Προς το περιεχόμενο

Πόσο ξένη μας είναι η jazz μουσική;


schreivox

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Μην σου κάνει "εντύπωση" πάντως (για το πώς ένας μη αφρο-Αμερικάνος μπορεί να «ακούσει» μια «ξένη» μουσική).

 

Η Jazz τα τελευταία χρόνια έχει παρεισφρήσει (καλώς αν με ρωτάς γιατί μου αρέσει) σε πολλά πράγματα (σύγχρονες εμπορικές ταινίες, καφέ, εστιατόρια, ξενοδοχεία, εκθέσεις, δρώμενα ….κ.λ.π) , έχει γίνει mainstream, και καθημερινά «βομβαρδίζεται» κάποιος με τέτοια ακούσματα, ακόμα και αν  δεν το επιθυμεί.

 

Αυτό παρέχει μια ακούσια εξοικείωση και σε όποιους κάνει ένα κλικ παραπάνω….μπορούν να την βρουν παντού (Internet-βιβλιογραφεία......ντοκιμαντερ....) .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα αν μου βρειτε ΕΝΑΝ Αφροαμερικανο κατω απο τα τριαντα που να ακουει τζαζ εγω θα ψηφισω ΤΣΙΡΙΖΑ:)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καλα αν μου βρειτε ΕΝΑΝ Αφροαμερικανο κατω απο τα τριαντα που να ακουει τζαζ εγω θα ψηφισω ΤΣΙΡΙΖΑ:)

 

 

Στατιστικές δεν έχω κάνει, αλλά , για να επιμείνω στο προηγούμενο post μου, σκέψου ΠΟΣΟΙ εκτέθηκαν φέτος ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ  στους ήχους τις jazz, (καλά μην αρχίοσυμε τους ορισμούς όπως είπε και ο OP- jazz με την ευρεία έννοια), ΜΟΝΟ από το La-La-Land?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει με την ευρεια εννοια και ο Χριστοδουλοπουλος τζαζ ειναι. :)

Απο εκει και περα οπως ολες οι roots music,πλην της country που ομως πλεον μονο country δεν ειναι,η τζαζ ειναι μια ελιτιστικη,μουσειακη και περιθωριακη μουσικη για λιγους

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Καλα αν μου βρειτε ΕΝΑΝ Αφροαμερικανο κατω απο τα τριαντα που να ακουει τζαζ εγω θα ψηφισω ΤΣΙΡΙΖΑ:)

 

;D θα εκπλαγεις νικο! Σκεψου οτι αν οχι ολοι, οι περισσοτεροι εχουν περασει απο τη μουσικη που παιζουν στις εκκλησιες τους, που εχει τα περισσοτερα στοιχεια της τζαζ ηδη. Μετα ερχεται το σχολειο τους με τα μουσικα προγραμματα του, κτλ. Ως αποτελεσμα, ακομα και αυτοι που δεν ακουνε τζαζ, εχουν ακουσει περισσοτερο απο τον μεσο ελληνα σπουδαστη η ακροατη της τζαζ πχ. (μιλωντας παντα για αμερικανικη παραδοσιακη τζαζ). Miles Davis ας πουμε εκει ακους στα σουπερ μαρκετ και στους σταθμους τραινου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

η τζαζ ειναι μια ελιτιστικη,μουσειακη και περιθωριακη μουσικη για λιγους

 

Δεν το νομίζω.

 

Ελιτιστικη , μπορεί να ταν στο παρελθόν.

 

Αυτη την άποψη υποστηρίζει και ο John Chilton (πέρι παύσης ελιτισμού-σνομπισμού) από το 1979 και μετά, στο βιβλίο του jazz (Hooder and Stoughton) και της διάδοσης της jazz στο ευρύ κοινο.

 

Με αφορμή αυτό, προτείνω και στον OP το βιβλίο (αν δεν το ξέρει ήδη), έχει κυκλοφορίσει και σε Ελληνική μετάφραση (του Α. Γεωργίου) από τις εκδόσεις "υποδομη".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει αλλο πραγμα το gospel & αλλο η τζαζ,σιγουρα πεντε πραγματακια μπορει ιστορικα να γνωριζουν,αλλα να ΑΚΟΥΝΕ σε καθημερινη βαση χλωμο το βλεπω,ςδω δεν ακουγανε οταν ζουσα εγω στις ΗΠΑ ( mid eighties),που το χιπ χοπ δεν τα ειχε καπελωσει ολα θα ακουνε τωρα?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα αν μου βρειτε ΕΝΑΝ Αφροαμερικανο κατω απο τα τριαντα που να ακουει τζαζ εγω θα ψηφισω ΤΣΙΡΙΖΑ:)

 

Κι όμως το σκεφτόμουν κι εγώ και  εχει σημασία το ότι οι νεοτερες γενιες εχουν εξελιχτεί σε ακουσματα είτε απ'την κουλτούρα τους είτε απ'το mainstream.

 

Κι εννοείται υπάρχει και πολλή μουσική εκπαίδευση με gospel, εκκλησίες κλπ. οπως ειπώθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλήθεια είναι ότι μπορεί μεν να έχουν κάποια ακούσματα μέσω των τρόπων που περιέγραψε ο LK, αλλά νομίζω ότι δεν υφίσταται πια (εκτός των μυημένων) ενεργή jazz σκηνή στην Αμερική τέτοια, που να μπορεί να συντηρήσει τους μουσικούς και τις μπάντες.

 

Ήδη αρκετά χρόνια πριν, η Ευρώπη και η Ασία ήταν αυτές που "στήριζαν" αυτή την μουσική περισσότερο, και οι μουσικοί της έχαιραν μεγάλης εκτίμησης εκεί.

 

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου