tuning post ακριβως για να αποφυγουμε την πιθανοτητα να ξετυλιχτει.

 

Θέλω ν' αγιάσω Πάτερ μου μα δεν μ' αφήνει ο Διάλος ......

 

Δες το σαν test of character. Ετσι κι αλλιως εσυ δε χρειαζεται να σκοτιζεσαι, οι flats παιζουν το ιδιο και στα μαονια και στα αλντεροας. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου