Προς το περιεχόμενο

CTS Audio taper pots


ikon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους

 

Έχω μια απορία...

 

Πήρα από stewmac 4 pots για την LP μου

 

http://www.stewmac.com/Pickups_and_Electronics/Components_and_Parts/Potentiometers/CTS_Control_Pots.html

 

και διάλεξα αυτά συγκεκριμένα γιατί είναι audio taper, δηλαδή υπάρχει smooth transition όταν ανοιγοκλείνεις το volume.

 

Τα έδωσα λοιπόν να μου τα βάλουν (έκανα και 50's wiring), το παράξενο είναι ότι τώρα όταν είναι στο 0 το volume και το ανοίγεις σιγά σιγά, μέχρι το 8 περίπου δεν ακούγεται τίποτα! από 8-9 ακούγεται λίγο και στο 10 είναι full κανονικά... κανένα smooth transition δηλαδή...

 

60921033.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γίνεται... Κάποια μαλακία έχει γίνει στο wiring. Ο μάστορας που το έκανε, είναι... δοκιμασμένος / έμπειρος; Και, τελοσπάντων, δεν την δοκίμασε πριν στη δώσει πίσω; Του φάνηκαν όλα φυσιολογικά; Δεν μπορεί...

 

 

Αν μπορείς, ανέβασε καμιά κοντινή φωτογραφία από το control cavity και θα μπορούν και πιο έμπειρα μέλη από εμένα να σου πουν πού είναι το λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Υπάρχουν Γραμμικά και Λογαριθμικά ποτενσιόμετρα.

Εσυ πρέπει να πήρες τα γραμμικά που έχουν αυτό το αποτέλεσμα στο volume αλλά δίνουν το φουλ σήμα, γνωστά και ως No load. Τα λογαριθμικά είναι αυτά που είναι progressive.

 

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γνωστά και ως No load.

 

οχι,αλλο πραγμα ειναι τα no load pots (τα εχω σε ολες τις κιθαρες μου) τα οποια απλα οταν ειναι στο ΤΕΡΜΑ παρακαμπτουν εντελως  και το pot & τους πυκνωντες με αποτελεσμα τον πιο "αγνο" και πριμο ηχο που υπαρχει.

 

απο το μηδεν μεχρι το τερμα λειτουργουν μια χαρα και εχουν smooth transition (τουλαχιστον στις κιθαρες μου).

 

μαλλον καποιο λαθος εχει κανει ο τεχνικος.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Τα γραμμικά ή linear χρησιμοποιούνται συνήθως στο tone.

Τα λογαριθμικά ή log και audio taper στο volume.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά είχα πάρει

 

r2vqf4.jpg

http://www.stewmac.com/Pickups_and_Electronics/Components_and_Parts/Potentiometers/CTS_Control_Pots.html

 

που είναι audio taper δηλαδή λογαριθμικά, πρόσεξα ειδικά για αυτό το χαρακτηριστικό.

 

Το wiring είναι αυτό:

 

6zljjp.jpg

 

Δεν νομίζω να είναι σφάλμα του τεχνικού γιατί είναι πολύ έμπειρος... θα τον ρωτήσω όμως.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Υπάρχει και η πιθανότητα τα προηγούμενα να ήταν 300Κ. Με την αλλαγή σε 500Κ ο ήχος έγινε πιο bright και αν προσθέσεις και το 50's wiring  να... τα ΄δες όλα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και η πιθανότητα τα προηγούμενα να ήταν 300Κ. Με την αλλαγή σε 500Κ ο ήχος έγινε πιο bright και αν προσθέσεις και το 50's wiring  να... τα ΄δες όλα.

 

Ναι ήταν 300Κ και όντως έγινε πιο bright (πολύ καλύτερος)

 

Γενικά έπαθα πλάκα με την αλλαγή του ήχου, δεν περίμενα να έχει τόση διαφορά

και τώρα θέλω να παραγγείλω και για μία άλλη lp και ψάχνομαι πάλι με τα pots.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι,αλλο πραγμα ειναι τα no load pots (τα εχω σε ολες τις κιθαρες μου) τα οποια απλα οταν ειναι στο ΤΕΡΜΑ παρακαμπτουν εντελως  και το pot & τους πυκνωντες με αποτελεσμα τον πιο "αγνο" και πριμο ηχο που υπαρχει.

 

απο το μηδεν μεχρι το τερμα λειτουργουν μια χαρα και εχουν smooth transition (τουλαχιστον στις κιθαρες μου).

 

μαλλον καποιο λαθος εχει κανει ο τεχνικος.

 

Αυτά εννοείς ε;

 

vypki9.jpg

http://www.stewmac.com/Pickups_and_Electronics/Components_and_Parts/Potentiometers/Emerson_Pro_CTS_Blender_No-load_Pot.html

 

γιατί δεν βλέπω 500ρια..; είναι μόνο για μονούς μαγνήτες..;

 

αααα όχι υπάρχουν (all parts) αλλά διαβάζω επίσης ότι κάνουν μονο για το tone, οχι για volume.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου