Προς το περιεχόμενο

Pre-slotted or blank nut;


leon7pap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Πρώτα το 2 και μετά το 1 (ή το 3, καλή ιδέα ακούγεται και αυτό). Το 4 is out of the question.

 

Η διπλής όψης δεν είναι απαραίτητη, αν κόψεις μία λωρίδα γυαλόχαρτου και την τυλίξεις γύρω από το 5ο-6ο τάστο, κρατώντας την τεντωμένη, θα ακολουθήσει τη φόρμα της ταστιέρας, just sayin'.

 

 

Έχεις ένα βασικό θέμα. Είναι preslotted, οπότε ίσως και πάλι να χρειαστεί λίγο slotting για να κάτσει η κάθε χορδή ακριβώς εκεί που πρέπει. Αν είναι pre radiused και πάλι δεν σημαίνει ότι η ταστιέρα σου, ή έστω το πρώτο τάστο, ακολουθούν τα specs (μεγάλος αριθμός οργάνων δεν έχει τα specs που αναγράφονται, συνήθως οι ταστιέρες είναι πιο φλατ στο κέντρο και πιο sloped στις άκρες των τάστων).

 

Και θα πρέπει να οπλιστείς με αρκετή υπομονή (βάλε-βγάλε-κούρδισε-τσέκαρε) αλλά και για να κρατάς τον κάθετο άξονα καθώς θα τρίβεις, αλλά και να φροντίσεις να μην τρίβεις περισσότερο από τη μία μεριά περισσότερο (bass ή treble) και φυσικά, να προσέχεις να μην το παρατρίψεις. Μικρές κινήσεις κάθε φορά. Είναι εύκολο να παρασυρθείς.

 

Καλό είναι, πριν το τρίψιμο πάνω στην ταστιέρα, να κάνεις ένα πρόχειρο γρήγορο αρχικό λιμάρισμα, αφού έχεις μαρκάρει το radius της βάσης του nut, για να σε γλιτώσει από χρόνο.

 

Good luck και λίγη υπομονή.

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτομαι κι εγώ να βάλω ένα pre-slotted nut στη strat. Συγκεκριμένα αυτό: Slotted Unbleached Bone Nut | stewmac.com. Το θέμα μου είναι ότι το string spread (η απόσταση των δύο ΜΙ χορδών) στο νέο nut, είναι λίγο μεγαλύτερη από αυτή που έχει το τωρινό nut. Αυτό θα είναι πρόβλημα; Θα υπάρχει κάποιο θέμα που οι δύο ΜΙ χορδές θα έρθουν λίγο πιο κοντά στις άκρες του fretboard;

 

Thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την απαντηση.Ναι ισως χρειαστει slotting αλλα η εμπειρια που ειχα απο το slotting του "ειδικου"στο blank  nut ηταν τραγικη οποτε....καλο και το CNC... και βλεπουμε!Θα το δοκιμασω οπως λες πρωτα το 2 μετα το 1 ελπιζοντας το radious να ειναι το ιδιο (γιατι καποιος να αλλαξει jig ΜΟΝΟ σε αυτο το σημειο;)Θα εχω απο διπλα και το παλιο ομως και αν βλεπω οτι το radius που προκυπτει τριβοντας στο πρωτο ταστο παει αλλου για αλλου τοτε θα δοκιμασω το 3...Ευχαριστω πολυ.(Εν τω μεταξυ εχω βαλει παλι προσωρινα πισω το παλιο nut εχοντας κολλησει απο κατω του shim απο τηλεκαρτα και με το νεο angle που δημιουργηθηκε με τα string trees και αυτο το 1mm ψηλοτερο action η κιθαρα παιζει καλυτερα απο ποτε!!!!!)

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Σκέφτομαι κι εγώ να βάλω ένα pre-slotted nut στη strat. Συγκεκριμένα αυτό: Slotted Unbleached Bone Nut | stewmac.com. Το θέμα μου είναι ότι το string spread (η απόσταση των δύο ΜΙ χορδών) στο νέο nut, είναι λίγο μεγαλύτερη από αυτή που έχει το τωρινό nut. Αυτό θα είναι πρόβλημα; Θα υπάρχει κάποιο θέμα που οι δύο ΜΙ χορδές θα έρθουν λίγο πιο κοντά στις άκρες του fretboard;

 

Thanks

 

Εξαρτάται πόσο λίγο, τι spread έχει τώρα και φυσικά την ταστιέρα, τις ακμές των τάστων και την ευθυγράμμιση του μανικού.

 

Γενικά, όπως είπα και πριν, παίζουν πολλές διαφοροποιήσεις σε specs ακόμη και σε ίδια μοντέλα. Ναι μεν η ταστιέρα κόβεται σε cnc άλλα το τελικό τρίψιμο γίνεται στο χέρι.

 

Για την ιστορία, αυτά τα preslotted blank nuts απευθύνονται σε επαγγελματίες (ή και diyers που ΚΑΤΕΧΟΥΝ εργαλεία για slotting) και χρησιμεύουν στο να κάνουν τη δουλειά πιο γρήγορα. Tίποτα δεν συγκρίνεται με ένα καλοκομμένο, καλογυαλισμένο, custom nut.

 

....καλο και το CNC... και βλεπουμε!Θα το δοκιμασω οπως λες πρωτα το 2 μετα το 1 ελπιζοντας το radious να ειναι το ιδιο (γιατι καποιος να αλλαξει jig ΜΟΝΟ σε αυτο το σημειο;)

 

Δεν αλλάζει το jig (ή το πρόγραμμα στο cnc). To slot θα κοπεί σε 9μιση ίντσες ακτίνα πχ, αλλά όπως περιγράφω και πριν, πέφτει χέρι στο τέλος και αλλάζουν τα τελικά specs πάνω στην ταστιέρα. Σπάνια έχω συναντήσει όργανο γραμμής παραγωγής που να έχει "ακριβώς" το radius στην ταστιέρα.

 

 

Εν τω μεταξυ εχω βαλει παλι προσωρινα πισω το παλιο nut εχοντας κολλησει απο κατω του shim απο τηλεκαρτα και με το νεο angle που δημιουργηθηκε με τα string trees και αυτο το 1mm ψηλοτερο action η κιθαρα παιζει καλυτερα απο ποτε!!!!!)

 

 

Φαντάζομαι μόνο slide παίζεις, γιατί αν σηκώθηκε το action κατά 1mm μόνο από nut, you must be nuts :) :) απ' την ακουρδισιά στα πρώτα 20 τάστα... ;D ;D ;D ;D

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι μια χαρα κραταει κουρδισμα και το action δεν ειναι στο θεο...ανεβηκε οσο το παχος μιας τηλεκαρτας.Μονο το intonation ειχε πειραχτει αλλα το εφερα απο τα saddles.

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται πόσο λίγο, τι spread έχει τώρα και φυσικά την ταστιέρα, τις ακμές των τάστων και την ευθυγράμμιση του μανικού.

 

Το spread που έχει τώρα είναι περίπου 1 χιλιοστό μικρότερο από αυτό που θέλω να βάλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι μια χαρα κραταει κουρδισμα και το action δεν ειναι στο θεο...βασικα ανεβηκε οσο το παχος μιας τηλεκαρτας ΜΟΝΟ ομως απο την πλευρα του nut κατι το οποιο αλλαζει το action το πολυ μεχρι το 5-6 ταστο (που πριν ειχα ενα ελαφρυ buzz) οποτε τωρα plays and feels ok!Μονο το intonation ειχε πειραχτει (προφανως)αλλα το εφερα απο τα saddles.

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου