Προς το περιεχόμενο

ραδιοφωνικές παραγωγές


kaveiros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ε μάλλον δεν έχεις και τα μηχανήματα, αλλά ίσως και τις γνώσεις του πως χρησιμοποιούνται αυτά, που έχουν τα studio αυτά! Ίσως αυτό να φταίει :wink:

 

(¶ποψή μου πάντα έτσι; :D )

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε ναι φίλε νομίζω οτι δεν διάβασες προσεκτικά τι λέω. Δεν περιμένω να βγάλω θησαυρό από τον βούρκο και είπα οτι γνώσεις πολλές δεν έχω. Γι αυτό ζήτησα βοήθεια από όσους έχουν ώστε να βελτιώσω τις γνώσεις μου και το αποτέλεσμα αν φυσικά αυτό γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε τότε ψάξε στο net, βρες και κανά βιβλίο, ρώτα και θα μάθεις. Ανέβασε και κανά sample να δούμε και το πρόβλημα ακριβώς ποιο είναι και αν λύνεται ή όχι με τον εξοπλισμό που έχεις.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβώς αυτό νομίζω οτι κάνω. :D είμαι στο νετ, έψαξα, βρήκα το forum, ρωτησα για να μαθω :) Όσο για βιβλίο έχω τα guides των waves τα όποια έχουν και κάποια παραδείγματα. Πάνω σ αυτά πειραματίζομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

φίλε kaveiros...

μακάρι να υπήρχαν μαγικές "ηχητικές" συνταγές...

 

στην "γενική" ερώτηση σου για το τι φταίει που με τον entry level εξοπλισμό σου το αποτέλεσμα φαίνεται φτωχό απέναντι στις επαγγελματικές παραγωγές φαντάζομαι δεν περιμένεις απάντηση σοβαρή...

 

anyway αν το πρόβλημα δεν βρίσκεται στην ένταση όπως λες δυστυχώς μεταφέρεται στο πρωτογενές υλικό και την συχνοτική και δυναμική του συμπεριφορά και τον τρόπο που αυτή αποτυπώθηκε καταγραφόμενη..

σε αυτή την περίπτωση σίγουρα το όποιο mastering δεν θα βοηθήσει ιδιαίτερα...

πχ ένα κακογραμμένο φωνητικό track δεν "συνέρχεται" εύκολα ακόμα κι από έμπειρους ηχολήπτες στην διαδικασία του audio editing πόσο μάλλον στην "διακριτική" συνολική τελευταία πινελιά που θα καλεστεί να προσθέσει ένα "σωστό" mastering...

οπότε η γνώμη μου είναι να μην την ψάχνεις εκεί την λύση πειραματιζόμενος με τα πολύ καλά αλλά όχι θαυματουργά plug in της waves...

 

εδώ στο noiz αν ψάξεις θα βρεις παρα πολλά θέματα που θα σε βοηθήσουννα εμπλουτίσεις τις γνώσεις σου για όλη την διαδικασία παραγωγής...αφού κάνεις την ..βόλτα σου σε αυτά πιστεύω ότι θα γίνεις και πιο συγκεκριμένος στις απορίες σου ώστε να τις κατανοήσουν τα υπόλοιπα μέλη και να σε βοηθήσουν πιο αποτελεσματικά...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηχογραφώ φωνή με μικρόφωνο behringer b2 pro το οποίο είναι συνδεδεμένο με το behringer ultragain pro 2200 και με κονσόλα tascam αναλογική.

 

Δεν μας είπες ηχογραφείς στο PC? και με τί κάρτα ήχου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως προσπαθείς να μιμιθείς τον ήχο του ραδιοφώνου στο σπίτι?? Αν ναι, τότε είναι μεγάλο λάθος.Δηλαδή,αν πουσάρεις το linmb και το l2,τότε οι limiters του ραδιοφώνου,θα το παραμορφώσουν γιατί ήδη θα είναι "τέζα" το σήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια. Το πρόβλημα λύθηκε με τη βοήθεια του prodmaster :D τον οποίο θέλω να ευχαριστήσω πολύ και απο δω. Το μεγάλο πρόβλημα ήταν στο equalization όπου έδινα παραπάνω σε όλες τις συχνότητες με αποτέλεσμα έξω να βγαίνει πολύ "υπερβολικό" "θολό" και γενικώς περίεργο.

 

Με τη βοήθεια του prodmaster δοκίμασα να χαμηλώνω κάποιες συχνότητες και πλέον το αποτέλεσμα εξω παίζει με βελτίωση πέραν της προσδοκόμενης. Επίσης ηχογραφώ με αρκετό ψαλίδι στο equalizer πλέον. Στο mastering όχι δεν έδινα περισσότερη ένταση, από ένταση ήταν νορμάλ.

 

Ευχαριστώ και πάλι όλους όσους ασχοληθήκατε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου