Προς το περιεχόμενο

dot's wiring κανείς?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εδώ και λίγο καιρό είμαι μεταξύ διλημμάτων...

το πρώτο είναι να επιλέξω ένα μαγνήτη για neck για την επι μου, και είμαι μεταξύ sd seth lover, 57 η jazz neck. Ο Bridge δεν με ενδιαφέρει τόσο, ή μάλλον άμεσα.

Πέραν τούτου σκέφτομαι και την αλλαγή ή βελτίωση στα ηλεκτρικά.

Όπως έχω ξαναπεί το βασικό θέμα εκεί είναι το "ξαναπέρασμα" των ηλεκτρονικών μέσα, αφού πρώτα τα βγάλεις έξω.

Υπάρχουν πολλά βιντεάκια, αλλά εκείνο που θέλω ίσως να καταλάβω είναι τι είδους wiring εχει ΗΔΗ η dot απ τη μάνα της.

Είναι το standard?

το modern?

υπάρχει περίπτωση να ειναι 50's?

πάντως δεν βρίσκω να έχω πολύ tone bleed, τόσο που να με ενοχλεί.

Σχεδόν στο καθόλου.

 

Εχει κανείς ξεμοντάρει τη δικιά του?

Τι βρήκε μέσα?

ούτε να δω απ το πλάι δεν μπορώ....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εδώ και λίγο καιρό είμαι μεταξύ διλημμάτων...

το πρώτο είναι να επιλέξω ένα μαγνήτη για neck για την επι μου, και είμαι μεταξύ sd seth lover, 57 η jazz neck.

 

Τι ήχο θες;

Επίσης, εφόσον δεν έχεις πρόβλημα με τα ποτς, γιατί μπλέκεις;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ήχο θες;

Επίσης, εφόσον δεν έχεις πρόβλημα με τα ποτς, γιατί μπλέκεις;

 

καθαρό.

Πχ τον καθαρό του Coryell, όλους του Carlton, κοντά στον Riternour.

 

προς την jazz...(προσοχή στο "προς")

όχι απαραίτητα Wes....ίιισως Benson....αλλά βασικά κύρια Carlton

 

Πρόβλημα με τα ποτς δεν έχω....

Αλλά μου τη δίνει ότι δεν μπορώ να ανοίξω και να τα σκαλίζω όπως πχ σε μια tele ή σε μια λες....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καθαρό.

Πχ τον καθαρό του Coryell, όλους του Carlton, κοντά στον Riternour.

 

προς την jazz...(προσοχή στο "προς")

όχι απαραίτητα Wes....ίιισως Benson....αλλά βασικά κύρια Carlton

 

Πρόβλημα με τα ποτς δεν έχω....

Αλλά μου τη δίνει ότι δεν μπορώ να ανοίξω και να τα σκαλίζω όπως πχ σε μια tele ή σε μια λες....

 

Έχω τον Jazz και έχω παίξει με Seth Lover. Για τους ήχους αυτούς θα πρότεινα τον Seth Lover.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και καλή χρονιά!

Στη θέση σου θα έβγαζα τα pots με προσοχή, κρατώντας τα από τα καλώδια, για να μη μου πέσουν μέσα. Θα κοιτούσα τη συνδεσμολογία, θα δοκίμασα διαφόρων τιμών πυκνωτές, ίσως άλλαζα και τα pots με CTS ή Alpha, και μετά θα προχωρούσα σε αλλαγή μαγνήτη.

Στη δικιά μου Epiphone Dot Studio (μοντέλο 280 ευρώ) έχω τους PAF της DiMarzio και καλύπτουν τεράστια γκάμα ήχων. Στους μαγνήτες η ευκρίνεια "θαμπώνει" εύκολα, το θάμπωμα δε φεύγει. Αυτό σε περίπτωση που θες πιο jazz/smooth ήχους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και καλή χρονιά από εμένα,

 

αυτές τις μέρες έχω στο σπίτι μια Κορεάτικη Epi Sheraton II ενός φίλου, που την είχε παρατημένη για πολλά χρόνια και θέλει... total makeover και είμαι half-way στο να της αλλάξω τα ηλεκτρονικά της. Είναι το πρώτο μου... rodeo με semi-hollow, άρα είναι άκρως διδακτική εμπειρία.

 

Λοιπόν,  για αρχή, το τί είδος wiring έχει η Epi σου, δεν μπορείς να το δεις αλλά... μπορείς να το ακούσεις. Βάλτα όλα στο 10 και όπως παίζεις ξεκίνα να χαμηλώνεις το volume. Κρατάει τα πρίμα ή... έρχεται η λάσπη; Στην δεύτερη περίπτωση (στην οποία βάζω τις μάρκες μου), έχει μοντέρνο wiring. Κάνε το και στους 2 μαγνήτες, το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο.

 

Τώρα στην ερώτηση;

 

Αξίζει να τα αναβαθμίσω τα ηλεκτρονικά; Αν γουστάρεις τον τρόπο που παίζει η κιθάρα αλλά όχι τον τρόπο που ακούγεται, τότε ΝΑΙ. 

 

Εκτός από τα video που βρήκες, ρίξε και ένα (καλό) μάτι και σε αυτό εδώ το  νήμα:

 

335 Electronics Installation (a.k.a. How to take years off your life) - MyLesPaul.com

 

Σημείωσε ότι αν θέλεις να βάλεις καλά pots (10-άρια), θα χρειαστεί και να μεγαλώσεις τις τρύπες των ηλεκτονικών. Δεν είναι τίποτα τραγικό, χρησιμοποίησε μια 10-άρα αρίδα και κάνε το με το χέρι (όχι τρυπάνι).

 

 

 

Εγώ για του φίλου την κιθάρα του παρήγγειλα ένα pre-wired σετ από το e-bay, κρατάμε τους μαγνήτες (που ακούγονται μια χαρά) και μου έχει μείνει να τα περάσω όλα μέσα. Θα δείξει... 

 

Το κορυφαίο γέλιο το έριξα όταν επιτέλους συνειδητοποίησα γιατί ο bridge μαγνήτης κάθεται τόσο πολύ ψηλά, σε σημείο που χάλαγε όλο το setup, το ύψος της γέφυρας, τις χορδές που έβρισκαν στην γέφυρα όπως πήγαιναν στο tailpiece κλπ... Οι Κορεάτες είχαν βάλει τους 2 μαγνήτες, με τα πλαστικά τους.... ανάποδα (το πάχος των pickup rings δεν είναι το ίδιο, για όποιον δεν το έχει προσέξει). Προφανώς, δεν το είχε προσέξει ούτε ο τύπος στο εργοστάσιο...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και καλή χρονιά!

Στη θέση σου θα έβγαζα τα pots με προσοχή, κρατώντας τα από τα καλώδια, για να μη μου πέσουν μέσα. Θα κοιτούσα τη συνδεσμολογία, θα δοκίμασα διαφόρων τιμών πυκνωτές, ίσως άλλαζα και τα pots με CTS ή Alpha, και μετά θα προχωρούσα σε αλλαγή μαγνήτη.

Στη δικιά μου Epiphone Dot Studio (μοντέλο 280 ευρώ) έχω τους PAF της DiMarzio και καλύπτουν τεράστια γκάμα ήχων. Στους μαγνήτες η ευκρίνεια "θαμπώνει" εύκολα, το θάμπωμα δε φεύγει. Αυτό σε περίπτωση που θες πιο jazz/smooth ήχους...

 

είναι μια άποψη....το ένα ένα.

πάντως η δική σου είναι με δυό ποτενσιόμετρα μόνο, και πιό έυκολα προσβάσιμα.

και σίγουρα, θες κάτι καθαρό και μετά το θολώνεις όσο θες.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και καλή χρονιά από εμένα,

 

αυτές τις μέρες έχω στο σπίτι μια Κορεάτικη Epi Sheraton II ενός φίλου, που την είχε παρατημένη για πολλά χρόνια και θέλει... total makeover και είμαι half-way στο να της αλλάξω τα ηλεκτρονικά της. Είναι το πρώτο μου... rodeo με semi-hollow, άρα είναι άκρως διδακτική εμπειρία.

 

Λοιπόν,  για αρχή, το τί είδος wiring έχει η Epi σου, δεν μπορείς να το δεις αλλά... μπορείς να το ακούσεις. Βάλτα όλα στο 10 και όπως παίζεις ξεκίνα να χαμηλώνεις το volume. Κρατάει τα πρίμα ή... έρχεται η λάσπη; Στην δεύτερη περίπτωση (στην οποία βάζω τις μάρκες μου), έχει μοντέρνο wiring. Κάνε το και στους 2 μαγνήτες, το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο.

 

 

εκεί είναι το θέμα, η ταπεινή μου άποψη είναι ότι δεν μπουκώνει με το κατέβασμα κάτω από το 10.

Αλλά θέλω να δω συνδεσμολογία.

Τώρα η sheraton σίγουρα έχει καλύτερους μαγνήτες.

Όχι ότι είμαι δυσαρεστημένος, θεωρώ ότι σε σχέση με μια fender-squier η gibson-epiphone αναλογία μαγνητών είναι καλύτερη στην β περίπτωση.

 

πάντως βάλε φωτογραφίες μια και θα κάνεις τέτοια επιχείρηση

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως δε θα έλεγα να βάλεις τις μάρκες σου στο 2 επειδή την πήρα από ένα παιδί που δεν ήξερε τι είχε (ή γιατί το πήρε ούτως ή άλλως) και σίγουρα το είχε πάρει κι αυτός από αλλού.

Αρα εγώ σίγουρα είμαι 3ος.

(ρε λες νάχει τίποτα σούπερ μαγνήτες πάνω της και να μην έχω καταλάβει ντιπ?  :o)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου