Προς το περιεχόμενο

Αγορα καρτας ηχου pci


animae

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε ολους απο εναν νεο χρηστη!

Μπαινω κατευθειαν στο θεμα:

θελω να παρω μια pci καρτα ηχου γυρω στα 150 ευρω. Η χρηση της ειναι περισσοτερο για ηχογραφηση κιθαρας-μπασσου με το καρφι κατευθειαν πανω στην καρτα ηχου(αν και θα υπαρχει ενας προενισχυτης tubepre και ενα πεταλακι sm7 της ibanez), δηλαδη χωρις μικροφωνο και ενισχυτη.

Ειμαι αναμεσα σε αυτες τις 2:

1-emu 1212m

2-m audio delta 44

 

Ποιες ειναι οι αποριες μου:

1)Kαταρχην ποια απο τις 2? Αν υπαρχει καποια αλλη που δεν εχω υποψην μου, μπορειτε να μου πειτε.

2)Αυτο που με βαζει περισσοτερο σε σκεψεις ειναι το ποιο προγραμμα θα χρησιμοποιω για την ηχογραφηση. Αυτη τη στιγμη εχω μαθει καπως το cubase sx1(το 3 δεν μου επαιζε λογω καρτας Onboard), αλλα εχω ενα αρκετα σημαντικο-για μενα- προβλημα. To default drum machine που εχει (LM-7) περα απο τον ψιλοκακο ηχο που εχει(και ξεκιναει απο τοτε που επιλεγεις αυτο ως ηχο των drums στον "μικτη"), οταν πας να κανεις export ενα κομματι τοτε βλεπεις οτι ο ηχος χαμηλωνει τρελα. Δεν ειχα καταφερει να το κανω να συνεργαστει με το groove agent ωστε να παρω ηχους απο κει. Εν τελει, ο ηχος αυτος φτιαχνει/αυξανει ενταση? Πως?

Απο την αλλη σκεφτομουν το ProTools, το οποιο απ οτι εχω δει απο εναν φιλο μου, εχει καλυτερο ηχο, αλλα αυτο με περιοριζει στην m audio. Ισχυει αυτο ή μπορω να εχω pro tools και με την emu?

 

Aυτα μου ερχονται προς το παρον.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 77
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

α) Τα ProTools θα λειτουργήσουν μόνο με την Μ-Audio.

β) To LM-7 έχει εντελώς "εισαγωγικό" χαρακτήρα, δεν προσφέρεται για πολλά-πολλά. Εν' τούτοις το πρόβλημα του ότι χαμηλώνει, δεν μπορεί να σχετίζεται με τίποτε άλλο παρά με ελλειπή εξοικείωσή σου με το πρόγραμμα, κάτι που άλλωστε επιβεβαιώνεται από το..

γ) Αν η κάρτα σου λειτουργεί με το SX1 τότε θα λειτουργεί και με το SX3. Και πάλι λοιπόν, πρέπει οπωσδήποτε να μάθεις καλύτερα το πρόγραμμα.

 

Στη θέση σου θα έπαιρνα την M-Audio και τα ProTools, κάνοντας μία εξαιρετική, νόμιμη και με τα manual της αρχή στο κόσμο του ήχου.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην, ευχαριστω για την απαντηση!

Το cubase δεν το παιζω στα δαχτυλα, αλλα εχω μαθει καποια πραγματα. Αυτο που θελω να ξερω, ειναι αν το "προβλημα" που εχω μπορει να λυθει και κατα ποσο καλους ηχους drums μπορεις να πετυχεις με αυτο. Επειδη εχω ξεκινησει με αυτο αλλα και επειδη εχω ακουσει καλα λογια για την emu, θελω να δω τι παιζει με τους ηχους και μετα να προχωρησω αναλογως.

 

Τα protools LE δεν μπορουν να παιξουν με την emu?

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα protools γενικότερα παίζουν μόνο με hardware της digidesign. Μόνο τα m-powered δουλεύουν με ορισμένα της m-audio

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα protools γενικότερα παίζουν μόνο με hardware της digidesign. Μόνο τα m-powered δουλεύουν με ορισμένα της m-audio

 

Πολύ σωστά, εννοείται ότι μιλώ για τα ProTools M-Powered, τα οποία όμως... είναι όντως ProTools από κάθε χρήσιμη άποψη. Πριν λίγο καιρό αναβαθμίστηκαν στην έκδοση 7.3, ταυτόχρονα με την αναβάθμιση σε 7.3 της "Digidesign" έκδοσης.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα eye δεν αναφερόμουν σε εσένα αλλά στο ερώτημα του φίλου forensick για το αν μπορούν να παίξουν με emu. Και φυσικά τα m-powered είναι pro tools με όλη την σημασία της λέξεως! :wink: :D

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oμορφα...αρχιζουν και φευγουν καποιες αποριες!

Αφου λοιπον εχουμε το δεδομενο του protools-m audio, αυτο που με ενδιαφερει περισσοτερο ειναι το τι γινεται με το drum machine του cubase. Πως βαζεις αλλους ηχους, ποσο καλυτερη αποδοση εχει σε σχεση μe τo default και συγκριση δυνατοτητων με το pro tools σε αυτο τον τομεα?

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) Ποιο drum machine του Cubase; Το LM-7; Τα είπαμε γι' αυτό.

β) Τα ProTools έχουν τις λιγότερο εντυπωσιακές δυνατότητες από οποιοδήποτε άλλο πρόγραμμα αυτού του τύπου.

γ) Είτε τρέχεις ProTools, είτε τρέχεις Cubase, θα χρειαστείς ένα ξέχωρο πρόγραμμα για τα τύμπανα. Προτείνονται τα BFD Drums (www.fxpansion.com) αν έχεις ισχυρό(τατο) υπολογιστή, ή το GrooveAgent της Steinberg.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά για το β δεν συμφωνώ καθόλου!! Εξάλλου πως είναι industry standard αν δεν έχουν τουλάχιστον τις ίδιες δυνατότητες; Αν αναφερώσουν στις midi δυνατότητες των pro tools ως την έλευση της 7ης έκδοσης ίσχυε. Τώρα όμως η ψαλίδα έκλεισε τρομερά και παίρνοντας ως δεδομένο το ότι είναι εντελώς συμβατά και με τα "μεγάλα" pro tools ε μάλλον το αντίθετο σημαίνει!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

β) Τα ProTools έχουν τις λιγότερο εντυπωσιακές δυνατότητες από οποιοδήποτε άλλο πρόγραμμα αυτού του τύπου.

 

Η λέξη-κλειδί για τη κατανόηση αυτού που έγραψα είναι η "εντυπωσιακές". Εκεί που άλλες εταιρείες δίνουν μέχρι και samplers για να σε πείσουν να τις προτιμήσεις, τα ProTools είναι σχετικά "γυμνά" από τέτοιες "προσφορές", οπότε σε μία Α-Β ωμή σύγκριση (επί χάρτου), κάποιος (ειδικά αν είναι άπειρος) μάλλον θα προτιμήσει κάτι άλλο.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου