Προς το περιεχόμενο

Μια κιθαρα ή πολλες....ιδου η απορια....


omnio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν το δεις απο καθαρα ΟΙΚΟΝΟΜΟΤΕΧΝΙΚΗ αποψη οι κιθαρες ειναι CAPEX & οχι ΟΡΕΧ.

 

Kαι μαλιστα capex που δεν απαξιωνεται ενω εχει σχετικα μεγαλες αποσβεσεις και μηδενικη φορολογια

 

Καμμια επιχειρηση,χωρα ή νοικοκυριο δεν καταστραφηκε λογω υπερβολικου capex.....ολοι απο το OPEX την παθανε τη ζημια...

 

αρα η κοινη λογικη λεει οτι.....keep them ... ;D

 

εγω εχω καταληξει σε ΕΝΑΝ ενισχυτη αλλα απο ΟΛΑ τα βασικα  ειδη  ;D και σε 7 κιθαρες που καλυπτουν "μαγνητικα" (fender single coils,humbuckers,p90,filtertons) ξανα ολα τα βασικα ειδη,8 βασικα εφε και ειμαι οκ

 

https://superfunk12.wordpress.com/my-gear/

 

σκεψου το και αλλοιως αν τις ΠΟΥΛΗΣΕΙΣ τωρα πια το μονο που θα μπορεις να περιμενεις ειναι να σου κανει τα λεφτα που θα παρεις ο ΤΣΙΡΙΖΑ δραχμες  με μηδενικη ακΣια  :P :P αρα κιθαρες και παλι κιθαρες φιλΩς  :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καταρχην καλη χρονια σε ολους και ευχομαι υγεια και επιτελους και λιγο χαρα στην ζωη μας....

Ειπα να γραψω μια σκεψη και περιμενω και την αποψη σας (αν ειναι λοθος το σημειο που το ανεβαζω ας το μεταφερουν οι admin).

 

Εχω 2 κιθαριτσες (gibson lp cs) αλλα παιζω πλεον μονο με την μια για πολλους και διαφορους λογους και πρακτικους (ηχητικα και παικτικα μου αρεσει η μια) αλλα και ουσιαστικους (ελαχιστος ελευθερος χρονος). Ελεγα λοιπον, κυριως για τους bedroom players, μηπως δεν εχει νοημα να εχουμε πολλες κιθαρες, παρα μια και καλη. Προφανως αυτο δεν μπορει να εφαρμοστει σε επαγγελματιες η ερασιτεχνες "ζωντανους" μουσικους, αλλα για ολους τους αλλους....ειναι overkill....

 

Ξερω απο τωρα την απαντηση, οι πολλες ειναι καλυτερες απο την μια, αλλα δεν ειναι αμαρτια να καθεται και να μην παιζει; Δεν το λεω μονο απο την αποψη οτι καλυτερα να την χαρει καποιος αλλος αλλα και απο την πραγματικη οτι δλδ θα σκευρωσει η ρουφιανα!!!  ;D ;D ;D

 

Μηπως τελικα οσο μεγαλωνουμε, μια κιθαρα, ενας ενισχυτης, 2-3 πεταλια και τελος ειναι το rig που μας αξιζει; Γιατι μπορει να αρεσει στην γυναικα μου να τις εχω στο stand η στον τοιχο....αλλα δεν ειναι φτιαγμενες για μοστρα και για ξεσκονισμα....

 

Μονο εγω το σκεφτομαι η εχει περασει και το μυαλο καποιου αλλου; Κι αν ναι, τι εκανε; Φαρμακευτικη αγωγη για να περασει;;;;;;;;; ??? ??? ??? ???

 

βρε άνθρωπε, να έλεγες ότι έχεις 5-10 κιθάρες να το καταλάβω ότι θες να ξεφορτωθείς. Εσύ τώρα τρώγεσαι να πουλήσεις τη μία από τις 2; Δηλαδή πες ότι την πουλάς, τι θα αλλάξει από θέμα χώρου, χρημάτων κλπ; Αν ήταν να πουλήσεις 5 θα σου έλεγα ότι και χώρο κερδίζεις και χρήμα αλλά τώρα μιλάμε για μία κιθάρα. Κάτσε εκεί με τις κιθαρούλες σου και μην τρελένεσαι. Του χρόνου παίρνεις και μία ακόμα για να αγχωθείς περισσότερο.  :o ;D

 

Αυτός εδώ τι να πει που έχει 100?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αν το δεις απο καθαρα ΟΙΚΟΝΟΜΟΤΕΧΝΙΚΗ αποψη οι κιθαρες ειναι CAPEX & οχι ΟΡΕΧ.

 

Kαι μαλιστα capex που δεν απαξιωνεται ενω εχει σχετικα μεγαλες αποσβεσεις και μηδενικη φορολογια

 

Καμμια επιχειρηση,χωρα ή νοικοκυριο δεν καταστραφηκε λογω υπερβολικου capex.....ολοι απο το OPEX την παθανε τη ζημια...

 

 

Μ' έκανες κι έτρεχα να δω τι είναι κάπεξ και όπεξ χρονιάρες μέρες... ;D

 

Θες να πεις δηλ. ότι δεν υπάρχει ιδιώτης/επιχείρηση/κράτος που φαλήρησε επειδή επένδυσε υπερβολικά  με σκοπό την ανάπτυξή της αλλά τελικά είχε τα αντίθετα αποτελέσματα?

 

Ποια είναι η απόσβεση αγοράς μιας κιθάρας σε έναν ιδιώτη? Μηδενική φορολογία τι εννοείς? Αν πάρω κιθάρες 50 χιλιάδων πχ, δεν υπάρχει τεκμήριο? :) :) Οι ερωτήσεις είναι σοβαρές, δεν κατέχω πράμα.

 

Sorry για το εκτός, μου γεννήθηκαν απορίες.

 

Εντός τώρα, η άποψή μου είναι, αν δεν, μην. Αν δεν παίζεις με κάποια κιθάρα μην την κρατάς. Δώστη, δεν έχει νόημα. Μάζευα κι εγώ κάποτε κιθάρες, μια για μπακάπ, μία για βρώμικα, μία για καθαρά, μια δωδεκάχορδη, μια 6χορδη κ.ο.κ. Τελειωμό δεν είχε. Ώσπου έμαθα πώς να φτιάχνω τις δικές μου κιθάρες για να μπορώ να έχω όποια κιθάρα ήθελα ανα πάσα στιγμή. Ε, τα τελευταία 10 χρόνια παίζω (και έχω) δύο κιθάρες (μια ελεχτρονικιά και μια ξύλινη). Νομίζω ότι αν είχα δύο, απλά η μία θα καθότανε. Αυτό τώρα. Οι άνθρωποι αλλάζουν...

 

Την ανακύκλωση/ανανέωση την κατανοώ. Να έχεις δηλ. κάποια όργανα και κατά καιρούς να αλλάζεις-δίνεις-παίρνεις, κρατώντας ή καταλήγοντας σε έναν κορμό από όργανα που παίζεις. Το να κάθεται όμως ένα όργανο άπαιχτο ή μπακάπ το βρίσκω άσκοπο. Μy 50cent που ακούν και στο χωριό μου.

 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά αναλογίσου και αξιολόγησε σε ποια φάση της ζωής σου βρίσκεσαι, ποιος είσαι σαν ιδιοσυγκρασία και σαν κιθαρίστας και η απάντηση θα σου έχει δοθεί. Παράδειγμα προσωπικό: με ενδιαφέρει περισσότερο πια η σύνθεση και η δημιουργία, όποτε δεν αναλώνομαι σε πλουραλισμο οργάνων και εξοπλισμό, αλλά στην άποψη, αισθητική και σύνθεση αυτού που έχω ως στόχο

The art of being a child

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως δεν εχει νοημα να εχουμε πολλες κιθαρες, παρα μια και καλη.

Μονο εγω το σκεφτομαι η εχει περασει και το μυαλο καποιου αλλου; Κι αν ναι, τι εκανε; Φαρμακευτικη αγωγη για να περασει;;;;;;;;; ??? ??? ??? ???

Μην ανησυχείς, δεν είναι σοβαρό.

Λέγεται επιστημονικά anti-G.A.S. και συνήθως εμφανίζεται σε ανθρώπους άνω των -άντα με μειούμενη έκθεση σε ακρόαση μουσικής.

Σε κάποιους εμφανίζεται μετά από έντονο G.A.S. οπότε μιλάμε για παλινδρόμηση συνδρόμων, και εκεί θέλει προσοχή.

Για θεραπεία, συστήνω τα εξής ..

1.  Ψάξε να ακούσεις ένα νέο (για σένα) είδος μουσικής, ή νέους (για σένα) κιθαριστικούς ήχους.

2. Βάλε την κιθάρα στην θήκη (να μην την βλέπεις καθόλου), και "ξέχνα την".

Κάποια στιγμή που θα την θυμηθείς, θα σου φανεί καινούργια.

 

 

Γιατι μπορει να αρεσει στην γυναικα μου να τις εχω στο stand η στον τοιχο....

Εδώ έχουμε τεράστιο θέμα.

Ίσως μάλιστα να ευθύνεται και για το πρόβλημά σου.

Αν σου γκρίνιαζε, ίσως σε έπιανε το "αμυντικό σύνδρομο αντίδρασης".

Για αρχή, κρατάς την γυναίκα σου, και βλέπουμε πώς θα πάει το θέμα.

 

Αν υποτροπιάσεις ξαναγράψε, υπάρχουν και δραστικές λύσεις, που όμως πρέπει να εφαρμόζονται μόνο σε περίπτωση μεγάλης και άμεσης ανάγκης.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τέλος πάντων, αν αποφασίσεις να την πουλήσεις, πάρε κανά τηλέφωνο, να σου γλιτώσω και τα μεταφορικά για την Ελλάδα στο κάτω-κάτω, Gibson είναι αυτή, μην την αφήσουμε να φύγει έτσι, τυφλά...  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω ολους για τις αμεσες απαντησεις σας.

Παντως πραγματικα την λυπαμαι να καθεται...και οταν εχεις κατι που ειναι πιο κοντα στο real thing....

 

 

Off topic: Εμεις πρεπει να βρεθουμε ετσι κι αλλιως Πανο.....χαχαχα

Rock'n Roll doesn't create psychos. It helps psychos to be more creative...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια ειναι οτι η γυναικα μου λειτουργει αναποδα. Οταν την εβαλα στην θηκη, με εκραξε κιολας γιατι χαλασα την ομορφια του χωρου.....οκ δεν μου ειπε γιατι την εξαφανισες και δεν μπορουμε να παιζουμε ντουετο, αλλα απο το να μου πει μαζευτα γιατι μου χαλανε την αισθητικη......χεχε

 

Πριν απο 1-2 χρονια ειχα 5 ηλεκτρικες και 2 κλασικες. Εδωσα τις 3 και 1 και εμεινα με 2 και 1 και τωρα που με εχει πιασει αυτη η καλοσυνη να την χαρει καποιος αλλος, να μην καθεται μονη της....αυτο το anti-G.A.S. (copy-write fusiongtr)  που με εχει πιασει τελος παντων, δεν βρισκω συμμαχο ουτε την γυναικα μου!!!

Rock'n Roll doesn't create psychos. It helps psychos to be more creative...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω πέντε ηλεκτρικές, μια ακουστική και ένα μπάσο.

Δεν μπορώ να πω ότι είναι καμία παραπονεμένη.

Όλες τις παίζω και τις φροντίζω και τις αλλάζω χορδές (εκτός από μία που είναι παροπλισμένη και θέλει σημαντική επένδυση για να επαναλειτουργήσει κανονικά).

Αλλά όλες έχουν ξεχωριστό ρόλο και εγώ προσωπικά δεν μπορώ να λειτουργήσω μα μια κιθάρα εκτός του ρόλου της.

 

Έχω περάσει και την άλλη φάση. Να έχω δύο μισές κιθάρες=μια ολόκληρη. HSS Strat. Με κάφρικο χαμπάκι για τα μέταλα και με βιντάζ μονούς για τις μπλουζιές. Κι αυτό δούλεψε.

 

Έχω περάσει και πενταετία που άγγιξα κιθάρα δύο τρεις φορές

 

Το θέμα είναι ιδιοσυγκρασιακό και φασικό. Κάτσε λίγο, χαλάρωσε και μην κάνεις βιαστικές κινήσεις.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου