Προς το περιεχόμενο

απορια για truss rod


Προτεινόμενες αναρτήσεις

πριν απο λιγες μερες αγορασα μια μεταχειρισμενη epiphone les paul. μου εκανε εντυπωση οτι το μπρατσο ηταν υπερβολικα ισιο. φορουσε 12αρες και εβαλα 10ρες αρα προφανως ο προηγουμενος ιδιοκτητης το ειχε τεντωσει λιγο για να ανταποκριθει στην ταση των χορδων. διαβασα το αρθρο του superfunk για το setup, πατησα 1ο και 14ο ταστο και πραγματικα στο 9ο μεταξυ χορδης και ταστου δεν χωραει ουτε τριχα! αν χαλαρωσω λιγο το truss rod θα μπορεσω να χαμηλωσω εστω και λιγο το action?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλη μια απορια: χορδες ιδιων διαστασεων π.χ. ernie ball regular slinky (10-46) στο ιδιο κουρδισμα με την ιδια δυναμη μπορει να παλλονται λιγοτερο η περισσοτερο απο αλλης μαρκας? δοκιμασα ghs αλλα μου φανηκαν καπως (και φανταστειτε οτι ειμαι και πρωταρης) πιο σκληρες και καπως πιο επιρρεπεις στο τασταρισμα και μαλιστα ο ηχος τους οταν τασταρουν μου θυμιζει τριξιμο γυαλιου!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν χαλαρωσεις το μπρατσο θα δωσεις relief αρα θα ΨΗΛΩΣΕΙΣ το action & ΔΕΝ θα το χαμηλωσεις ,βεβαια χειροτερη μεθοδος απο το να ρυθμιζεις το action με τη  βεργα ΔΕΝ υπαρχει,το action ρυθμιζεται ΜΟΝΟ απο τα σελακια,η βεργα ειναι για ΑΛΛΗ δουλεια,αν θες τρομερα χαμηλο action θα πρεπει να γινει fret dress συμφωνα με τα ΔΙΚΑ σου γουστα.

 

Aν βεβαια η κιθαρα σου εχει εντελως ισιο μπρατσο και ΔΕΝ τριζει με ενα λογικο action αυτο παει να πει οτι εχει ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ σετ απ αρα ας την ησυχη.

 

αλλη μια απορια: χορδες ιδιων διαστασεων π.χ. ernie ball regular slinky (10-46) στο ιδιο κουρδισμα με την ιδια δυναμη μπορει να παλλονται λιγοτερο η περισσοτερο απο αλλης μαρκας?

 

οι ατυλιχτες χορδες ειναι ΙΔΙΕΣ σε ολες τις μαρκες χορδων οι τυλιχτες διαφερουν απο μαρκα σε μαρκα και απο ειδος σε ειδος ,οντως οι GHS ειναι απο τις σκληροτερες χορδες μια και εχουν  πολυ χοντρο πυρηνα (οσο λιγοτερο τυλιγμα και οσο πιο παχυς πυρηνας τοσο πιο ακαμπτη και σκληρη η χορδη) οι πιο "μαλακες" roundwound χορδες ειναι οι Ernie Ball & οι Dean Markley vintage reissue οι οποιες ειναι συν τοις αλλοις και roundcore,για ακομα πιο μαλακες θα πρεπει να πας σε pure nickel χορδες (οι Pyramid  ειναι οτι πιο μαλακο μια και ειναι και roundcore & pure nickel) 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν χαλαρωσεις το μπρατσο θα δωσεις relief αρα θα ΨΗΛΩΣΕΙΣ το action & ΔΕΝ θα το χαμηλωσεις ,βεβαια χειροτερη μεθοδος απο το να ρυθμιζεις το action με τη  βεργα ΔΕΝ υπαρχει,το action ρυθμιζεται ΜΟΝΟ απο τα σελακια,η βεργα ειναι για ΑΛΛΗ δουλεια,αν θες τρομερα χαμηλο action θα πρεπει να γινει fret dress συμφωνα με τα ΔΙΚΑ σου γουστα.

 

Aν βεβαια η κιθαρα σου εχει εντελως ισιο μπρατσο και ΔΕΝ τριζει με ενα λογικο action αυτο παει να πει οτι εχει ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ σετ απ αρα ας την ησυχη.

 

 

αυτό που κατάλαβα εγώ είναι ότι:

έχει πάρει το μπράτσο προς τα πίσω και οταν το φέρει στα ίσα του θα του κατεβάσει το action από τα σελάκια

για να είναι πιο χαμηλό (μάλλον λάθος κατάλαβα)

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πατησα 1ο και 14ο ταστο και πραγματικα στο 9ο μεταξυ χορδης και ταστου δεν χωραει ουτε τριχα!

 

αυτο σημαινει οτι το μπρατσο εχει σχεδον μηδενικο relief (ισως και up bow) ;)

 

ετσι κι αλλοιως ειναι λαθος ο συλλογισμος του "ρυθμιζω το action με τη βεργα",το action ρυθμιζεται απο τα σελλακια και ΑΝ εχουμε προβληματα με τριξιματα πειραζουμε τη βεργα (ξεκιναμε παντα με οσο λιγοτερο relief μπορουμε)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν χαλαρωσω τη βεργα οταν δοκιμαζα να κατεβασω λιγο την γεφυρα εμφανιζοταν καποιο τασταρισμα στα μπροστινα ταστα. μετα τη ρυθμιση εξαφανιστηκε, και οσο κατεβαζα σταδιακα την γεφυρα παρατηρησα οτι ενα ελαφρυ τασταρισμα εμφανιζοταν πλεον στα τελευταια. την σηκωσα ενα κλικ και πλεον ειναι ολα ενταξει, πραγματι το action ειναι ενα κλικ χαμηλοτερο απο πριν και γενικα η κιθαρα λιγο πιο ισορροπημενη αρα πετυχα αυτο που περιμενα. τωρα που απεκτησα μια σχετικη οικειοτητα με την διαδικασια θα ελεγξω και το μπασσο.

ευχαριστω για τις απαντησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου