Προς το περιεχόμενο

Αγορα καρτας ηχου pci


animae

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μα αυτό λέω ότι αφού θα τα σκάσεις για το hardware στο οποίο περιέχονται και τα protools ως δώρο γιατί να το πάρεις "αγορασμένο";

 

γιατί η digi είναι πολύ πιασοκ$λικη εταιρία' date='ειδικά στα updates της όπου βγάζει απο την μύγα ξύγκι...

 

forensick :δοκίμασε το ezdrummer,είναι ότι πρέπει για αρχή.[/quote']

 

Και πως θα τα δουλέψεις δίχως το hardware;

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 77
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

άλλο λέω.

το 7.3 το παίρνουν όσοι προμηθευτούν τωρα κάποιο digi μηχάνημα.όλοι οι υπόλοιποι -αν θέλουν- αναβαθμίζουν το σύστημα τους.

μερικοί προτιμούν τη νόμιμη οδό,μερικοί την παράνομη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα γινω πιο συγκεκριμενος: Κυριως θα γινεται ηχογραφηση κιθαρας-μπασσου-πληκτρων(αντε και φωνης). Κοινως, περισσοτερο με απασχολουν οι δυνατοτητες που σου προσφερει το προγραμμα στα "φυσικα" οργανα και δευτερευοντος στα εικονικα. Πρωτο στη λιστα ομως(με δεδομενο οτι pt και cubase εχουν "ιδια" αποδοση στην ηχογραφηση και επεξεργασια)ειναι το πως, που, γιατι και κυριως ΜΕ ΤΙ, το drum machine!To ξερω οτι μπορει να ακουγεται λιγο κουλο στους πιο εμπειρους( το πως εχω βαλει τις προτεραιοτητες) , αλλα αυτο το πραγμα ειναι που εχω αυτη τη στιγμη στο μυαλο μου και εν τελει αυτο θα με καθοδηγησει στην επιλογη προγραμματος και καρτας ηχου.

Τελικα δεν μου εχετε σχολιασει τις 2 επιλογες που εχω στις καρτες ηχου. Θα εχω ικανοποιητικα αποτελεσματα?

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

forensick ,επεκτάθηκε το thread χωρίς να έχεις πάρει καμία ουσιαστική απάντηση. :oops:

 

λες οτι θες να ηχογραφείς μπάσο ,κιθάρα,πλήκτρα,φωνη.

ταυτόχρονα?

 

από πόσες πηγές θέλεις να ηχογραφεις maximum ταυτόχρονα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι, δεν πειραζει! Και απο αυτα μαθαινεις!

 

Αυτο που ρωτας, ξεχασα να το πω...ξεχωριστα καθε οργανο.

Επισης να πω οτι ξερω πως ετσι κι αλλιως ειμαι και γω εκτος θεματος, καθως εγραψα για καρτα ηχου, αλλα ρωταω περισσοτερο για software. Μπερδεγουει.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok.

τότε και οι δύο καρτούλες μια χαρά είναι (αφού ήδη έχεις το presonus).

έχω προσωπική εμπειρία με την emu και θα σου έλεγα να την πάρεις με κλειστα τα μάτια.όχι οτι η maudio υπολείπεται ουσιαστικά,ας πούμε οτι με την emu θα έχεις καλύτερο ad/ad conversion.

 

για drums (φυσικά) η καλύτερη επιλογή σου είναι το bfd. όμως πρέπει να πασχίσεις για να βγάλεις σωστό ήχο,είναι πιο pro κατάσταση.

επίσης έχει τόσα πολλά expansions που θα πονοκεφαλιάσεις και θα χρειαστείς πολύ μνήμη (2gb +) και πολύ χώρο στο σκληρό σου.

 

η εναλλακτική σου (που είναι και πανεύκολο πρόγραμμα παρεπιμπτόντως) είναι το ezdrummer

 

αν θες να φορτώνεις και τα δικά σου samples ψάξε προς battery (το συνοδεύει εντυπωσιακή library) ,linplug rm iv ή επίσης μια πολύ διαδεδομένη λύση είναι να χρησιμοποιείς το flstudio ή το reason σαν drum machine/sampler μέσα στο host πρόγραμμα.

 

υπάρχουν πολλά προγράμματα ακόμα για αυτές τις δουλειές,περι ορέξεως κολοκυθόπιτα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτο στη λιστα ομως(με δεδομενο οτι pt και cubase εχουν "ιδια" αποδοση στην ηχογραφηση και επεξεργασια)ειναι το πως' date=' που, γιατι και κυριως ΜΕ ΤΙ, το drum machine![/quote']

 

Και δε δοκιμάζεις το Hydrogen που είναι μια χαρά drummachine και free, για να μη μπλέκεις με "αγορές";

 

http://www.hydrogen-music.org/

 

Λίγο ΟΤ αλλά επίσης πολύ καλό drummachine (αν και drumsynth, άρα με πιο "τεχνολογικό" ήχο) είναι το Waldorf Attack...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί η digi είναι πολύ πιασοκ$λικη εταιρία' date='ειδικά στα updates της όπου βγάζει απο την μύγα ξύγκι...[/quote']

 

Όντως, αυτό με τα updates είναι θέμα. Όμως είναι μια πάρα πάρα πάρα πολύ αξιόπιστη εταιρία. Στην τελική: AVID ;)

 

Ρε παιδιά επειδή έχω μπερδευτεί εντελώς: τα "drum machine" plugins που θα χρησιμοποιήσει ο άνθρωπος δεν είναι πρακτικά ανεξάρτητα του προγράματος; Τι cubase, τι pt. Ως insterts θα μπουν και στα δύο και τέρμα. Τι διαφορά κάνει σε ποιο πρόγραμμα θα μπούνε ως inserts?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ρε παιδιά επειδή έχω μπερδευτεί εντελώς: τα "drum machine" plugins που θα χρησιμοποιήσει ο άνθρωπος δεν είναι πρακτικά ανεξάρτητα του προγράματος; Τι cubase' date=' τι pt. Ως insterts θα μπουν και στα δύο και τέρμα. Τι διαφορά κάνει σε ποιο πρόγραμμα θα μπούνε ως inserts?[/quote']

 

-σπαστικός mode on

νομίζω,λέγοντας "inserts", εννοούμε τα slots σε κάθε track όπου μπαίνουν τα fx plugins,όχι τα instruments

-σπαστικός mode off

 

κατα τ'άλλα δίκιο έχεις,δεν έχει καμία ουσιαστική διαφορά σε ποιο sequencer θα τα χρησιμοποιήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοινως καταληγουμε οτι ειτε χρησιμοποιησω bfd ειτε ezdrummer, pro tools καi cubase τα παιζουν και τα 2 απροβληματιστα. Δηλαδη δεν υπαρχει το σουπερ-ντουπερ-τα σπαω ολα drum machine το οποιο να παιζει μονο σε ενα απο αυτα τα 2 sequencer?

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου