Προς το περιεχόμενο

dot's wiring κανείς?


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εκεί είναι το θέμα, η ταπεινή μου άποψη είναι ότι δεν μπουκώνει με το κατέβασμα κάτω από το 10.

Πιθανώς να έχει πάνω ένα treble-bleed (για την ακρίβεια non treble-bleed θα έπρεπε να λέγεται...). Αν την πήρες δεύτερο χέρι, είναι πιθανό να το έχει βάλει κάποιος, γιατί εργοστασιακά νομίζω δε συναντάται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

τους είδα, όταν την πήρα και άλλαξα τα σύρματα που φόραγε και έδιωξα τη γλίτσα από πάνω της...

Αλλά ούτε θυμάμαι τι είδα, ούτε κατέγραψα ούτε φωτογράφησα... :(

 

Νομίζω χρειάζομαι επειγόντως κάτι τέτοιο

 

6 LED 7mm Lens Android Endoscope Waterproof Inspection Borescope Tube Camera Sale - Banggood.com

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως ίσως έγινε κατανοητό, η ερώτηση για το wiring ήταν εντελώς ακαδημαϊκή, και καθώς θεωρώ ότι δεν με ενοχλεί όπως είναι, ούτε έχω άλλο θέμα, θα πάει (αν πάει) για αργότερα.

 

Οπότε πάμε για αλλαγή καθώς την έβαλα επόμενη προτεραιότητα στις κιθάρες μου.

 

Και πάμε για neck, γιατί γενικά αυτός μου αρέσει πάντα σε μια κιθάρα και τείνω να παίζω με αυτόν.

Αργότερα, και αν, βλέπουμε για κάτω.

 

Επειδή το όργανο αποδείχτηκε μετά από κανα χρόνο περίπου παίξιμο μικροδιορθώσεις στο σετάρισμα κλπ κλπ και θεωρώ ότι "ήρθε" φτάνω στο συμπέρασμα να αποφασίσω να ρίξω πέντε δραχμές πάνω του.

 

Αρα, σκέφτομαι, κάτι σε sd 57 ή 59, ή jazzneck ή ακόμα παραπερα seth lover (που μου αρέσει ο ήχος, μια και seth lover έχω ήδη στην deluxe, αλλά πλέον δεν αντέχω να την παίζω, διότι είναι πολύ βαριά και πρέπει κάποια στιγμή να την ξεκάνω από stereo που την είχα κάνει το 1980 και να αποφασίσω να αλλάξω ποτς που δεν υποφέρονται).

 

Επίσης παίζουν οι tv jones filtertron ή Limited ed humbucker και φυσικά οι wilde του Bill Lawrence (που ήδη έχω βάλει στην απλή tele και έχω πάθει ένα κάτι....). L90 ή και L500...(βέβαια εδώ δεν είμαι σίγουρος ποιοί είναι ακριβώς συμβατοί με humbucker μια και το site του παππού είναι λίγο για τα πανηγύρια.

 

Φυσικά στην περίπτωση των Wilde ψιλοανησυχώ λίγο γιατί φοβάμαι μην καταλήξω σε κάτι πολύ κοντινό σε ήχο με τον neck που έχω στην τελε τον 280TN.

 

Αυτοί είναι οι προβληματισμοί, και κάπου εκεί είδα κάποιον στο νετ να έχει βάλει gfs και μου άρεσε αυτό που έβγαζε.

 

Αλλά γύρω στα 40 δολάρια ο gfs και 40κάτι ο wilde δεν μου αφήνει περιθώρια. Πάω στον παππού και ο θεός βοηθός.

Μετά πάμε σε άλλο επίπεδο, για sd, για seth lover και tv jones όπου πλέον ξηλωνόμαστε κανονικώς.

 

Ακούω προτάσεις, παρατηρήσεις, νουθεσίες, μπινελίκια κλπ.... :angel:

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι να κάνετε μια επανάληψη σ αυτά που πιθανόν θα θέλατε να μου προτείνετε  ;D μήπως κάποιος απο σας που μελέτησε το site του Lawrence ξέρει να μου πει

1. τις διαφορές μεταξύ L90 και L500

2. μεταξύ L500 και L500XL καθώς και

3. τις διαφορές μεταξύ L500 C R και L?

 

για αυτή τη σελίδα λέω

 

 

Wilde Bill's Twin Blades

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

που μου αρέσει ο ήχος, μια και seth lover έχω ήδη στην deluxe,

 

οχι ΔΕΝ εχεις ,η Deluxe φοραει Wide Range Pickups σχεδιασμενους απο τον Seth Lover,οΙ SD SL ειναι  ρεπλικα των ΠΡΩΤΩΝ humbucker (που μπηκαν αρχικα στις Gibson  Les Paul)  σχεδιασμενοι και αυτοι απο τον Seth Lover.

 

Οι WR ουδεμια σχεση εχουν ηχητικα με τους SD SL.

 

Οι καλυτεροι φθηνοι vintage style humbuckers ειναι αυτοι εδω

 

Humbuckers - Fuzzville Musicstore

 

Welcome to Tonerider | Tonerider

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι ΔΕΝ εχεις ,η Deluxe φοραει Wide Range Pickups σχεδιασμενους απο τον Seth Lover,οΙ SD SL ειναι  ρεπλικα των ΠΡΩΤΩΝ humbucker (που μπηκαν αρχικα στις Gibson  Les Paul)  σχεδιασμενοι και αυτοι απο τον Seth Lover.

 

Οι WR ουδεμια σχεση εχουν ηχητικα με τους SD SL.

 

Οι καλυτεροι φθηνοι vintage style humbuckers ειναι αυτοι εδω

 

Humbuckers - Fuzzville Musicstore

 

Welcome to Tonerider | Tonerider

 

εντάξει δεν έχω, αν και δεν είναι αυτό το θέμα.

Το θέμα ήταν-είναι να αλλάξω αυτούς της dot και δεν θέλω να βάλω κάτι απλό.

Ούτε κάτι με υπερβολική έξοδο, ή τάση να παραμορφώνει.

Θέλω κάτι καθαρό, κλασικό με αίσθηση προς jazz (αν και όταν χρειαστεί).

Επίσης ΔΕΝ θέλω tonerider, όσο καλοί και να είναι. Αν είναι να δώσω 80-100 ευρώ για ένα σετ tonerider δίνω λίγα παραπάνω και παίρνω Wilde.

Απλά πριν το κάνω, είπα να μαζέψω γνώμες.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχε φέρει στο ωδείο ένας συνάδελφος μια 335 με έναν Benedetto στη neck. Όσοι τον ακούσαμε και παίξαμε ταυλώσαμε. Λίγο ακριβούτσικος νομίζω όμως  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εντάξει δεν έχω, αν και δεν είναι αυτό το θέμα.

Το θέμα ήταν-είναι να αλλάξω αυτούς της dot και δεν θέλω να βάλω κάτι απλό.

Ούτε κάτι με υπερβολική έξοδο, ή τάση να παραμορφώνει.

Θέλω κάτι καθαρό, κλασικό με αίσθηση προς jazz (αν και όταν χρειαστεί).

Επίσης ΔΕΝ θέλω tonerider, όσο καλοί και να είναι. Αν είναι να δώσω 80-100 ευρώ για ένα σετ tonerider δίνω λίγα παραπάνω και παίρνω Wilde.

Απλά πριν το κάνω, είπα να μαζέψω γνώμες.

 

 

Από την περιγραφή νομίζω ότι θέλεις κλασικό PAF -style μαγνήτη. Το θέμα με τους μαγνήτες του γερο-Bill, δεν ξέρω ποιό δικό του σετ (αν έχει) είναι αυτό...

 

Εναλλακτική πρόταση:

 

http://www.vineham.com/humbucker_pickups.html

 

Είναι καναδός custom-winder, ναι, έχω πάρει σετ του, είναι εξαιρετικός, ΠΟΛΥ φθηνός (το καναδικό δολλάριο είναι χώμα τώρα) και θα ξαναέπαιρνα μαγνήτες του με κλειστά μάτια. Για καμιά 80-αριά ευρώ με μεταφορικά που θα σου έρθει ο ένας ή γύρω στα 130 το σετ, δεν υπάρχει καλύτερη τιμή στο internet, ακόμα και για Duncan / DiMarzio.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μπενεντετος κανει 125 στο Θωμα...

τοσα ισως βγουν 2 500ρηδες του παππού.  Κατσε να τσεκάρω και τον καναδο

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου