Προς το περιεχόμενο

Κιθάρα από Αμερική...και όλα γίνονται!


marathon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί συνάδελφοι χθές παρέλαβα μια Gibson Doublecut Pro από Αμερική.

Σας λέω λοιπόν 2-3 κόλπα που τυχαία κάτσανε...

1) Βρίσκεις ένα καλό βαποράκι, στη δικιά μου περίπτωση ένας φίλος που πήγε για 2 εβδομάδες για ένα σεμινάριο στο Σαν Φρανσίσκο. Του βρήκα όλους τους αντιπροσώπους της Gibson της περιοχής του ξενοδοχείου του, έψαξα στα sites τους για μοντέλο, χρώμα, τιμή γιατί δεν είναι σχετικός, με λίγα λόγια του τα είχα όλα μασσημένα.

2) Πάει στο μαγαζί που περίμενε η κιθάρα και πάει να πληρώσει με Amex. Για κάποιο λόγο (ευτυχώς όπως αποδείχθηκε) το σύνολο του ποσού δεν έγινε αποδεκτό και αναγκάστηκε να το σπάσει σε δύο κάρτες Amex, Diners. Έτσι είχε 2 αποδείξεις μια των 300 δολαρίων και μία με τα υπόλοιπα...(Απολύτως νόμιμο γιατί τα μαγαζιά στην Αμερική δεν παίζουν με την εφορία δηλ. κάνει 1000 ευρώ κόψε μου μία απόδειξη των 200...)

3) Έρχεται Ελλάδα μέσω Φρανκφούρτης και τον σταματάνε στο τελωνείο...

...έχετε να δήλώσετε κάτι? Και λέει φυσικά ναί μια κιθάρα που την βρήκα μεγάλη ευκαιρία και να και η απόδειξη 300 δολάρια!!. Με κάτι ατέλειες που δικαιούμαστε ήταν να πληρώσει ένα ποσό της τάξεως των 50-60 ευρώ και οι Γερμανοί του την χαρίσανε...

4) Στην Ελλάδα αφού έρχεσαι απο Φρανκφούρτη...περνάς αέρα!

¶ρα ηθικό δίδαγμα, η αγορά από Αμερική θέλει 2-3 κάρτες για να σπάει το ποσό και είσαι απόλυτα νόμιμος.

Όσο για το οικονομικό ο BonStudio τη συγκεκριμένη δεν την έχει καν, την απλή την έχει περίπου στα 2.500 ευρώ, ο Thomman στα 2.100 ευρώ και την πλήρωσα 1.300.

¶ντε και στα δικά σας.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μαγκας....Απλα θέλει τεράστια κωλοφαρδία να σου κάτσουν όολα αυτά...

 

Επίσης καλος τρόοπος είναι αν έχεις γνωστό στρατιωτικό στην αεροπορία που να πηγαίνει αμερική (ή τεσπα εκει απο όπου θες να αγοασεις την κιθάρα)....

 

Οι στρατιωτικοί τα περνάνε όλα αέρα πατέρα...Ούτε φόροι ούτε τπτ....Μέχρι και μηχανή έχω ακούσει ότι περνάνε ...(δεν ξέρω πόσο νομιμα...:lol:)

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορία: αφού τελικός του προορισμός ήταν το Ελλάντα γιατί τον σταμάτησαν οι Γερμανοί τελώνες;;;

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον λόγω εισόδου σε ευρωπαϊκό έδαφος και μιας και ο τελικός προορισμός ήταν μέλος της Ε.Ε.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον ότι μπαίνει από Usa στην Ευρώπη σταματά στο τελωνείο, η μαγκιά του δικού μου όμως ήταν ότι τη δήλωσε αμέσως, απ ότι του είπε ο Γερμανός εάν σε πιάσουν με αδήλωτο το πρόστιμο είναι διπλασιασμός της εισφοράς

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίεργο μου φαίνεται πάντως...το λέω γιατί το είχα ψάξει το 2001 που πήγα Αμερική να κανονίσω πτήση μέσω Ολλανδίας μπας και πλήρωνα το ολλανδικό τελωνείο αντί για το ελληνικό που είναι σαφώς μικρότερο, αλλά και από εδώ και από Ολλανδία μου είπαν τότε ότι τελωνείο περνάς στη χώρα προορισμού.

 

¶λλωστε τελωνείο περνάς όταν πας να βγεις από το χώρο παραλαβής αποσκευών. Όταν έχεις να πιάσεις connecting flight δεν περνάς καθόλου από το Τελωνείο σε κανένα αεροδρόμιο από ότι ξέρω...μήπως ο φίλος σου ταξίδεψε με 2 ξεχωριστές εταιρίες και χρειάστηκε να βγει έξω για να κάνει check-in στην άλλη;

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορία: Το τελωνείο σε Ελλάδα και κάποιας άλλης χώρας μέλους της E.E την ίδια τιμή δεν θα έχει για προϊόντα από 3ες χώρες; Αφού αυτά είναι συμφωνίες της Ε.Ε με τα κράτη αυτά και όχι κάθε κράτους μέλους ξεχωριστά!

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκεκριμένα για τους δασμούς δεν ξέρω να σου πω αν ισχύει αυτό που λες, πάντως ξέρω ότι υπάρχουν μεγάλες διαφορές. Αυτό που ξέρω είναι ότι αν υπάρχουν οδηγίες από την Ε.Ε. για τους δασμούς, η κάθε χώρα έχει κάποιες προθεσμίες μέχρι να τις υοθετήσει και μετά πέφτουν τα πρόστιμα...συνήθως αργούμε να τις εφαρμόσουμε και συνήθως πρόστιμα πληρώνουμε πάντως...

 

Χώρια τις χρεώσεις των εκτελωνιστών.....

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου