Προς το περιεχόμενο

Αδιεξοδο σε επιλογη κιθαρας(a.k.a semi hollow vs jaguar!)


tasosv

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συμμερίζομαι σε μεγάλο βαθμο τον προβληματισμό σου και με βάση τα είδη εγώ διαχωρίζω αυτές τις κιθάρες χοντρικά ως εξής:

 

- Jaguar -> surf, aussie scene, postpunk, new york punk

-Semihollow-> shoegaze(the jesus and mary chain φάση έχω πιο πολύ στο μυαλό μου)

-gretsch-> rockabilly

 

  ΑΛΛΑ, ''επειδή πάντα υπάρχει ένα αλλά'' γενικά είναι ωράιο να κοιτάς προς το ο,τιδήποτε και offset αλλά να μην κάνουμε  τις τζάγκουαρ ό,τι έκαναν οι κλασικοροκάδες τις στρατο . Φαντάζομαι πιάνεις το point μου. Το καλύτερο είναι να βρεις κάτι μέσα στα όρια της αισθητικής σου και αλλά και της όποιας πρωτοτυπίας. Μην ξεχνάμε ότι οι προκειμένες offset κιθάρες στα τέλη seventies ήταν στην λήθη και κάτι τύποι σαν τον Βερλαίν και τον Θέρστον Μουρ τις επανέφεραν.

 

Άμα, απ'την άλλη έχεις κόλλημα με μοντέλο (πραγμα που δεν βλέπω - γιαυτό και το ποστ) τότε πάσο. Καλύτερα παίξε να δεις και την αίσθηση παικτικά . Εκεί θα κριθεί και σωστότερα γιατί εξάλλου ηχητικά όλες ωραίες είναι! Το ξέρουμε  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Όσον αφορά την κατασκευή το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι πάνω από 500 ευρώ για κινέζικη κιθάρα μου χτυπάνε κάπως. Ειδικά στις gretsch το νιώθω που οι τιμές όντως ξεφεύγουν και όχι, δεν θίγω ποιότητα αλλά βλέπεις; πληρώνεις και ντιζάιν πέρα από μάρκα και ορθώς γίνεται αυτό.

Αλλά γενικότερα αυτό είναι ένας λόγος πέρα από το να πας σε μεταχειρισμένο ή σε epiphone ή σε φεντερ μεριά γενικότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσο περισσότερο προχωράει η συζήτηση τόσο καταλαβαίνεις ότι είναι μάταια.

Δεν υπάρχει κανένα σημείο επαφής των δυό οργάνων.

 

Επίσης το δίλημμα κινέζικη ή όχι νομίζω πλέον είναι ανύπαρκτο, καθώς όλες οι κιθάρες φτιάχνονται σε μετρημένα εργοστάσια στο ένα χέρι, αν εξαιρέσουμε ΗΠΑ και τα τρελλά ποσά που χρειάζονται.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου