Προς το περιεχόμενο

Αδιεξοδο σε επιλογη κιθαρας(a.k.a semi hollow vs jaguar!)


tasosv

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλησπερα φιλοι, ξερω καμια σχεση η μια με την αλλη!πως εφτασα σ αυτο το αδιεξοδο;

ειμαι σε διαδικασια αναζητησης κιθαρας (σε θεωρητικο επιπεδο βεβαια προς το παρον γιατι δεν υπαρχει κ ρευστο) και εχω κολλησει οποτε ισως με τη κουβεντα και τις γνωσεις σας να ξεκολλησω.

 

Κ τα δυο ειδη μ αρεσουν κ αν κ ηχητικα ειναι διαφορετικες χρησιμοποιουνται και τα δυο στα ειδη μουσικης που με ενδιαφερουν.(garage,surf,post punk,indie κλπ).

 

περα απο τον ηχο λοιπον που ειναι καθαρα θεμα γουστου θα ηθελα τη γνωμη σας ως προς την κατασκευη ,το playability  κ οτι αλλο νομιζετε οτι θα βοηθουσε.

 

για να μην ξεφυγει και η κουβεντα το budget  το υπολογιζω στα 500 (καινουργια-μεταχειρισμενη).για τις semi -hollow με ενδιαφερει μονο με bigsby και οπου semi-hollow στο μυαλο μου αυτη τη στιγμη στριφογυρναει το ονομα gretsch(υπαρχουν καινουργιες  γυρω στα 500, πειτε κ γνωμες γι αυτες αν ειναι ευκολο) αλλα προτασεις για αλλες μαρκες ειναι φυσικα πανω απο καλοδεχουμενες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκτός από το ηχητικά μιλάμε και για εντελώς διαφορετική αίσθηση στο χέρι και σώμα...

η εμπειρία μου είναι μόνο από epiphone και σίγουρα είναι πιό δύσχρηστη από ένα φεντεροειδές.

Νομίζω ότι και το bigsby θα κάνει τα πράγματα λίγο πιό ζόρικα.

 

πρέπει μάλλον να καταλήξεις μόνος σου

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκτός από το ηχητικά μιλάμε και για εντελώς διαφορετική αίσθηση στο χέρι και σώμα...

η εμπειρία μου είναι μόνο από epiphone και σίγουρα είναι πιό δύσχρηστη από ένα φεντεροειδές.

Νομίζω ότι και το bigsby θα κάνει τα πράγματα λίγο πιό ζόρικα.

 

πρέπει μάλλον να καταλήξεις μόνος σου

 

τωρα εχω gibson lp(με αρκετα φαρδυ μπρατσο) οποτε ειναι πιο κοντα στο semi hollow λογικα σε σχεση με fender.σιγουρα θα καταληξω μονος μου απλα σε θεωρητικο επιπεδο θα ηθελα γνωμες εμπειριες pros-cons  κλπ. πχ ξερω για τις jaguar οτι εχουν προβλημα με τη γεφυρα.

 

γιατι το  bigsby θα κανει τα πραγματα ζορικα;δεν εχω ιδεα δεν εχω παιξει ποτε με τετοια κιθαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Η γνώμη μου είναι ότι πρέπει να πάρεις αυτή που σου αρέσει περισσότερο εμφανισιακά.

Προσωπικά θεωρώ ότι η jaguar είναι κιθάρα-δήθεν, ή πιο ευγενικά κιθάρα-statement (διαφορετικότητας) παρά εργαλείο ειδικού ήχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου απαντήσω με ένα μοντέλο της Yamaha, που δυστυχώς είναι καταργημένο.

Είναι signature, αλλά ταπεινό, κατασκευασμένο στην Ινδονησία.

Τώρα θα μου πεις "καταργημένο ρε φίλε, τι μου το λες?" και θα έχεις δίκιο.

Απλά πιστεύω ότι σύμφωνα με αυτά που έγραψες θα σου ερχόταν "κουτί" οπότε έχε το νου σου μπας και το πετύχεις κάπου στα μτχ.

 

Είναι το Yamaha SA503 TVL Troy Van Leeuwen Signature μοντέλο, το οποίο το είχα κάποτε για λίγο και είναι καταπληκτικό. :)

 

2763367423_1922c51b29.jpg

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γνώμη μου είναι ότι πρέπει να πάρεις αυτή που σου αρέσει περισσότερο εμφανισιακά.

Προσωπικά θεωρώ ότι η jaguar είναι κιθάρα-δήθεν, ή πιο ευγενικά κιθάρα-statement (διαφορετικότητας) παρά εργαλείο ειδικού ήχου.

 

σιγουρα εχει κ η εμφανιση τον ρολο της ετσι,πχ ας πουμε πολλες φορες εχω πει θα παρω μια strat για δευτερη να ξεμπερδευω αλλα μολις τη βλεπω μου φευγει .ξερω τι ειναι κ τι κανει αλλα δεν...

περα απ αυτο ομως ειναι ο ηχος πρωτα και μετα τα υπολοιπα.

 

αφου παρω απο τις απαντησεις σας τα εφοδια που χρειαζομαι θα βγω για δοκιμες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου απαντήσω με ένα μοντέλο της Yamaha, που δυστυχώς είναι καταργημένο.

Είναι signature, αλλά ταπεινό, κατασκευασμένο στην Ινδονησία.

Τώρα θα μου πεις "καταργημένο ρε φίλε, τι μου το λες?" και θα έχεις δίκιο.

Απλά πιστεύω ότι σύμφωνα με αυτά που έγραψες θα σου ερχόταν "κουτί" οπότε έχε το νου σου μπας και το πετύχεις κάπου στα μτχ.

 

Είναι το Yamaha SA503 TVL Troy Van Leeuwen Signature μοντέλο, το οποίο το είχα κάποτε για λίγο και είναι καταπληκτικό. :)

 

2763367423_1922c51b29.jpg

 

ωραια φαινεται θα τη τσεκαρω!με ενδιαφερουν και τετοιες προτασεις σ ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κιθαρες για τις οποιες εχεις ερθει σε.....αδιεξοδο (πραγματικα σου ευχομαι στη ζωη σου ΠΑΝΤΑ τα αδιεξοδα σου να ειναι τετοιου τυπου  ;)) ειναι τοσο ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ διαφορετικες μεταξυ τους που δεν μπορει να γινει συγκριση.

 

Απο εκει και περα ΟΛΕΣ οι κιθαρες αν  σεταριστουν σωστα   δεν εχουν ΚΑΝΕΝΑ προβλημα (οτιδηποτε γεφυρα και να εχουν και οτιδηποτε συστημα τρεμολο, συμπεριλαμβανομενου και του  Bigsby).

 

Σου προτεινω να τις δοκιμασεις ο ιδιος γιατι με συμβουλες απο το "ντερνετ" ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να βγαλεις ακρη.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι κιθαρες για τις οποιες εχεις ερθει σε.....αδιεξοδο (πραγματικα σου ευχομαι στη ζωη σου ΠΑΝΤΑ τα αδιεξοδα σου να ειναι τετοιου τυπου  ;)) ειναι τοσο ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ διαφορετικες μεταξυ τους που δεν μπορει να γινει συγκριση.

 

Απο εκει και περα ΟΛΕΣ οι κιθαρες αν  σεταριστουν σωστα   δεν εχουν ΚΑΝΕΝΑ προβλημα (οτιδηποτε γεφυρα και να εχουν και οτιδηποτε συστημα τρεμολο, συμπεριλαμβανομενου και του  Bigsby).

 

Σου προτεινω να τις δοκιμασεις ο ιδιος γιατι με συμβουλες απο το "ντερνετ" ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να βγαλεις ακρη.

 

 

το λεω απο τη πρωτη προταση οτι δεν εχουν σχεση μεταξυ τους οι κιθαρες αυτο που ηθελα απο το ποστ ηταν να δημιουργηθει μια κουβεντα(εμπειριες προτασεις  κλπ) για αυτα τα δυο ειδη με αναλαφρη διαθεση οπως κ ο τιτλος αλλωστε... ,τπτ πιο βαθυ, ωστε μεσα απο αυτη τη κουβεντα να παρω καποιες γνωσεις και οταν θα ερθει η ωρα,αν ερθει να εχω μια γνωμη παραπανω.

 

μια αντιστοιχη κουβεντα θα μπορουσε να ηταν les paul (hh) vs strat (sss)  καμια σχεση μεταξυ τους αλλα θα γινοταν πανηγυρι απο τα σχολια νομιζω.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

παντως τουλαχιστον σε semi hollow ειναι ευκολη η αγορα μιας μεταχειρισμενης (πχ  epiphone dot που καινουργια κανει γυρω στα 300), και οταν θελησεις την δινεις πολυ ευκολα στα ιδια λεφτα. Ενω οι τυπου jaguar κινουνται δυσκολα. Γενικα θα χαρακτηριζα ισως τις semi hollow καπως πιο ευελικτες κιθαρες, αλλα εξαρταται τι θελεις να παιξεις παντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου