Προς το περιεχόμενο

Βουλωμα οπης μονιτορ!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια θελω την βοηθεια σας σε ενα θεμα.Αγορασα προσφατα μονιτορ (http://www.krksys.com/krk-studio-monitor-speakers/rokit/rokit-8.html) και εχω δυστηχως προβλημα με τα μπασα ,μιας και το δωματιο μου ειναι σχετικα μικρο.Για να πω την αληθεια το φοβομουν αυτο πριν τα αγορασω αλλα ειναι τετοια η μουσικη που ασχολουμε που μικροτερα ηχεια δεν κανουν την δουλεια(ειχα παλιοτερα τα vl-x5 γι αυτο το λεω).

 

Για να μην σας κουραζω o αδερφος μου τοποθετησε 2 "σφουγγαρακια" στις πισω οπες των μονιτορ και ειδαμε αρκετα μεγαλη βελτιωση!Θελω ομως να σας ρωτησω αν αυτη η "εξυπναδα" που καναμε υπαρχει περιπτωση να προκαλεσει ζημια στα ηχεια?

 

Εννοειται πως στις μελλοντικες αγορες μου ειναι τουλαχιστον  ενα σετ μπασοπαγιδες αλλα προς το παρων μπορω να τα αφησω ετσι?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ποιές πίσω οπές; Εγώ βλέπω μόνο μπροστά οπές.

Αν εννοείς αυτές, όχι δεν θα κάνεις ζημιά αλλά καλύτερα να χαμηλώσεις τα μπάσα από το mixer ή/καί την ένταση. Ρυθμίζοντας το equalizer από το mixer δεν βρήκες κάποια ρύθμιση που να σου κάνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry Μανωλη λαθος Link εδωσα  :P αυτα ειναι τα ηχεια μου http://www.m-audio.com/products/en_us/MAudioBX8D2New.html και τα συνδεω κατευθειαν με την καρτα ηχου .Παντως λες οτι δεν υπαρχει προβλημα (για προσωρινα) να τα αφησω ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Πρέπει να αλλοιώνεις την συμπεριφορά του ηχείου με αυτό τον τρόπο...

Που σημαίνει πως δεν θα είναι τόσο πιστό όσο σχεδιάστηκε, αφού το σύστημα bass reflex υπολογίζεται σε συνάρτηση με το μέγεθος και το βάθος της σωλήνας που έχει η κάθε τρύπα, με αποτέλεσμα το σωστό μπάσο (όσο σωστό κι αν είναι αυτό στο συγκεκριμένο ηχείο).

 

Κάνε από αυτό που σου λέει ο Μανώλης: κόψε μπάσα στην κονσόλα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Κάνε από αυτό που σου λέει ο Μανώλης: κόψε μπάσα στην κονσόλα.

 

Απο πια κονσολα,απο αυτη που δεν εχω?

 

Παντως αυτο που λες για την αλλοιωση της ποιοτητας(που μαλλον εχεις δικιο)δεν με απασχολει παρα πολυ μιας και απο τι ειπα ειναι προσωρινη λυση αυτη.Αλλα μιας και φαινεσαι εμπειρος μηπως εχεις να μου προτεινεις καποια καλη λυση για πιο μονιμη?Εκτος δηλαδη απο μπασοπαγιδες εαν τοποθετουσα καποιο μονωτικο υλικο στον τοιχο πισω απο τα ηχεια θα βοηθουσε πιστευεις στο θεμα της πιο σωστης ακουστικης των χαμηλων συχνοτητων?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν έχεις κανένα πρόβλημα, υπάρχουν εταιρίες που  προτείνουν ακριβώς αυτό για τον ιδιο σκοπο και δίνουν και τα σφουγγαράκια μαζί με τα ηχεία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σύμφωνος και εγώ με τον gdevelek,αλλά κάποιες φορές όο,τι μα ο,τι τρύπα έχει το ηχείο βοηθάει για να βγαίνει ο αέρας!Ομώς και εγώ νομίζω οτι δεν θα έχεις πρόβλημα(άρκει παντα να μην το παρακάνεις ;))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο πια κονσολα,απο αυτη που δεν εχω?

 

Εχεις ;)

 

Σε οποιο software κι αν γραφεις  ;)

 

...καλύτερα να χαμηλώσεις τα μπάσα από το mixer ή/καί την ένταση. Ρυθμίζοντας το equalizer από το mixer...

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου